Święto kina francuskojęzycznego

23 Maj 2019
Aktorzy: Philippe Tłokiński i Patrycja Volny to gwiazdy tegorocznej 15. edycji Międzynarodowego Festiwalu Francuskojęzycznych Filmów Krótkometrażowych FrankoFilm-Zielona Góra. Finał w sobotę, 25 maja.

Młodzi aktorzy znani m.in. z najnowszego filmu Władysława Pasikowskiego pt. „Kurier” uświetniają festiwal, który trwa od 23 do 26 maja w Lubuskim Teatrze. W tegorocznej edycji udział bierze 45 filmów krótkometrażowych stworzonych przez młodych filmowców z Polski i innych krajów. Wstęp na projekcje jest bezpłatny.

Tegoroczna edycja, oprócz projekcji filmów konkursowych, oferuje także inne atrakcje, m.in. spotkania ze znanymi osobistościami świata kina, warsztaty oraz wystawy i pokazy.

Gościem honorowym tegorocznej edycji festiwalu będzie wychowany we Francji aktor młodego pokolenia – Philippe Tłokiński, w Polsce znany z tytułowej roli w najnowszym filmie W. Pasikowskiego „Kurier”. Film opowiada historię Jana Nowaka-Jeziorańskiego.

- Niezmiernie cieszę się z możliwości uczestnictwa w tegorocznej edycji festiwalu FrankoFilm-Zielona Góra. To naprawdę wyjątkowa inicjatywa, która mi, jako Polakowi wychowanemu za granicą, jest szczególnie bliska. Kultura polska i francuska są właściwie od setek lat ściśle ze sobą powiązane, zwłaszcza w obszarze kinematografii. Uważam, że związek ten należy pielęgnować, czerpać z niego jak najwięcej, ale też, a może przede wszystkim, uświadamiać go najmłodszym pokoleniom - twierdzi P. Tłokiński. W roli gościa specjalnego towarzyszyć mu będzie Patrycja Volny. To mieszkająca we Francji aktorka i piosenkarka, znana również z ról m.in. w filmie „Kurier”, „Pokot” w reż. Agnieszki Holland czy głośnej produkcji Netflixa „1983”. W programie festiwalu, czwartek, 23 maja: 19.00 - wspominamy Agnès Varda - projekcja filmu „Twarze, plaże”; piątek, 24 maja: 11.00-18.00 - projekcje filmów konkursowych, 19.00 - uroczyste otwarcie festiwalu, projekcja filmu „Kurier”, spotkanie z aktorami Patrycją Volny i Philippem Tłokińskim; sobota, 25 maja: 10.00-18.00 - projekcje filmów konkursowych, 19.00 - gala rozdania nagród. Więcej informacji na www.frankofilm.pl

(kj)

 

wybierz swoje
Barcikowice sołtys Franciszek Kosidło Franciszek Kosidło
Drzonków sołtys Renata Woźniak Renata Woźniak
Jany i Stożne sołtys Monika Turzańska Monika Turzańska
Jargoniewice sołtys Elżbieta Świercz Elżbieta Świercz
Jeleniów sołtys Wojciech Bortnowski Wojciech Bortnowski
Kiełpin sołtys Aneta Walczak Aneta Walczak
Krępa sołtys Janusz Sikora Janusz Sikora
Łężyca sołtys Jolanta Rabęda Jolanta Rabęda
Ługowo sołtys Agnieszka Głuska Agnieszka Głuska
Nowy Kisielin sołtys Andrzej Zalewski Andrzej Zalewski
Ochla sołtys Aleksander Kosowicz Aleksander Kosowicz
Przylep sołtys Mieczysław Momot Mieczysław Momot
Racula sołtys Mirosława Jabłonka Mirosława Jabłonka
Stary Kisielin sołtys Krystyna Koperska Krystyna Koperska
Sucha sołtys Ireneusz Rypson Ireneusz Rypson
Zatonie i Marzęcin sołtys Krzysztof Sadecki Krzysztof Sadecki
Zawada sołtys Jan Smoter Jan Smoter
Zielona Góra prezydent Janusz Kubicki Janusz Kubicki