Spędźmy Wielkanoc w naszych domach

9 Kwiecień 2020
Prezydent Janusz Kubicki, w kolejnych audycjach w Radiu Index, na falach 96 fm, dzieli się swoimi spostrzeżeniami na temat pandemii koronawirusa i przekazuje najważniejsze informacje mieszkańcom Zielonej Góry.

W mijającym tygodniu Janusz Kubicki porównał zmagania z koronawirusem do walki bokserskiej. – To jest dopiero pierwsza runda a my dostaliśmy silne uderzenie w szczękę. Leżymy na deskach. Mam nadzieję, że uda nam się wstać – mówił prezydent w sobotniej audycji. W ciągu tygodnia często powtarzał, że ani świat, ani Polska, ani Zielona Góra nie mogły odpowiednio przygotować się do walki z wirusem. Apelował o współpracę, a nie polityczne przepychanki i jak mantrę powtarzał, że najważniejsze jest teraz pozostawanie w domu. – Czy naprawdę musimy mieć trumny na ulicach jak we Włoszech, żeby zrozumieć skalę zjawiska – pytał słuchaczy. Przy okazji poprosił o spędzenie Wielkanocy w domach. - Okres świąteczny będzie trudnym momentem dla nas wszystkich, wymagającym dużej dyscypliny. Rozumiem, że ktoś chce zawieźć żurek, mazurka do rodziców, ale żeby nie okazało się, że to będzie punktem zapalnym epidemii. Ja ze swoją mamą też rozmawiam tylko przez telefon, unikam kontaktu, nie chodzę do niej. To strasznie boli. Pamiętajmy, że osoby starsze są o wiele bardziej narażone. Odpowiedzmy sobie na pytanie, czy chcemy ryzykować. Warto zacisnąć pięści i te święta spędzić w inny sposób niż zwykle – mówił prezydent.

Odpowiadał też na konkretne pytania mieszkańców. Jednym z często się pojawiających była kwestia Rodzinnych Ogródków Działkowych. – Można przebywać na ogródkach działkowych. Najlepiej tylko w gronie tych, z którymi mieszkamy na co dzień. Nie zapraszajmy sąsiadów, znajomych, nie urządzajmy grilla – odpowiadał J. Kubicki.

Jeden ze słuchaczy zapytał, czy miasto będzie rozdawać maseczki. - Tak. M.in. strażacy-ochotnicy będą rozdawać maseczki, np. pod sklepami. Mamy ich bardzo dużo, więc chcemy zaopatrzyć mieszkańców. Namawiam do noszenia maseczek w miejscach publicznych, w komunikacji miejskiej. Wskazane jest, żeby każdy mieszkaniec Zielonej Góry taką maseczkę miał i z niej korzystał, wychodząc z domu – zapowiedział prezydent.

W jednej z audycji odniósł się też do wprowadzonego 3 kwietnia zakazu wstępu do lasu.

- Internet rozgrzał się do czerwoności po wprowadzeniu tego zakazu. Jest to konsekwencja zachowań mieszkańców największych aglomeracji, bo w lasach zrobiło się tłoczno jak na deptaku. Nie przestrzegano zasad i dlatego wprowadzono zakaz. Chodziło bardziej o to, żeby nie organizować pikników, wycieczek, a te miały miejsce w największych polskich miastach. W parkach narodowych były tłumy. W Zielonej Górze nie mieliśmy takich przypadków. Ale prawo jest prawem, wiec musimy przestrzegać tych przepisów, chociaż nie jest to proste – podsumował J. Kubicki.

We wtorek, z okazji Dnia Służby Zdrowia, prezydent Zielonej Góry złożył życzenia wszystkim medykom: - Jak najszybszego powrotu do normalności, do swoich rodzin. Bo tego teraz wszyscy najbardziej potrzebują. Żebyście nie musieli więcej mierzyć się z takimi wyzwaniami, jak teraz. Dużo wytrwałości, zdrowia, cierpliwości.

(ap)

 

Archiwalnych nagrań rozmów z prezydentem Kubickimi można wysłuchać na fanpage’u Radia Index na Facebooku, w zakładce: Live. Udostępniane są również na oficjalnym fanpage’u miasta: Miasto Zielona Góra. Na żywo „Miejski alert” jest transmitowany codziennie o godz. 10.30 w internecie na: Facebooku Radia Index , Facebooku Miasta, Facebooku Wiadomości Zielona Góra oraz oczywiście w radiu na falach 96 fm. Pytania można zadawać na Facebooku pod transmisją audycji lub wysłać na adres mailowy: alert@wZielonej.pl.

 

wybierz swoje
Barcikowice sołtys Franciszek Kosidło Franciszek Kosidło
Drzonków sołtys Renata Woźniak Renata Woźniak
Jany i Stożne sołtys Monika Turzańska Monika Turzańska
Jargoniewice sołtys Elżbieta Świercz Elżbieta Świercz
Jeleniów sołtys Wojciech Bortnowski Wojciech Bortnowski
Kiełpin sołtys Aneta Walczak Aneta Walczak
Krępa sołtys Janusz Sikora Janusz Sikora
Łężyca sołtys Jolanta Rabęda Jolanta Rabęda
Ługowo sołtys Agnieszka Głuska Agnieszka Głuska
Nowy Kisielin sołtys Andrzej Zalewski Andrzej Zalewski
Ochla sołtys Aleksander Kosowicz Aleksander Kosowicz
Przylep sołtys Mieczysław Momot Mieczysław Momot
Racula sołtys Mirosława Jabłonka Mirosława Jabłonka
Stary Kisielin sołtys Krystyna Koperska Krystyna Koperska
Sucha sołtys Ireneusz Rypson Ireneusz Rypson
Zatonie i Marzęcin sołtys Krzysztof Sadecki Krzysztof Sadecki
Zawada sołtys Jan Smoter Jan Smoter
Zielona Góra prezydent Janusz Kubicki Janusz Kubicki