Przedsiębiorcy zapłacą mniej za ciężarówki

4 Grudzień 2014
Wiecie: ile w mieście i gminie mamy zarejestrowanych ciężarówek? Sporo - 1.963, do tego dochodzi jeszcze więcej naczep i przyczep oraz autobusów. Po 1 stycznia ich właściciele zapłacą mniejszy podatek. – To dobra wiadomość, nie trzeba przenosić się w inne miejsce – komentuje Artur Nowacki z Francepolu.

Francepol to duża firma transportowa, której siedziba mieści się w Starym Kisielinie. Zatrudnia ok. 250 osób i ma do dyspozycji 180 wielkich ciężarówek. W przyszłym roku chce ich liczbę zwiększyć do 200. Towar wozi głównie po Europie.

Dyrektor Artur Nowacki czeka na nas w swoim biurze. Przy sobie ma wydrukowane stawki podatkowe jednej z lubuskich gmin. – Właśnie je analizuję. Przy tej ilości samochodów i naczep nawet różnica kilkuset złotych przekłada się w dziesiątki tysięcy złotych oszczędności – tłumaczy dyrektor Nowacki. – U nas, w mieście, stawki spadną? To ciekawe. O ile? Pokażecie?


876 zł - o tyle mniej podatku zapłaci właściciel największej ciężarówki z naczepą


Obniżenie podatków to jedna z obietnic złożonych podczas dyskusji o połączeniu miasta z gminą. – Obniżymy podatki do niższych stawek obowiązujących w mieście lub gminie – zapowiadał prezydent Janusz Kubicki. I słowa dotrzymał.

Już przed rokiem miejscy radni obniżyli stawki podatku od nieruchomości. Teraz przyszła kolej na podatki od środków transportu. Najpierw nowe stawki uchwalili miejscy radni, w zeszły piątek zaakceptowali je radni z gminy.

Teraz system podatkowy będzie prostszy i tańszy.

Na przykład: w Zielonej Górze są zarejestrowane 94 trzyosiowe samochody ciężarowe o dopuszczalnej ładowności powyżej 25 ton. Ich właściciele do tej pory płacili 2.166 zł podatku. Natomiast ich koledzy z gminy (34 ciężarówki) tylko 1.476 zł. Teraz obowiązywać będzie jedna, niższa stawka – 1.476 zł. Ci z miasta zyskają 690 zł.

Są też kategorie, gdzie miejskie stawki były niższe od gminnych. Przykład: ciężarówki o dopuszczalnej masie ładunkowej od 9 do 12 ton. Obowiązywać będzie dotychczasowa miejska stawka - 978 zł (w gminie było 1.128 zł). Takich pojazdów jest prawie 200.

Wróćmy jednak do Francepolu i dyrektora Nowackiego. – Jakie macie samochody? – pytamy.

- Głównie te największe. Czyli dwuosiowe ciągniki siodłowe o dopuszczalnej masie całkowitej całego zespołu pojazdów powyżej 31 ton – odpowiada A. Nowacki. Zespół to ciągnik (czyli sama ciężarówka) i naczepa. Za każde z nich osobno płaci się podatek. To najpopularniejsze pojazdy ciężarowe w mieście i gminie. W sumie zarejestrowanych jest 886 ciągników siodłowych oraz 904 naczepy.

- W tej chwili za jeden taki zestaw płacimy 3.180 zł rocznie – wylicza dyrektor Nowacki. W mieście jest o wiele taniej – tu dzisiaj zestaw „kosztuje” 2.500 zł.

Prezydent Kubicki zadecydował, że od 1 stycznia stawki będą jeszcze niższe – 2.304 zł za zestaw. – Chcemy, by nasze stawki podatkowe nie były wysokie. Musimy przedsiębiorców nie łupić, tylko stwarzać im dogodne warunki pracy – tłumaczy J. Kubicki.

Tymczasem A. Nowacki zagląda do swoich notatek. – Widzę, że prezydent bacznie obserwuje, co się dzieje w gospodarce. Teraz miejskie stawki nie będą wyższe od tych w dotąd tańszych gminach. Już nie muszę się zastanawiać nad rejestracją samochodów w innym miejscu – dodaje nasz rozmówca. – To dobra decyzja prezydenta. Na początku może wydawać się ryzykowna, bo trochę się traci dochodów z podatków. Jednak gdyby firmy przerejestrowały samochody, straty byłyby wyższe. A tak jest szansa, że przyciągnie się kolejne przedsiębiorstwa transportowe lub leasingowe i wpływy będą większe.

(tc)

wybierz swoje
Barcikowice sołtys Franciszek Kosidło Franciszek Kosidło
Drzonków sołtys Renata Woźniak Renata Woźniak
Jany i Stożne sołtys Monika Turzańska Monika Turzańska
Jargoniewice sołtys Elżbieta Świercz Elżbieta Świercz
Jeleniów sołtys Wojciech Bortnowski Wojciech Bortnowski
Kiełpin sołtys Aneta Walczak Aneta Walczak
Krępa sołtys Janusz Sikora Janusz Sikora
Łężyca sołtys Jolanta Rabęda Jolanta Rabęda
Ługowo sołtys Agnieszka Głuska Agnieszka Głuska
Nowy Kisielin sołtys Andrzej Zalewski Andrzej Zalewski
Ochla sołtys Aleksander Kosowicz Aleksander Kosowicz
Przylep sołtys Mieczysław Momot Mieczysław Momot
Racula sołtys Mirosława Jabłonka Mirosława Jabłonka
Stary Kisielin sołtys Krystyna Koperska Krystyna Koperska
Sucha sołtys Ireneusz Rypson Ireneusz Rypson
Zatonie i Marzęcin sołtys Krzysztof Sadecki Krzysztof Sadecki
Zawada sołtys Jan Smoter Jan Smoter
Zielona Góra prezydent Janusz Kubicki Janusz Kubicki