Przy Sulechowskiej powstanie szpital?

30 Październik 2020
Epidemia podkręca tempo. Stadion Narodowy w Warszawie już jest szpitalem, tymczasem Zielona Góra na ten cel przeznacza hale sportowe przy Sulechowskiej. Decyzja spoczywa w rękach ministra zdrowia, ale tu, na miejscu, koncepcja i ręce do pracy są już gotowe.

W kraju dobowa liczba zakażonych koronawirusem z dnia na dzień rośnie w tempie zatrważającym. 16 300 nowych zakażeń, 18 820, 20 156… - to dane z ostatnich trzech dni, od wtorku do czwartku. W Lubuskiem, w którym wczoraj zaraziło się 321 osób, każdego dnia wzrasta liczba łóżek covidowych, ale rośnie też liczba tych zajętych. W czwartek lekko ponad połowa była jeszcze wolna, lecz w obliczu ekspansji epidemii nadzieje, że wystarczą, mogą okazać się na wyrost.

Na razie udaje się nam zachować proporcjonalność przyrostu łóżek covidowych do przyrostu zachorowań na COVID-19 – mówił w czwartek minister zdrowia Adam Niedzielski. Konferencję prasową premiera Mateusza Morawieckiego i ministra zdrowia nie przypadkowo zorganizowano na Stadionie Narodowym w Warszawie. Od piątku ten wielki obiekt sportowy jest szpitalem tymczasowym, prowadzonym pod patronatem warszawskiego szpitala MSWiA. Na razie ma 300 łóżek, pod koniec przyszłego tygodnia będzie miał ich 500, potem nawet 1200.

- Jestem pod wrażeniem, ten szpital powstał od zera w 12 dni – mówił w czwartek szef resortu. – Miesiąc temu pomysł powstania sieci szpitali tymczasowych w całym kraju wydawał się odległy, ale dziś perspektywa jest inna, realizuje się czarny scenariusz przebiegu pandemii.

Przecieramy szlaki, pokazujemy jak budować sprawnie i szybko – mówił Artur Zaczyński, dyrektor pierwszego szpitala alternatywnego w Polsce, stworzonego w obiekcie sportowym.

Po tę wiedzę i to doświadczenie wczoraj do Warszawy na Stadion Narodowy i do hali Expo pojechali fachowcy z Zielonej Góry: budowlaniec, architekt oraz koordynator budowy szpitala tymczasowego w halach sportowych MOSiR-u przy ul. Sulechowskiej. W hali tenisowej i lekkoatletycznej powstałyby oddzielone od siebie strefy intensywnej terapii medycznej, terapii wentylacyjnej i mieszana do kwalifikacji pacjentów. Planuje się tu nie więcej niż 240 łóżek, w tym maksymalnie 62 łóżka respiratorowe.

*** Z ostatniej chwili. W czwartek premier i minister zdrowia zapowiedzieli, że w piątek odbędzie się konferencja prasowa dotycząca wprowadzenia kolejnych obostrzeń

(el)

wybierz swoje
Barcikowice sołtys Franciszek Kosidło Franciszek Kosidło
Drzonków sołtys Renata Woźniak Renata Woźniak
Jany i Stożne sołtys Monika Turzańska Monika Turzańska
Jargoniewice sołtys Elżbieta Świercz Elżbieta Świercz
Jeleniów sołtys Wojciech Bortnowski Wojciech Bortnowski
Kiełpin sołtys Aneta Walczak Aneta Walczak
Krępa sołtys Janusz Sikora Janusz Sikora
Łężyca sołtys Jolanta Rabęda Jolanta Rabęda
Ługowo sołtys Agnieszka Głuska Agnieszka Głuska
Nowy Kisielin sołtys Andrzej Zalewski Andrzej Zalewski
Ochla sołtys Aleksander Kosowicz Aleksander Kosowicz
Przylep sołtys Mieczysław Momot Mieczysław Momot
Racula sołtys Mirosława Jabłonka Mirosława Jabłonka
Stary Kisielin sołtys Krystyna Koperska Krystyna Koperska
Sucha sołtys Ireneusz Rypson Ireneusz Rypson
Zatonie i Marzęcin sołtys Krzysztof Sadecki Krzysztof Sadecki
Zawada sołtys Jan Smoter Jan Smoter
Zielona Góra prezydent Janusz Kubicki Janusz Kubicki