W tym miejscu powstanie teatr marzeń i wyobraźni

9 Październik 2020
Za dwa lata aktorzy Lubuskiego Teatru zaczarują małych widzów grą cieni oraz rozśmieszą i wzruszą ich przy pomocy pacynek i jawajek. Powstaje Teatr Lalkowy z prawdziwego zdarzenia.

- Jesteśmy wariatami, którzy żyją z wyobraźni – mówił Robert Czechowski, dyrektor Lubuskiego Teatru podczas oficjalnego podpisania umowy na budowę teatru lalek. Walczył o niego od kilku lat, usuwał kolejne kłody rzucane pod nogi i wreszcie dopiął swego. W nieco zmienionej, skromniejszej wersji, ale scena dla lalek i jawajek wreszcie w Zielonej Górze powstanie.

- Obiecałem to małym zielonogórzanom i słowa dotrzymam – stwierdził R. Czechowski, wskazując na wizualizację nowej części teatru. Scena lalkowa na Placu Teatralnym będzie dostosowana do pory roku. - Latem, ściana zwrócona „twarzą” do Placu Teatralnego będzie otwierana. Do tej wolnej przestrzeni, która się wyłoni, dostawimy scenę plenerową, którą już sprawdzaliśmy w czasie Lubuskiego Lata Teatralnego. Natomiast jak przyjdą zimne miesiące, zamykamy tę ścianę i wydobywamy z głębi fotele, widownię dla dzieciaczków – tłumaczył dyrektor teatru. W części rozbudowanej obiekt będzie posiadał trzy kondygnacje: parter i dwa piętra. Ta część zostanie połączona z głównym budynkiem za pomocą łącznika w poziomie drugiej kondygnacji.

Inwestycja wyniesie ponad 15 mln złotych. Zostanie sfinansowana ze środków unijnych, wkładu własnego Lubuskiego Teatru, a także przy pomocy urzędu miasta oraz urzędu marszałkowskiego.

- Sceny lalkowej brakowało w województwie lubuskim. Spodoba się dzieciom – zapewnił Łukasz Porycki, wicemarszałek województwa.

Teatr Lalkowy wybuduje firma Exalo Drilling S.A., która wykonywała już inwestycje w naszym regionie.

- Mam nadzieję, że nie wynikną żadne problemy, ale musimy pamiętać, że działamy w zagospodarowanym już obszarze architektonicznym jakim jest Plac Teatralny. Wiadomo, że przy pracach budowlanych trzeba przywieźć materiał i będzie poruszał się tu ciężki sprzęt. Może to mieć jakiś wpływ na otoczenie, natomiast będziemy tak prowadzić prace, żeby był on jak najmniejszy. Jeśli coś zostanie zniszczone, oczywiście naprawimy to – obiecał Janusz Popiel, przedstawiciel firmy Exalo Drilling.

Po uroczystym podpisaniu umowy wszyscy przenieśli się na tyły teatru, gdzie obecnie trawiasty obszar wyznacza miejsce, w którym już niedługo zaczną się prace budowlane. Tam Robert Czechowski, Łukasz Porycki, Janusz Popiel oraz księgowa teatru – Anna Konaszyk, ubrani w kaski i odblaskowe kamizelki wbili łopaty pod budowę sceny lalkowej.

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem w listopadzie 2022 r. Teatr Lalkowy powinien być gotowy. Wtedy też zostanie ogłoszony osobny przetarg na wyposażenie obiektu.

(ap)

wybierz swoje
Barcikowice sołtys Franciszek Kosidło Franciszek Kosidło
Drzonków sołtys Renata Woźniak Renata Woźniak
Jany i Stożne sołtys Monika Turzańska Monika Turzańska
Jargoniewice sołtys Elżbieta Świercz Elżbieta Świercz
Jeleniów sołtys Wojciech Bortnowski Wojciech Bortnowski
Kiełpin sołtys Aneta Walczak Aneta Walczak
Krępa sołtys Janusz Sikora Janusz Sikora
Łężyca sołtys Jolanta Rabęda Jolanta Rabęda
Ługowo sołtys Agnieszka Głuska Agnieszka Głuska
Nowy Kisielin sołtys Andrzej Zalewski Andrzej Zalewski
Ochla sołtys Aleksander Kosowicz Aleksander Kosowicz
Przylep sołtys Mieczysław Momot Mieczysław Momot
Racula sołtys Mirosława Jabłonka Mirosława Jabłonka
Stary Kisielin sołtys Krystyna Koperska Krystyna Koperska
Sucha sołtys Ireneusz Rypson Ireneusz Rypson
Zatonie i Marzęcin sołtys Krzysztof Sadecki Krzysztof Sadecki
Zawada sołtys Jan Smoter Jan Smoter
Zielona Góra prezydent Janusz Kubicki Janusz Kubicki