Od niedzieli jedziemy szybciej do Poznania

5 Czerwiec 2013
Koniec z przetaczaniem lokomotyw i długim postojem w Czerwieńsku. Od niedzieli (9 czerwca) pociągi wjadą na nowowybudowaną obwodnicę. Czas przejazdu do Poznania skróci się o pół godziny.

- W nowym rozkładzie jazdy są pociągi, których czas przejazdu będzie krótszy o 27 minut niż dotychczas – mówił Waldemar Osypiński, kierownik kontraktu. Czyli od niedzieli pociąg relacji Zielona Góra – Poznań, w lesie tuż za Przylepem skręci w prawo na nowowybudowany odcinek torów liczący ok. 2 km. I bez zatrzymywania się pomknie w stronę Sulechowa.

Chociaż regularne pociągi pojawia się tutaj od niedzieli, to my mogliśmy się przejechać tą trasą w środę. Szynobus w barwach województwa gładko mknął po torach. Wystarczyło ok. 10 minut, by znaleźć się za Czerwieńskiem. Stacja w tym mieście do tej pory była zmorą pasażerów jadących np. do stolicy. Żeby pojechać na wschód trzeba było przetoczyć lokomotywę, a to zabierało kilkadziesiąt minut czasu. Takie rozwiązanie to zaszłość historyczna. Tak tę linię zbudowali Niemcy w XIX wieku.

Do zmiany doszło po 140 latach. Właśnie PKP Polskie Linie Kolejowe zakończyły modernizację trasy Zbąszynek – Czerwieńsk i budowę kolejowej łącznicy Pomorsko – Przylep. To jedna z nielicznych nowych linii kolejowych w kraju zbudowanych od podstaw. Dzisiaj PKP głównie zajmuje się modernizacją istniejących tras.

- Świętujemy wydłużenie sieci PKP w Polsce. To rzadkość – mówił przybyły na uroczystość wiceminister Andrzej Massel. – Na tej trasie nigdy pociągi nie jeździły tak szybko. Najszybszy pociąg teraz dojedzie do Poznania w ciągu godziny i 40 minut. W tym roku zakończy się modernizacja trasy Zielona Góra – Nowa Sól. Na całym odcinku będzie można jechać z szybkością 100 km/h. Od grudnia, w kolejnym rozkładzie jazdy znajdzie się pociąg, który na pokonanie trasy Zielona Góra – Warszawa będzie potrzebował jedynie ok. czterech godzin.

Budowę łącznicy zaczęto w 2010 r. systemem zaprojektuj i zbuduj. Całkowity koszt inwestycji wyniósł ponad 70 mln zł, z czego 35,7 mln zł wyłożył samorząd w ramach Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego.

- To dopiero początek – zapewniała marszałek Elżbieta Polak. – Wspólnie z PLK będziemy modernizować kolejne linie kolejowe w naszym województwie. Mamy na to pieniądze i nie ma wątpliwości, że możemy to robić. Trzeba inwestować w modernizację odrzanki czy berlinki.

Zarówno pani marszałek jak i kolejarze dziękowali za wsparcie uśmiechniętej poseł Bożennie Bukiewicz, jedynej parlamentarzystce obecnej na uroczystości, która w sejmie zajmuje się m.in. infrastrukturą.

Co zyskają pasażerowie? Czas i komfort. Pociąg pojedzie szybciej po zmodernizowanej i krótszej trasie. Ok. 10 minut wystarczy, by znaleźć się poza Czerwieńskiem. Stracą mieszkańcy tego miasta, bo wiele pociągów je ominie. Do tej pory na trasie Zbąszynek – Czerwieńsk pociągi jechały z prędkością ok. 80 k/h a w kierunku Zielonej Góry jeszcze wolniej. Teraz pomkną 100 km/h.

- To rewelacyjny wynik – cieszył się radny Kazimierz Łatwiński, który wykorzystał okazję by lobbować, za doprowadzeniem kolei wielkich prędkości do naszego miasta. Wtedy pociągi mknęłyby za prędkością 200 – 300 km/h.

(tc)

wybierz swoje
Barcikowice sołtys Franciszek Kosidło Franciszek Kosidło
Drzonków sołtys Renata Woźniak Renata Woźniak
Jany i Stożne sołtys Monika Turzańska Monika Turzańska
Jargoniewice sołtys Elżbieta Świercz Elżbieta Świercz
Jeleniów sołtys Wojciech Bortnowski Wojciech Bortnowski
Kiełpin sołtys Aneta Walczak Aneta Walczak
Krępa sołtys Janusz Sikora Janusz Sikora
Łężyca sołtys Jolanta Rabęda Jolanta Rabęda
Ługowo sołtys Agnieszka Głuska Agnieszka Głuska
Nowy Kisielin sołtys Andrzej Zalewski Andrzej Zalewski
Ochla sołtys Aleksander Kosowicz Aleksander Kosowicz
Przylep sołtys Mieczysław Momot Mieczysław Momot
Racula sołtys Mirosława Jabłonka Mirosława Jabłonka
Stary Kisielin sołtys Krystyna Koperska Krystyna Koperska
Sucha sołtys Ireneusz Rypson Ireneusz Rypson
Zatonie i Marzęcin sołtys Krzysztof Sadecki Krzysztof Sadecki
Zawada sołtys Jan Smoter Jan Smoter
Zielona Góra prezydent Janusz Kubicki Janusz Kubicki