Tak źle jeszcze nie było!

16 Październik 2020
Zielonogórzanin będzie miał szczęście w nieszczęściu, jeśli chory na COVID-19 trafi na oddział zakaźny szpitala przy ul. Zyty, a nie znacznie, znacznie dalej. Brakuje miejsc. Miasto przekaże 1 milion złotych na doposażenie powstającego Centrum Zdrowia Matki i Dziecka, by szpital w Zielonej Górze mógł leczyć więcej zakażonych pacjentów.

Na trzy z plusem

 

Taką notę z przygotowania wszystkich lubuskich szpitali na przyjęcie wysokiej fali zachorowań daje marszałek województwa. To dlatego – jak wyjaśnia Elżbieta Anna Polak - że potrzeby szpitali w walce z pandemią wciąż są duże.

Premier też mniej optymistyczny, niż kiedyś. Podczas ubiegłotygodniowej konferencji prasowej, na której rząd ogłosił żółtą strefę w całym kraju, szefowie rządu i resortu zdrowia otwarcie przyznali, że takiego nasilenia zachorowań się nie spodziewali. I zapowiedzieli modyfikację strategii walki z pandemią. 16 szpitali koordynacyjnych w kraju, w tym szpital w Gorzowie Wlkp. ma zostać ukierunkowanych na opiekę nad zakażonymi pacjentami i koordynować ich transport oraz przepływ, każdy w swoim regionie.

- Musimy dla pacjentów covidowych stworzyć oddziały: chirurgii, kardiologii i neurologii, zmienić organizację szpitala i zwiększyć liczbę respiratorów – na prezesa gorzowskiej lecznicy informacja o roli koordynatora spadła jak grom z jasnego nieba, w każdym razie podczas poniedziałkowej nadzwyczajnej sesji sejmiku, w której uczestniczył. Zdążył oszacować, że na wprowadzenie zmian potrzebuje jakieś 2 mln zł. Tymczasem szpital ma inne problemy. Na 102 łóżka covidowe 12 października zajętych było 92. 50 pracowników z pracy wyłączył koronawirus. Lecznica zwróciła się o pomoc do zakonów. - Przygotowujemy się do rozformowania dwóch oddziałów, żeby kadra medyczna, która pracuje na tych oddziałach, mogła wspierać nasze działania covidowe – informował prezes Jerzy Ostrouch.

W sytuacji alertu postawiono cały kraj. Biuro wojewody zapowiada zakup nowego sprzętu dla sanepidu.

- Wojewoda na jego funkcjonowanie przekazał już 1,3 mln zł, wykonano 68 tys. testów – informuje dyrektor biura lubuskiego wojewody Karol Zieliński, pomijając fakt, że to najmniej w kraju po województwie opolskim. Być może sytuację uda się poprawić poza wojewodą, dzięki uruchomieniu w Zielonej Górze i w Gorzowie dodatkowych punktów poboru próbek na badanie COVID-19. W Zielonej Górze miałby powstać na stadionie UZ przy ul. Wyspiańskiego, a pobieraniem wymazów zajęliby się studenci szóstego roku medycyny zielonogórskiego uniwersytetu. W tej chwili toczą się w tej sprawie rozmowy. Oby owocne.

 

Sytuacja jest trudna

 

Na 509 łóżek w województwie lubuskim w środę, 14 bm., zajętych było 205. Na 30 respiratorów - 14. Z pozoru nie jest źle, ale statystycznie człowiek i pies też mają po trzy nogi.

- Sytuacja w szpitalu jest trudna - mówi Marek Działoszyński, prezes Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze. Zgodnie z decyzją wojewody, szpital do leczenia pacjentów covidowych przygotował 35 łóżek dla dorosłych, 10 łóżek dla dzieci oraz trzy stanowiska intensywnej terapii z respiratorami.

– Praktycznie wszystkie oprócz pediatrycznych są zajęte – mówi szef lecznicy, a w audycji Radia Index wyjaśnia: - Nasz szpital jest nieco oszczędzany, przede wszystkim dlatego, że zabezpiecza wysokospecjalistyczne świadczenia (których nie ma gdzie indziej w województwie – dop. el). Chodzi o to, by ludzie mieli do nich dostęp pomimo pandemii.

