Rzeźbę ks. Michalskiego wykona artysta z Krakowa

2 Październik 2019
Komisja konkursowa obradująca w zeszły piątek w Biurze Wystaw Artystycznych zdecydowała, że rzeźbę księdza Kazimierza Michalskiego wykona Karol Badyna z Krakowa.

Wysłaliśmy zaproszenia do 14 artystów, sześcioro z nich wyraziło zgodę na udział w konkursieprzypomniała Wioleta Haręźlak, przewodnicząca komisji. Projekty przygotowały trzy osoby: Agnieszka Wolska, Halina Kozłowska-Bodek i Karol Badyna.

Każdy z artystów przedstawił model pomnika w skali 1:1, wcześniej otrzymał od magistratu mapę z lokalizacją monumentu. Według założeń komisji, postać miała być wysoka i szczupła, bo taki był ksiądz Michalski. Powinna zawierać symbole kojarzone z księdzem - krzyż i trójkąt z literą „P” (oznaczenie więźniów politycznych w obozie koncentracyjnym Dachau). Rzeźba miała być dynamiczna, a ksiądz ubrany w długą sutannę z obszyciem, biret posiadający cztery rogi (z pomponem), szeroką stułę ozdobioną motywami winnej latorośli i niewielkimi krzyżykami przy końcach.

W skład komisji oceniającej projekt weszli m.in. przedstawiciele magistratu, Barbara Bielinis-Kopeć (Lubuski Wojewódzki Konserwator Zabytków), Tadeusz Dzwonkowski (dyrektor Archiwum Państwowego w Zielonej Górze) i ks. Włodzimierz Lange, proboszcz parafii pw. św. Jadwigi Śląskiej.

Większość wymogów w ocenie komisji spełnił projekt K. Badyny, choć artysta postać księdza pozbawił biretu. Werdykt był niemal jednomyślny (jedna osoba wstrzymała się od głosu).

To propozycja najlepsza ze zgłoszonych – ocenił Igor Myszkiewicz, artysta plastyk, członek komisji. Postać księdza jest dynamiczna i w największym stopniu odzwierciedla charakter duchownego. Karol Badyna skupia się na człowieku, niekoniecznie na jego funkcji kapłańskiej. Jego ksiądz jest w ruchu, spieszy się do kościoła. Pozostałe propozycje są statyczne, brakuje w nich energii postaci.

I. Myszkiewicz miał jednak zastrzeżenia do cokołu. – Jest zbyt agresywny – stwierdził. – Rzeźba miałaby bardziej ludzki wymiar, gdyby stała bezpośrednio na chodniku.

Ksiądz Lange nie krył zadowolenia. – Ksiądz Michalski był w życiu taki, jak na tej artystycznej propozycji – przekonywał. – Widać to na fotografiach, które przechowuję w księgach parafialnych.

Komisja jeszcze raz spotka się z artystą i przekaże mu uwagi. Po drobnych zmianach, zaakceptowanych przez autora, pomnik trafi do odlewu.

Modele realizacyjne muszą być gotowe do 15 grudnia. Montaż pomnika odbędzie się do 15 maja 2020 r. Stanie on na terenie parafii św. Jadwigi Śląskiej, na skwerze przy ul. Ciesielskiej. Na postawienie monumentu zgodziła się rada miasta. Budowę współfinansuje poznański oddział Instytutu Pamięci Narodowej.

Przypomnijmy. W przyszłym roku przypada 60-lecie Wydarzeń Zielonogórskich. Wtedy to ksiądz Michalski, ówczesny proboszcz parafii, nie zgodził się na eksmisję Domu Katolickiego, którą chciały przeprowadzić komunistyczne władze. W obronie domu stanęli mieszkańcy, w Zielonej Górze wybuchły walki uliczne. Komuniści wydalili ks. Michalskiego z miasta na stałe.

(rk)

 

wybierz swoje
Barcikowice sołtys Franciszek Kosidło Franciszek Kosidło
Drzonków sołtys Renata Woźniak Renata Woźniak
Jany i Stożne sołtys Monika Turzańska Monika Turzańska
Jargoniewice sołtys Elżbieta Świercz Elżbieta Świercz
Jeleniów sołtys Wojciech Bortnowski Wojciech Bortnowski
Kiełpin sołtys Aneta Walczak Aneta Walczak
Krępa sołtys Janusz Sikora Janusz Sikora
Łężyca sołtys Jolanta Rabęda Jolanta Rabęda
Ługowo sołtys Agnieszka Głuska Agnieszka Głuska
Nowy Kisielin sołtys Andrzej Zalewski Andrzej Zalewski
Ochla sołtys Aleksander Kosowicz Aleksander Kosowicz
Przylep sołtys Mieczysław Momot Mieczysław Momot
Racula sołtys Mirosława Jabłonka Mirosława Jabłonka
Stary Kisielin sołtys Krystyna Koperska Krystyna Koperska
Sucha sołtys Ireneusz Rypson Ireneusz Rypson
Zatonie i Marzęcin sołtys Krzysztof Sadecki Krzysztof Sadecki
Zawada sołtys Jan Smoter Jan Smoter
Zielona Góra prezydent Janusz Kubicki Janusz Kubicki