Relaks w sercu osiedla

16 Wrzesień 2020
Leżaki, stoliki szachowe, kurtyny wodne… I do tego mnóstwo zieleni! To wszystko znajdziecie w środku osiedla. Łużyckie Tarasy zapraszają!

Asfaltowe boisko otoczone siatką, tzw. „okrąglak” przy ul. Rydza-Śmigłego, powstało w latach 70. Służyło miłośnikom modelarstwa do puszczania na linkach małych, spalinowych modeli samolotów. Zawody, którym patronował Aeroklub Ziemi Lubuskiej cieszyły się dużą popularnością, latające „maszyny” podziwiano z trybuny. Obiekt z czasem popadł jednak w ruinę. Wandale połamali deski i betonowe słupki, nawierzchnia boiska zaczęła pękać. Po latach zapomnianym miejscem zainteresowała się Fundacja Lyada, na betonie wymalowano słońce i plansze do gier, co miało symbolizować potrzebę zmian.

Dzięki pierwszej inicjatywie z Budżetu Obywatelskiego udało się rozebrać zniszczone boisko. W kolejnym BO pojawiły się dwa projekty modernizacji terenu: radnego Roberta Górskiego (Zielona Razem) i administracji os. Łużyckiego. Oba zdobyły poparcie zielonogórzan. Pomysłodawcy połączyli siły. Dzięki temu do dyspozycji dostali ok. 400 tys. zł. Po konsultacjach z architekt Krystyną Goińską, zrealizowano pierwszy etap inwestycji. – Cały teren zielony ciągnie się od ul. Wyszyńskiego, wzdłuż ul. Rydza-Śmigłego, obok Szkoły Podstawowej nr 2 aż do rowerostrady Zielona Strzała – mówi R. Górski. – Chcemy, żeby pojawiały się tu kolejne atrakcje, między innymi siłownia pod chmurką, plac zabaw, plac do streetworkout.

Co już zostało zrobione? – Na osiedlu mieszka wielu seniorów, te leżaki, ławeczki, stoły do gry w szachy i warcaby są głównie dla nich – podkreśla R. Górski. –Są też atrakcje dla najmłodszych. Zamontowano cztery zamgławiacze, z których woda leci po naciśnięciu guzika. To taka nowoczesna kurtyna wodna, która przyda się w upały. Mam też głuchy telefon ze słuchawkami zamontowanymi po przeciwnych stronach terenu rekreacyjnego. Specjalna rura łączy słuchawki, przez które można porozmawiać i powygłupiać się.

Teren został wyposażony w poidełka, które przydają się też do podlewania zieleni. A tej jest sporo! Posadzono 59 klonów kulistych, 480 sztuk lawendy, jaśminowce i forsycje, założono trawniki. We współpracy z Agnieszką Kochańską, która opiekuje się miejską zielenią planowane są nowe nasadzenia.

Miejsce przecinają alejki o mineralnej nawierzchni, są tu stojaki na rowery, kosze na śmieci i podajniki z papierowymi torebkami dla „psiarzy”.

Wykonawcą było konsorcjum firm Usługi Ogólnobudowlane ADBUD Adrian Iwaniuch oraz Usługi Drogowo-Budowlane Daniel Wojciechowski z Lubska. Całość zadania nadzorował Zakład Gospodarki Mieszkaniowej.

(rk)

wybierz swoje
Barcikowice sołtys Franciszek Kosidło Franciszek Kosidło
Drzonków sołtys Renata Woźniak Renata Woźniak
Jany i Stożne sołtys Monika Turzańska Monika Turzańska
Jargoniewice sołtys Elżbieta Świercz Elżbieta Świercz
Jeleniów sołtys Wojciech Bortnowski Wojciech Bortnowski
Kiełpin sołtys Aneta Walczak Aneta Walczak
Krępa sołtys Janusz Sikora Janusz Sikora
Łężyca sołtys Jolanta Rabęda Jolanta Rabęda
Ługowo sołtys Agnieszka Głuska Agnieszka Głuska
Nowy Kisielin sołtys Andrzej Zalewski Andrzej Zalewski
Ochla sołtys Aleksander Kosowicz Aleksander Kosowicz
Przylep sołtys Mieczysław Momot Mieczysław Momot
Racula sołtys Mirosława Jabłonka Mirosława Jabłonka
Stary Kisielin sołtys Krystyna Koperska Krystyna Koperska
Sucha sołtys Ireneusz Rypson Ireneusz Rypson
Zatonie i Marzęcin sołtys Krzysztof Sadecki Krzysztof Sadecki
Zawada sołtys Jan Smoter Jan Smoter
Zielona Góra prezydent Janusz Kubicki Janusz Kubicki