Seniorzy chcą już wracać do Domu

16 Październik 2020
Dom Pomocy Społecznej dla Kombatantów pod nieobecność swoich pensjonariuszy przechodzi wielkie zmiany.

- Został już zdezynfekowany i oddany miastu – mówi Karol Zieliński, dyrektor biura lubuskiego wojewody. Kiedy będzie dostępny dla podopiecznych? - To decyzja zarządzających obiektem, czyli prezydenta Zielonej Góry – wyjaśnia.

Przypomnijmy: z powodu dużego ogniska zakażenia koronowirusem w DPS dla Kombatantów i kwarantanny nałożonej na jego pracowników, 169 mieszkańców domu pomocy przy ul. Lubuskiej zostało przetransportowanych do kilku szpitali w województwie. Do Gorzowa, Torzymia, Drezdenka, Żagania i Zielonej Góry. Pisaliśmy o tym w poprzednim wydaniu „Łącznika”. Zakażonych było ponad 100 osób, pensjonariusze i pracownicy.

Do Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze trafił pierwszy pacjent z ogniska koronawirusa w DPS dla Kombatantów, był bezobjawowy, nieco później dwóch innych pensjonariuszy. Jeden zmarł, drugi już przebywa w DPS przy ul. Słowackiego.

W gorzowskim szpitalu przy Walczaka, do którego trafiło 67 mieszkańców z potwierdzonym zakażeniem koronawirusem, zmarło trzech z nich. - Będziemy gotowi w środę lub czwartek przekazać część pensjonariuszy do DPS w Zielonej Górze – informował podczas poniedziałkowej sesji sejmiku Jerzy Ostrouch, prezes szpitala. Tego dnia nie dysponował jeszcze raportem końcowym konsylium, które na jego prośbę zostało zwołane, by dokonać oceny stanu klinicznego pacjentów i opracować standard ich leczenia oraz pielęgnacji.

Do szpitala w Torzymiu mieli trafić pensjonariusze z negatywnym wynikiem testów. Ostrożność szpitala opłaciła się. Wśród 74 seniorów, którymi zaopiekowała się lecznica, kilku okazało się zakażonych koronawirusem. Przewiezieni zostali do lubuskich szpitali z łóżkami covidowymi.

- Pacjenci są w stanie adekwatnym do wieku, wielochorobowości – potwierdza Katarzyna Lebiotkowska, prezes szpitala w Torzymiu. - Zostaną poddani kolejnemu badaniu na obecność COVID. Jeżeli ich wyniki będą ujemne, wtedy będziemy rozmawiać, co dalej z tymi podopiecznymi. Miałam informację ze strony urzędu miasta, że potrzeba 2-3 tygodni, żeby ten DPS przygotować na powrót pensjonariuszy – informuje.

- W tej chwili  robimy wszystko co tylko możliwe, by eliminować ryzyko zakażenia. Chcemy przewieźć naszych seniorów w bezpieczne warunki, żeby to, co się stało, już się nie powtórzyło – podkreśla Wioletta Baziuk, była dyrektorka Dziennego Domu Pobytu „Senior-Wigor”, która przejęła obowiązki nowego dyrektora DPS dla Kombatantów. Dziś towarem najbardziej deficytowym jest dla niej czas. - Jesteśmy po dezynfekcji obiektu, na etapie jego porządkowania, zabezpieczamy izolatorium – wymienia.

Jeden z osobnych pawilonów DPS-u przy Lubuskiej, będzie teraz pełnić rolę izolatorium dla zakażonych seniorów. Ma to podnieść bezpieczeństwo sanitarne całej placówki.

- Chcemy żeby nasi pensjonariusze wrócili do nas jak najszybciej, dzwonią do nas i o to dopytują. Ale jeszcze nie jesteśmy gotowi. Decyzje będziemy podejmować wspólnie ze szpitalami i lekarzami, z którymi jesteśmy w kontakcie – wyjaśnia W. Baziuk.

Pytamy również o personel. Czy już wrócił?

– Pracownicy wracają sukcesywnie z izolacji, z kwarantanny, zgodnie ze zdejmowanym z nich reżimem sanitarnym. Mogę powiedzieć jedno: ci którzy są tu z nami od tygodnia, to wspaniali ludzie – mówi nowa dyrektorka.

(el)

 
wybierz swoje
Barcikowice sołtys Franciszek Kosidło Franciszek Kosidło
Drzonków sołtys Renata Woźniak Renata Woźniak
Jany i Stożne sołtys Monika Turzańska Monika Turzańska
Jargoniewice sołtys Elżbieta Świercz Elżbieta Świercz
Jeleniów sołtys Wojciech Bortnowski Wojciech Bortnowski
Kiełpin sołtys Aneta Walczak Aneta Walczak
Krępa sołtys Janusz Sikora Janusz Sikora
Łężyca sołtys Jolanta Rabęda Jolanta Rabęda
Ługowo sołtys Agnieszka Głuska Agnieszka Głuska
Nowy Kisielin sołtys Andrzej Zalewski Andrzej Zalewski
Ochla sołtys Aleksander Kosowicz Aleksander Kosowicz
Przylep sołtys Mieczysław Momot Mieczysław Momot
Racula sołtys Mirosława Jabłonka Mirosława Jabłonka
Stary Kisielin sołtys Krystyna Koperska Krystyna Koperska
Sucha sołtys Ireneusz Rypson Ireneusz Rypson
Zatonie i Marzęcin sołtys Krzysztof Sadecki Krzysztof Sadecki
Zawada sołtys Jan Smoter Jan Smoter
Zielona Góra prezydent Janusz Kubicki Janusz Kubicki