Tu naładujesz akumulator i zjesz obiad

7 luty 2020
Spółka Ekoenergetyka Polska w czwartek uruchomiła w kisielińskiej strefie przemysłowej pierwszą w Europie wielofunkcyjną stację ładowania elektrycznych samochodów.

Potęgą światową jeszcze nie są, ale na europejskiej scenie gospodarczej już zaczynają grać pierwszoplanowe role. Wszystko zaczęło się 10 lat temu, gdy Maciej Wojeński oraz Bartosz Kubik jako pracę dyplomową przygotowali elektryczną ładowarkę samochodową. To ona posłużyła za punkt wyjścia do żywiołowego rozwoju firmy, jaką obaj panowie założyli tuż po ukończeniu studiów. Dziś Ekoenergetyka zdobyła ok. 90 proc. polskiego rynku autobusowych ładowarek oraz ok. 40 proc. rynku europejskiego. Pomimo statusu debiutantów, zdołali swoje ładowarki zainstalować w ponad 60 miastach, w 11 krajach. Zatrudniają ponad 300 pracowników, głównie w Zielonej Górze, mają kilkanaście oddziałów w Polsce oraz dwie spółki zależne: jedną w Niemczech, drugą w Szwajcarii.

Źródłem błyskotliwego sukcesu Ekoenergetyki jest nie tylko wielka dbałość o jakość. Kołem napędowym zielonogórskiej firmy okazała się być elektromobilność, czyli przestawianie autobusów i samochodów na elektryczny napęd. Za kilka lat po europejskich drogach będą jeździć miliony takich pojazdów. Wszystkie będą potrzebowały efektywnych ładowarek nie tylko w warunkach domowych, ale także w przestrzeni publicznej. Ekoenergetyka już teraz przygotowuje nowoczesne rozwiązania w tym zakresie. Dowodem czwartkowa uroczystość otwarcia pionierskiej Stacji Paliw Alternatywnych – Ekoen. Stację uruchomiono na terenie należącym do spółki, przy ul. Rozwojowej 9.

- Lokalizacja stacji w obrębie kisielińskiego parku przemysłowego nie jest przypadkowa. Setki pracowników firm zlokalizowanych na tym obszarze mogą śmiało dojeżdżać do pracy zeroemisyjnymi samochodami. Dzięki naszej stacji, ładowanie baterii będzie szybkie, proste i wygodne. Do tego oferujemy bistro z pysznymi przekąskami – wyjaśnia prezes spółki B. Kubik.

Stacja Ekoen została wymyślona jako miejsce adresowane wyłącznie dla użytkowników elektrycznych samochodów. Takich pojazdów jeździ po Zielonej Górze już ponad 200. Wybudowana dla nich stacja oferuje pięć ultraszybkich stanowisk ładowania, z przewodami chłodzonymi cieczą, jest w stanie ładować pojazdy mocą nawet 350 kW. Każda wyposażona jest w uniwersalne wtyczki ładowania (CCS, Combo 2 i CHAdeMO). Średni czas ładowania baterii to ok. 30 minut. Z usług nowej stacji można korzystać przez całą dobę, siedem dni w tygodniu. Zielonogórska stacja jest pilotażowym projektem, Ekoenergetyka chce podobne stacje budować w całej Europie.

Kolejnym elementem strategii rozwojowej spółki jest powołanie własnej firmy przewozowej, EVITY Electric Taxi, która docelowo w samej tylko Zielonej Górze ma oferować usługi 50 elektrycznych taksówek, będą uzupełnieniem dla elektrycznego transportu MZK.

- Chodzi nam o podniesienie atrakcyjności Zielonej Góry. EVITY to projekt skierowany przede wszystkim do tych, którzy do tej pory nie korzystali z usług taksówek. Przy okazji chciałbym bardzo podziękować prezydentowi Zielonej Góry, który jako jeden z nielicznych polskich samorządowych włodarzy poważnie potraktował elektromobilność – mówi prezes Ekoenergetyki, B. Kubik.

Załogę i szefów Ekoenergetyki komplementował prezydent Janusz Kubicki: - Historia waszej spółki jest niezwykle inspirująca. W kilka lat stworzyliście wielką firmę dosłownie z niczego. Gratuluję i życzę dalszych sukcesów.

(pm)

wybierz swoje
Barcikowice sołtys Franciszek Kosidło Franciszek Kosidło
Drzonków sołtys Renata Woźniak Renata Woźniak
Jany i Stożne sołtys Monika Turzańska Monika Turzańska
Jargoniewice sołtys Elżbieta Świercz Elżbieta Świercz
Jeleniów sołtys Wojciech Bortnowski Wojciech Bortnowski
Kiełpin sołtys Aneta Walczak Aneta Walczak
Krępa sołtys Janusz Sikora Janusz Sikora
Łężyca sołtys Jolanta Rabęda Jolanta Rabęda
Ługowo sołtys Agnieszka Głuska Agnieszka Głuska
Nowy Kisielin sołtys Andrzej Zalewski Andrzej Zalewski
Ochla sołtys Aleksander Kosowicz Aleksander Kosowicz
Przylep sołtys Mieczysław Momot Mieczysław Momot
Racula sołtys Mirosława Jabłonka Mirosława Jabłonka
Stary Kisielin sołtys Krystyna Koperska Krystyna Koperska
Sucha sołtys Ireneusz Rypson Ireneusz Rypson
Zatonie i Marzęcin sołtys Krzysztof Sadecki Krzysztof Sadecki
Zawada sołtys Jan Smoter Jan Smoter
Zielona Góra prezydent Janusz Kubicki Janusz Kubicki