Staruszek cis odzyskał wigor

14 Sierpień 2019
Po zaaplikowanej blisko rok temu kuracji, wiekowy cis przy ul. Kopernika powstał jak Feniks z popiołów. Jest ciemnozielony z czerwonymi nibyjagodami, jak być powinno, i wiedzie spokojny żywot sędziwego staruszka.

Jest najstarszym cisem – pomnikiem przyrody w mieście. Ma, być może, nawet z 800 lat. Trudno to stwierdzić ponad wszelką wątpliwość, ale cis przy ul. Kopernika „widział” i przeżył niejedno. Z racji wieku i mechanicznych uszkodzeń marniał od przynajmniej stu lat. Z niegdyś trzykonarowego drzewa został jeden, ale - choć pozbawiany głównego przewodnika – wciąż jak na staruszka imponująco „dawał radę”... aż do suchego jak pieprz lipca ubiegłego roku. Mimo regularnego podlewania i wyściółkowania gleby pod koroną drzewa, staruszek usychał z pragnienia, tracąc swoje intensywne ciemnozielone wybarwienie. Agnieszka Kochańska, ogrodnik miejski, stawiała na zdesperowanego z głodu przędziorka jako głównego winowajcę, pomimo że ten sporadycznie atakuje cisy. Diagnozę potwierdziły badania laboratoryjne, którym poddano drzewo i jego otoczenie. Wykazały też zawyżony poziom PH gleby. Samo podlewanie nie mogło więc zapewnić wiekowemu drzewu dobrostanu, skoro miał do wodopoju przędziorkową konkurencję. Drzewu zaaplikowano więc opryski i leczenie metodą mikoryzy. We wrześniu ub. r. arborysta wstrzyknął grzyby mikoryzowe w system korzeniowy cisa, z którym w naturze żyją one w symbiozie.

- To była dawka, która zdecydowanie pomogła naszemu cisowi pobierać substancje pokarmowe z gruntu – mówi A. Kochańska. – Do tego, już w tym roku, drzewo dwa razy było opryskiwane na przędziorka. Oglądałam je dwa tygodnie temu i nie było na nim żywych osobników tego szkodnika, który wysusza soki z rośliny. Cis rośnie, igły ma ciemnozielone i zawiązki owoców, gleba pod nim jest wyściółkowana. Ma się dobrze. I nie ma już nawet potrzeby jego dodatkowego podlewania, teraz to wręcz nie byłoby dla niego dobre. Cis przy Kopernika ma głęboki system korzeniowy i dostęp do wód gruntowych, a ziemia wokół jest wyściółkowana. Musi radzić sobie sam. W lutym przyszłego roku planujemy tylko kolejny, prewencyjny oprysk na przędziorka.

Warto jednak pamiętać, że nasz cis ma jednak swoje lata i jest w fazie obumierania. Choć nikt nie jest w stanie dziś ocenić, ile jeszcze potrwa, 20... a może 200 lat?

- To zależy od wielu czynników. Choćby od poziomu wód gruntowych w przyszłości, suszy, obfitych deszczy... – wyjaśnia ogrodnik miejski.

(el)

wybierz swoje
Barcikowice sołtys Franciszek Kosidło Franciszek Kosidło
Drzonków sołtys Renata Woźniak Renata Woźniak
Jany i Stożne sołtys Monika Turzańska Monika Turzańska
Jargoniewice sołtys Elżbieta Świercz Elżbieta Świercz
Jeleniów sołtys Wojciech Bortnowski Wojciech Bortnowski
Kiełpin sołtys Aneta Walczak Aneta Walczak
Krępa sołtys Janusz Sikora Janusz Sikora
Łężyca sołtys Jolanta Rabęda Jolanta Rabęda
Ługowo sołtys Agnieszka Głuska Agnieszka Głuska
Nowy Kisielin sołtys Andrzej Zalewski Andrzej Zalewski
Ochla sołtys Aleksander Kosowicz Aleksander Kosowicz
Przylep sołtys Mieczysław Momot Mieczysław Momot
Racula sołtys Mirosława Jabłonka Mirosława Jabłonka
Stary Kisielin sołtys Krystyna Koperska Krystyna Koperska
Sucha sołtys Ireneusz Rypson Ireneusz Rypson
Zatonie i Marzęcin sołtys Krzysztof Sadecki Krzysztof Sadecki
Zawada sołtys Jan Smoter Jan Smoter
Zielona Góra prezydent Janusz Kubicki Janusz Kubicki