Smartfon wabi kleszcze

29 Kwiecień 2020
A dokładniej wytwarzane przez telefon promieniowanie elektromagnetyczne (EMF). Do takiego wniosku doszedł polsko-słowacki zespół badaczy. Jednym z naukowców był prof. dr hab. Leszek Jerzak z Uniwersytetu Zielonogórskiego.

 

Interdyscyplinarne grono naukowców zastanawiało się, dlaczego kleszcze zwiększają zasięg występowania w Europie. Wiadomo już, że stoją za tym zmiany klimatu i przekształcanie krajobrazu. Z najnowszych badań zespołu polsko-słowackiego wynika jednak, że za rozszerzanie zasięgu występowania kleszczy może być odpowiedzialne również promieniowanie elektromagnetyczne (EMF). Jego źródłem są stacje radiowe, telewizyjne, telefonii komórkowej oraz urządzenia mobilne. - Ciała organizmów żywych (w tym i nasze) wydzielają delikatne promieniowanie elektromagnetyczne. Kleszcze najprawdopodobniej to czują. Muszą mieć zmysł magnetyczny. Można podejrzewać, że wyraźne promieniowanie smartfonów kleszcze biorą za zbliżający się organizm – tłumaczy prof. Leszek Jerzak.

 

Przeprowadzone przez naukowców analizy wykazały, że kleszcze są wręcz przyciągane przez promieniowanie o częstotliwości 900 MHz. To długość promieniowania standardowo wykorzystywana w większości urządzeń mobilnych. Co jeszcze bardziej zaskakuje, w kierunku promieniowania EMF podążają chętniej kleszcze zainfekowane groźnymi dla nas bakteriami. - To jest następna zagadka. Promieniowanie w paśmie 900 MHz prowokuje aktywność kleszczy z patogenami. Okazuje się, że wiele patogenów potrafi kleszczami manipulować. W jakiś sposób oddziałują na nie sprawiając, że kierują się w kierunku źródła promieniowania – dodaje L. Jerzak.

W badaniach brały udział trzy uczelnie polskie: Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu, Uniwersytet Szczeciński, Uniwersytet Zielonogórski oraz trzy słowackie uniwersytety w Koszycach.

 

- Badania są w fazie wstępnej, ale będą kontynuowane. W tej chwili można mówić jedynie o odkryciu zjawiska. Wiadomo tylko, że zarażone kleszcze chętniej kierują się w kierunku źródła promieniowania fal elektromagnetycznych. Zaskakuje jednak wzrost zachorowań na boreliozę w ostatnim okresie. Czy ma to związek z rozwojem telefonii komórkowej? Może warto zostawić telefon w domu na czas wycieczki. Odpoczniemy też psychicznie – przekonuje L. Jerzak.

(ap)

wybierz swoje
Barcikowice sołtys Franciszek Kosidło Franciszek Kosidło
Drzonków sołtys Renata Woźniak Renata Woźniak
Jany i Stożne sołtys Monika Turzańska Monika Turzańska
Jargoniewice sołtys Elżbieta Świercz Elżbieta Świercz
Jeleniów sołtys Wojciech Bortnowski Wojciech Bortnowski
Kiełpin sołtys Aneta Walczak Aneta Walczak
Krępa sołtys Janusz Sikora Janusz Sikora
Łężyca sołtys Jolanta Rabęda Jolanta Rabęda
Ługowo sołtys Agnieszka Głuska Agnieszka Głuska
Nowy Kisielin sołtys Andrzej Zalewski Andrzej Zalewski
Ochla sołtys Aleksander Kosowicz Aleksander Kosowicz
Przylep sołtys Mieczysław Momot Mieczysław Momot
Racula sołtys Mirosława Jabłonka Mirosława Jabłonka
Stary Kisielin sołtys Krystyna Koperska Krystyna Koperska
Sucha sołtys Ireneusz Rypson Ireneusz Rypson
Zatonie i Marzęcin sołtys Krzysztof Sadecki Krzysztof Sadecki
Zawada sołtys Jan Smoter Jan Smoter
Zielona Góra prezydent Janusz Kubicki Janusz Kubicki