Wczoraj, 15 bm. 35 pracowników szpitala, w tym anestezjolodzy było zakażonych koronawirusem lub w kwarantannie. - Oddział Intensywnej Terapii i SOR, mimo okrojonego składu, na razie działają normalnie. Ciężar dyżurowania wzięli na siebie zdrowi pracownicy - informuje Sylwia Malcher-Nowak, rzeczniczka szpitala.

 

1 mln zł na Centrum

 

Jednym z pomysłów na poprawę sytuacji szpitala uniwersyteckiego, wynikającej z obecnego braku dostępności do szpitalnych łóżek pacjentów ze stwierdzonym COVID-19, jest szybsze oddanie do użytku Centrum Zdrowia Matki i Dziecka.

- Ta inwestycja ma zostać oddana w przyszłym roku – poinformowała marszałek lubuska na sesji sejmiku województwa. - Wystąpiliśmy jednak o przyspieszenie zakończenia tej inwestycji, żeby utworzyć łóżka covidowe i w ten sposób zyskać dodatkową przestrzeń dla pacjentów.

Do pomocy szpitalowi dołączył prezydent Janusz Kubicki oraz miejscy radni. Na wtorkowej nadzwyczajnej sesji rady miasta uchwalili zmianę w budżecie, dzięki której przekazali milion złotych na dofinansowanie zakupu pierwszego wyposażenia do CZMiD. Dodatkowo przyjęli apel, w którym proszą o pomoc finansową dla szpitala wszystkie samorządy gminne i powiatowe (więcej o sesji na str. 3). Internetową zbiórkę pieniędzy na bieżące potrzeby szpitala prowadzi Stowarzyszenie Warto jest Pomagać.

- 100 proc. środków wpłaconych na tę zbiórkę zostanie przekazane na szpital – zapewnił Grzegorz Hryniewicz, prezes stowarzyszenia.

 

Z ostatniej chwili

Na prośbę premiera o wsparcie pracy Powiatowych Stacji Sanitarno-Epidemiologicznych skierowaną do samorządów, prezydent Janusz Kubicki podjął decyzję o oddelegowaniu ośmiu pracowników magistratu, którzy pod nadzorem PSSE będą prowadzić rozpoznania i wywiady epidemiologiczne oraz przygotowywać decyzje administracyjne dla osób w kwarantannie. Dziś (16 bm.) kończy się szkolenie przygotowujące pracowników urzędu do wykonywania nowych zadań.

(el, ap)

 
wybierz swoje
Barcikowice sołtys Franciszek Kosidło Franciszek Kosidło
Drzonków sołtys Renata Woźniak Renata Woźniak
Jany i Stożne sołtys Monika Turzańska Monika Turzańska
Jargoniewice sołtys Elżbieta Świercz Elżbieta Świercz
Jeleniów sołtys Wojciech Bortnowski Wojciech Bortnowski
Kiełpin sołtys Aneta Walczak Aneta Walczak
Krępa sołtys Janusz Sikora Janusz Sikora
Łężyca sołtys Jolanta Rabęda Jolanta Rabęda
Ługowo sołtys Agnieszka Głuska Agnieszka Głuska
Nowy Kisielin sołtys Andrzej Zalewski Andrzej Zalewski
Ochla sołtys Aleksander Kosowicz Aleksander Kosowicz
Przylep sołtys Mieczysław Momot Mieczysław Momot
Racula sołtys Mirosława Jabłonka Mirosława Jabłonka
Stary Kisielin sołtys Krystyna Koperska Krystyna Koperska
Sucha sołtys Ireneusz Rypson Ireneusz Rypson
Zatonie i Marzęcin sołtys Krzysztof Sadecki Krzysztof Sadecki
Zawada sołtys Jan Smoter Jan Smoter
Zielona Góra prezydent Janusz Kubicki Janusz Kubicki