W korowodzie cyrkowcy i cudaki!

13 Wrzesień 2019
W sobotę, 14 września, w samo południe wyruszy tradycyjny Korowód Winobraniowy. Tym razem zaprezentują się głównie... dziwolągi.

Korowód od wielu lat to wisienka na torcie każdego Winobrania. Podsumowuje wydarzenia kulturalno-artystyczne święta miasta.

W tym roku kolorowy orszak przejdzie pod hasłem „Świat cyrku i osobowości”. Królować będą maski, niecodzienne i nieoczywiste stroje, udziwnione fryzury, osobliwe układy choreograficzne i twarze nie z tego świata. Przed publicznością pokażą się klauni, magicy, dziwolągi, wariaci i siłacze.

– Obserwując korowody polskie, europejskie i światowe muszę powiedzieć z pełną odpowiedzialnością za słowo, że możemy być dumni z tego, co w Zielonej Górze tworzymy – przekonuje Robert Czechowski, dyrektor Lubuskiego Teatru i reżyser korowodu. – Zaangażowanie zielonogórzan w wygląd artystyczny korowodu jest godne podziwu, a inwencja dzieci i młodzieży nie zna granic. Co roku zmieniamy motyw przewodni, w poprzednich latach były to m.in. „Pory roku”, „Czarownice i anioły”, „Baśnie”. Teraz będziemy się bawić wspólnie z cyrkowcami, odmieńcami, wariatami i magikami – wylicza. – Do udziału w widowisku zaprosiliśmy najlepsze polskie teatry uliczne i plenerowe. Zobaczymy krakowski teatr KTO Jerzego Zona, artyści przyjadą ze swoimi maskami ze spektaklem pt. „Peregrinus”. Po raz pierwszy pokaże się Teatr Fuzja z Poznania.

Trasa korowodu, podobnie jak w zeszłym roku przebiegać będzie al. Konstytucji 3 Maja - od hotelu Ruben do ul. Wrocławskiej. Start o godz. 12.00.

Nie zabraknie stałych elementów programu: Bachusa z prezydentem Januszem Kubickim, szkół, instytucji kultury i stowarzyszeń, Glinoludów z Bolesławca, bębniarzy, tancerek samby i winiarzy. – W korowodzie będzie mniej lawet – zapowiada dyrektor Czechowski. – Pojadą na nich tylko tancerze. Pozostała świta Bachusa ma poruszać się w mniejszych pojazdach i pieszo.

Premierowo odbędzie się Korowód Bis. Teatry uliczne, które opuszczą główny korowód, wyruszą w dodatkowym orszaku w dół ul. Kupieckiej i opanują wszystkie uliczki wokół ratusza. Nie zobaczymy ich jednak wszystkich razem, będą wędrować grupkami. Celem wędrowników będzie Plac Teatralny i zaprezentowanie mieszkańcom tego nowego miejsca na mapie kulturalnej Zielonej Góry. – Korowód będzie jeszcze bardziej ludyczny, bo artyści zmieszają się z tłumem. Oczywiście nie zapominamy o względach bezpieczeństwa – zastrzega R. Czechowski.

Na korowodzie znajdzie się jeszcze jedna niespodzianka. Dyrektor Czechowski rozmawiał z radną Eleonorą Szymkowiak, która sprowadzi do miasta alpaki i osiołki.

(rk)

wybierz swoje
Barcikowice sołtys Franciszek Kosidło Franciszek Kosidło
Drzonków sołtys Renata Woźniak Renata Woźniak
Jany i Stożne sołtys Monika Turzańska Monika Turzańska
Jargoniewice sołtys Elżbieta Świercz Elżbieta Świercz
Jeleniów sołtys Wojciech Bortnowski Wojciech Bortnowski
Kiełpin sołtys Aneta Walczak Aneta Walczak
Krępa sołtys Janusz Sikora Janusz Sikora
Łężyca sołtys Jolanta Rabęda Jolanta Rabęda
Ługowo sołtys Agnieszka Głuska Agnieszka Głuska
Nowy Kisielin sołtys Andrzej Zalewski Andrzej Zalewski
Ochla sołtys Aleksander Kosowicz Aleksander Kosowicz
Przylep sołtys Mieczysław Momot Mieczysław Momot
Racula sołtys Mirosława Jabłonka Mirosława Jabłonka
Stary Kisielin sołtys Krystyna Koperska Krystyna Koperska
Sucha sołtys Ireneusz Rypson Ireneusz Rypson
Zatonie i Marzęcin sołtys Krzysztof Sadecki Krzysztof Sadecki
Zawada sołtys Jan Smoter Jan Smoter
Zielona Góra prezydent Janusz Kubicki Janusz Kubicki