Snooker. O postępach decydują detale

17 Maj 2019
Wygrana z byłym mistrzem świata, trenowanie z gwiazdami, pochlebne słowa od ekspertów, to niewątpliwe profity Adama Stefanowa podczas sezonu spędzonego z zawodowcami. Zielonogórzanin wie, co musi poprawić, by być jeszcze lepszym.

Przypomnijmy, obecność „Stefana” w zamkniętym świecie 128 najlepszych zawodowych snookerzystów była efektem zdobycia ubiegłorocznego wicemistrzostwa świata amatorów. Zaproszenie pojawiło się w momencie, gdy 25-latek miał już kończyć z graniem. Pierwszy rok z zawodowcami miał być ciężką lekcją, wypełnioną niejednokrotnie bolesnymi porażkami i... wszystko się sprawdziło. – Liczyłem na więcej, aczkolwiek każdy w Main Tourze musi zapłacić frycowe – przyznaje A. Stefanów. Każdy wygrany mecz był mocnym kopniakiem do przodu, by nie zawracać z tej drogi. Tak było w lutym, gdy „Stefan” ograł byłego mistrza świata Shauna Murphy’ego w turnieju China Open. Snookerzysta z Polski pokonał wtedy swojego idola z dzieciństwa. Miał trzy lata, gdy Murphy rozpoczynał już grę z zawodowcami.

W nowym sezonie Stefanów chciałby być tak skuteczny, jak jego rywale z czołowej trzydziestki rankingu, którzy w kluczowych momentach danej szansy nie wypuszczają z rąk. – Mnie tego brakowało w decydujących partiach i nad tym teraz pracuję – przyznaje 25-latek. Przeskok ze świata półamatorskiego do zawodowego jest jednak ogromny. Na jedno miejsce w elicie czeka też wielu chętnych z całego świata. Progresu zawodnik szuka w detalach. Nie tylko w grze, ale również w kwestiach mentalnych. – Od paru miesięcy pracuję z fajną panią psycholog – dodaje Stefanów. Dorzuca do tego dietę i... wagę. – Przyłożyłem się jeszcze bardziej do fitnessu i dobrego jedzenia. Moim zamiarem jest schudnąć kilkanaście kilo. Widzę, że to też ma wpływ na grę – wyznaje snookerzysta.

Sam może liczyć na dobre słowo wielu fachowców. - Zimą dużo przegrywałem, spadła mi motywacja i zadzwonił do mnie były mistrz świata Terry Griffiths, który powiedział, że wszystko z moją grą jest w porządku. Jestem osobą z egzotycznego dla snookera kraju. Sam fakt, że tutaj rywalizuję jest dobry. Zobaczymy, co będzie dalej – kończy Stefanów.

(mk)

wybierz swoje
Barcikowice sołtys Franciszek Kosidło Franciszek Kosidło
Drzonków sołtys Renata Woźniak Renata Woźniak
Jany i Stożne sołtys Monika Turzańska Monika Turzańska
Jargoniewice sołtys Elżbieta Świercz Elżbieta Świercz
Jeleniów sołtys Wojciech Bortnowski Wojciech Bortnowski
Kiełpin sołtys Aneta Walczak Aneta Walczak
Krępa sołtys Janusz Sikora Janusz Sikora
Łężyca sołtys Jolanta Rabęda Jolanta Rabęda
Ługowo sołtys Agnieszka Głuska Agnieszka Głuska
Nowy Kisielin sołtys Andrzej Zalewski Andrzej Zalewski
Ochla sołtys Aleksander Kosowicz Aleksander Kosowicz
Przylep sołtys Mieczysław Momot Mieczysław Momot
Racula sołtys Mirosława Jabłonka Mirosława Jabłonka
Stary Kisielin sołtys Krystyna Koperska Krystyna Koperska
Sucha sołtys Ireneusz Rypson Ireneusz Rypson
Zatonie i Marzęcin sołtys Krzysztof Sadecki Krzysztof Sadecki
Zawada sołtys Jan Smoter Jan Smoter
Zielona Góra prezydent Janusz Kubicki Janusz Kubicki