Tego potrzebuje pogotowie!

9 Kwiecień 2020
Na chwilę przed Dniem Służby Zdrowia do Zielonej Góry niemal prosto z nieba, bo leciał korytarzem powietrznym z Szanghaju do Warszawy, dotarł transport środków ochrony osobistej dla medyków. To przesyłka na wagę czyjegoś życia.

- Do Centrum Rekreacyjno-Sportowego przy Sulechowskiej z transportem z Chin dotarliśmy tuż przed północą - mówi Dariusz Rączka, który zielonogórskiego ładunku na ojczystej ziemi doglądał z ramienia urzędu miasta. O północy z 6 na 7 kwietnia na nogach był już drugą dobę. - Jadę razem z kolumną wojskową do Babimostu! Z Okęcia wyruszyliśmy dopiero 10 minut temu, gdy żołnierze załadowali przesyłkę z samolotu na palety i z palet na ciężarówki - raportował wcześniej, po godz. 14.00, prosto z trasy.

W pustym dziś CRS, że oko wykol, 7 kwietnia w środku nocy żołnierze z lubuskich jednostek wojskowych zmagazynowali 4,5 tony środków ochrony osobistej: 5,1 tys. kompletnych kombinezonów ochronnych - z wewnętrznym ubraniem, butami, goglami, maseczką KN95, parą rękawiczek i workiem na odpady, do tego 9,7 tys. maseczek o symbolu KN95, 5,6 tys. maseczek chirurgicznych, 600 przyłbic, 300 gogli i ponad 61 tys. par rękawiczek jednorazowych. W rządowym samolocie razem zajmowały 35 m sześciennych. Przesyłkę na kwotę ponad 1,1 mln zł zamówiło miasto i zapłaciło za nie ze środków własnych. Trafią do zielonogórskich lecznic, podobno w kontekście maseczek urząd myśli również o starszych zielonogórzanach, ale konia z rzędem temu, kto dziś wie, jak je ludziom dostarczyć bez niewidzialnego gościa... Wiadomo natomiast, że wszystkie materiały dystrybuowane mają być stopniowo.

- Chcemy reagować na potrzeby, gdy będą braki, a nie zastępować Agencję Rezerw Materiałowych - zaznacza Krzysztof Kaliszuk, wiceprezydent Zielonej Góry.

Testowe egzemplarze sprzętu sprawdzili medycy z pogotowia ratunkowego. 27 marca z Chin do firmy LUG S.A., która z impetem wkroczyła na miejską scenę wydarzeń związanych z chińskimi zakupami, nadeszła pierwsza z dwóch paczek.

- Ubrałem kombinezon i sprawdziłem, czy nadaje się do użytku. Nadawał się, czegoś takiego potrzebujemy w pogotowiu. Obejrzeliśmy też przyłbicę, rękawiczki, gogle, maseczkę. Spełniały nasze oczekiwania - opowiada Robert Górski, który wraz z innymi medykami pogotowia rekomendował miastu chiński zakup. Nie tylko w Polsce trudny do zdobycia.

- Nie tyle włączyliśmy się w działania miasta, co je w pewnym sensie zainicjowaliśmy - mówi dziś Mariusz Ejsmont, wiceprezes zarządu LUG S.A.

(el)

O splocie wydarzeń, które miasto, prywatną firmę, urząd marszałkowski, sprowadzający tym samym samolotem środki ochrony osobistej dla lubuskich lecznic za 5,5 mln. zł, żołnierzy i rząd połączyły we wspólnym działaniu, można przeczytać tu: http://www.lzg24.pl/artykul/aktualnosci/35-m-szesc-bezpieczenstwa

 

wybierz swoje
Barcikowice sołtys Franciszek Kosidło Franciszek Kosidło
Drzonków sołtys Renata Woźniak Renata Woźniak
Jany i Stożne sołtys Monika Turzańska Monika Turzańska
Jargoniewice sołtys Elżbieta Świercz Elżbieta Świercz
Jeleniów sołtys Wojciech Bortnowski Wojciech Bortnowski
Kiełpin sołtys Aneta Walczak Aneta Walczak
Krępa sołtys Janusz Sikora Janusz Sikora
Łężyca sołtys Jolanta Rabęda Jolanta Rabęda
Ługowo sołtys Agnieszka Głuska Agnieszka Głuska
Nowy Kisielin sołtys Andrzej Zalewski Andrzej Zalewski
Ochla sołtys Aleksander Kosowicz Aleksander Kosowicz
Przylep sołtys Mieczysław Momot Mieczysław Momot
Racula sołtys Mirosława Jabłonka Mirosława Jabłonka
Stary Kisielin sołtys Krystyna Koperska Krystyna Koperska
Sucha sołtys Ireneusz Rypson Ireneusz Rypson
Zatonie i Marzęcin sołtys Krzysztof Sadecki Krzysztof Sadecki
Zawada sołtys Jan Smoter Jan Smoter
Zielona Góra prezydent Janusz Kubicki Janusz Kubicki