Rademenez znów w akcji

24 Lipiec 2020
Tegoroczna edycja muzycznego projektu Rademeneza promuje lokalnych przedsiębiorców, których działalność mogła ucierpieć w czasie pandemii koronawirusa.

- W czerwcu tego roku rozpocząłeś trzecią odsłonę rapowego projektu 100dninafree. Na czym on polega? 

Radosław Rademenez Blonkowski, raper i tancerz breakingu: - Jestem tancerzem, raperem i prezenterem, ale ze względu na pandemię, imprezy które miałem poprowadzić są odłożone w czasie. Nie siedzę jednak z założonymi rękami i nie frustruję się, tylko chcę wykorzystać energię na ciekawą akcję. Dlatego postanowiłem zadedykować tę edycję lokalnym przedsiębiorcom, artystom, instytucjom, zmagającymi się z trudnościami związanymi z pandemią. Rapowałem już o sklepie meblowym, szkole muzycznej, salonie fryzjerskim, teatrze lalek czy ogrodzie botanicznym… Pojawiam się, zapisuję na kartce najważniejsze informacje i po kilku minutach lecę z tekstem z głowy. Liczę, że to przyciągnie na nowo ludzi do ciekawych miejsc i firm, które są często rodzinne, działają na naszym rynku od lat i tylko na chwilę ich praca została zachwiana. Zależy mi, by robić dla nich dobrą robotę. Niedługo po rozpoczęciu akcji odebrałem telefon od znajomego z Dolnego Śląska, który był zachwycony, że takie takich tu mamy ludzi, firmy, takie fajne miejscówki. 

- No właśnie, jesteś rodowitym zielonogórzaninem. Jakie jest twoje ulubione miejsce w Zielonej Górze? 

- Deptak, tu spędziłem większość życia. Nie chciałem się stąd wyprowadzić, bo uważałem, że wszędzie indziej jest za daleko. To miejsce, w którym zaczynałem swoją przygodę z tańcem, bo treningi robiliśmy na placu Bohaterów, jeszcze za czasów starej fontanny. Deptak jest kluczowy, ale Palmiarnia, Park Tysiąclecia, skatepark też są mi bliskie i polecam je wszystkim, którzy pojawiają się w naszym mieście. Ciekawych przestrzeni do rekreacji, sportu, zwiedzania w Zielonej Górze nie brakuje.

- Wracając do 100dninafree: jak firma czy artysta mogą się do Ciebie zgłosić? 

- Wystarczy napisać na oficjalnym profilu Rademeneza na Facebooku. Odczytuję wszystkie wiadomości. Lista stale się wydłuża, bo to ciekawa forma promocji dla firm, a dla mnie okazja, by pokazać swoje umiejętności, poznać ludzi, którzy mogą być inspiracją do kolejnych projektów. Teraz planuję nagrać 99 filmów, a na finał 27 września wydać płytę „Kot Rademenez – 9 żyć, 7 życzeń”. Wiele lat temu, na pierwszym treningu breakdance, mój brat stwierdził, że ruszam się jak kot Rademenez – stąd jej nazwa. Druga część nawiązuje do serialu „Siedem życzeń”, w którym ten magiczny kot był jednym z bohaterów. Co by się nie działo, postanowiłem że płyta ujrzy światło dzienne w tym roku i będzie zawierała sporo życzeń dla ludzi. 

- Dziękuję. 

Małgorzata Dobrowolska

wybierz swoje
Barcikowice sołtys Franciszek Kosidło Franciszek Kosidło
Drzonków sołtys Renata Woźniak Renata Woźniak
Jany i Stożne sołtys Monika Turzańska Monika Turzańska
Jargoniewice sołtys Elżbieta Świercz Elżbieta Świercz
Jeleniów sołtys Wojciech Bortnowski Wojciech Bortnowski
Kiełpin sołtys Aneta Walczak Aneta Walczak
Krępa sołtys Janusz Sikora Janusz Sikora
Łężyca sołtys Jolanta Rabęda Jolanta Rabęda
Ługowo sołtys Agnieszka Głuska Agnieszka Głuska
Nowy Kisielin sołtys Andrzej Zalewski Andrzej Zalewski
Ochla sołtys Aleksander Kosowicz Aleksander Kosowicz
Przylep sołtys Mieczysław Momot Mieczysław Momot
Racula sołtys Mirosława Jabłonka Mirosława Jabłonka
Stary Kisielin sołtys Krystyna Koperska Krystyna Koperska
Sucha sołtys Ireneusz Rypson Ireneusz Rypson
Zatonie i Marzęcin sołtys Krzysztof Sadecki Krzysztof Sadecki
Zawada sołtys Jan Smoter Jan Smoter
Zielona Góra prezydent Janusz Kubicki Janusz Kubicki