Święto kina francuskojęzycznego

23 Maj 2019
Aktorzy: Philippe Tłokiński i Patrycja Volny to gwiazdy tegorocznej 15. edycji Międzynarodowego Festiwalu Francuskojęzycznych Filmów Krótkometrażowych FrankoFilm-Zielona Góra. Finał w sobotę, 25 maja.

Młodzi aktorzy znani m.in. z najnowszego filmu Władysława Pasikowskiego pt. „Kurier” uświetniają festiwal, który trwa od 23 do 26 maja w Lubuskim Teatrze. W tegorocznej edycji udział bierze 45 filmów krótkometrażowych stworzonych przez młodych filmowców z Polski i innych krajów. Wstęp na projekcje jest bezpłatny.

Tegoroczna edycja, oprócz projekcji filmów konkursowych, oferuje także inne atrakcje, m.in. spotkania ze znanymi osobistościami świata kina, warsztaty oraz wystawy i pokazy.

Gościem honorowym tegorocznej edycji festiwalu będzie wychowany we Francji aktor młodego pokolenia – Philippe Tłokiński, w Polsce znany z tytułowej roli w najnowszym filmie W. Pasikowskiego „Kurier”. Film opowiada historię Jana Nowaka-Jeziorańskiego.

- Niezmiernie cieszę się z możliwości uczestnictwa w tegorocznej edycji festiwalu FrankoFilm-Zielona Góra. To naprawdę wyjątkowa inicjatywa, która mi, jako Polakowi wychowanemu za granicą, jest szczególnie bliska. Kultura polska i francuska są właściwie od setek lat ściśle ze sobą powiązane, zwłaszcza w obszarze kinematografii. Uważam, że związek ten należy pielęgnować, czerpać z niego jak najwięcej, ale też, a może przede wszystkim, uświadamiać go najmłodszym pokoleniom - twierdzi P. Tłokiński. W roli gościa specjalnego towarzyszyć mu będzie Patrycja Volny. To mieszkająca we Francji aktorka i piosenkarka, znana również z ról m.in. w filmie „Kurier”, „Pokot” w reż. Agnieszki Holland czy głośnej produkcji Netflixa „1983”. W programie festiwalu, czwartek, 23 maja: 19.00 - wspominamy Agnès Varda - projekcja filmu „Twarze, plaże”; piątek, 24 maja: 11.00-18.00 - projekcje filmów konkursowych, 19.00 - uroczyste otwarcie festiwalu, projekcja filmu „Kurier”, spotkanie z aktorami Patrycją Volny i Philippem Tłokińskim; sobota, 25 maja: 10.00-18.00 - projekcje filmów konkursowych, 19.00 - gala rozdania nagród. Więcej informacji na www.frankofilm.pl

(kj)