Powitajka rośnie z dziećmi

29 Kwiecień 2020
Już nie tylko pampersy i mięciutki kocyk.... w paczkach powitalnych dla nowo narodzonych zielonogórzan pojawiła się ekstraniespodzianka. To „Zielonogórska Bajka Powitajka”!

 

Na pomysł napisania i wydania spersonalizowanej bajki, której akcja działaby się w konkretnym mieście, wpadła Marta Świątkowska, zielonogórzanka z wyboru. Z Joanną Turakiewicz-Pietras, autorką tekstu i zielonogórzanką z urodzenia, znały się od studiów, pracowały w jednej firmie, nadawały na tych samych falach, w końcu razem nie tak dawno założyły wydawnictwo edukacyjne Bajaland, które chce tworzyć wartościowe, starannie wykonane książki dla miast i gmin, których adresatem byłyby dzieci... z oczkiem puszczonym w stronę ich opiekunów.

 

 - Pisanie to mocna strona Asi, moja to wymyślanie - tłumaczy Marta. - Ale w pracy nad bajką na przemian strzelałyśmy pomysłami i świetnie się uzupełniałyśmy - opowiada Joanna.

Pierwsze ścieżki przetarły ekologiczną książką „Dzieci z Zielonej Góry ratują świat”, która lekko odmieniona trafiła też do Słubic i gminy Żagań. Ale dalej wcale nie było prościej.

- Przez mój brak wiary w siebie Powitajka trochę odleżała w szufladzie - wyznaje Joanna, ale obie tak samo chciały, by bajka najpierw pojawiła się w mieście, z którym są mocno związane. - A ponieważ w pewnym sensie zainspirowała nas ZGrana Rodzina, program, który w Zielonej Górze świetnie działa, w końcu z pomysłem poszłyśmy do pani dyrektor Wiolety Haręźlak. To dzięki jej entuzjazmowi wszystko szybko się potoczyło - opowiada. 6 marca Joanna i Marta dostały przesyłkę z wydrukowanymi, pachnącymi książkami, dokładnie takimi, jakie sobie wymarzyły. Z twardą oprawą, szyto-klejonymi stronami, wydanymi na grubym papierze, który przetrwa w dziecięcych paluszkach.

- To jest teraz nasze szóste dziecko - stwierdza Marta, bo sama ma dwoje dzieci, a Joanna ma ich trójkę.

 

Zielonogórska Bajka Powitajka zmienia się wraz z maluchem. - Rośnie z nim - jak mówią autorki. Jej tekst jest stopniowany. Najpierw dziecku czyta się proste zdania, którym towarzyszy piękna ilustracja, gdy podrośnie - nieco większy fragment, a gdy jest jeszcze starszy - całą stronę. W ten sposób niewielka książeczka towarzyszy maluchowi kilka lat. Jego opiekunowie (autorki nie ranią uczuć dzieci, które np. nie mają mamy) wklejają do niej zdjęcia, uzupełniają informacje o dziecku i o jego najbliższych, tworząc z bajki cenny, bardzo osobisty pamiętnik.

- Nic się nie stanie, gdy w książce nie pojawi się fotografia z pierwszych urodzin dziecka, można to nadrobić np. za rok. Nasz album nie wymusza na nikim dyscypliny - opowiadają obie panie. Za wiele lat, gdy dzisiejszy berbeć będzie już dorosły, Powitajka przeobrazi się w Przypominajkę radości, z jaką Krzysia, Kasię, Emilkę, Stasia... przywitali najbliżsi i świat... ten widziany kiedyś z perspektywy dziecięcego wózka, zielonogórski. Bo akcja bajki dzieje się w Winnym Grodzie z jego ratuszem, Palmiarnią, Centrum Przyrodniczym... Bohaterem jest maluch, a jego najlepszymi przyjaciółmi są zielonogórskie sroki i Bachusiki, które w Poznaniu namalowała Maggie Bidej-Jodka, świebodzinianka z urodzenia.

 

- Maggie, wiesz jak wyglądają zielonogórskie Bachusiki? No, to ten nasz musi być zupełnie inny. Przyjazny, z łagodną buzią i lekko łobuzerskim wzrokiem. I ona w minutę naszkicowała Bachusika z mojej wyobraźni. A potem całą książkę zilustrowała w zawrotne 36 dni! - opowiada Joanna zachwycona efektem. Zadanie było trudne, bo książka musiała zostać wykonana w taki sposób, by łatwo ulegała przemianie. Przecież kiedyś zamiast sroki w bajce pojawi się inny ptak, Bachusika zastąpi smok albo koziołki, a bobas we śnie nie będzie już latał nad Palmiarnią, lecz nad Wawelem czy Ostrowem Tumskim...

- Zupełnie nie spodziewałyśmy tego lekkiego szaleństwa na punkcie naszej Powitajki, ludzie których dzieci są już na świecie dzwonią do nas i piszą, pytając, gdzie ją można kupić! - śmieje się Joanna.

- U nas też dopytują - potwierdza Małgorzata Szachowicz, ambasadorka programu ZGrana Rodzina - Od 17 kwietnia Bajkę Powitajkę dołączamy do powitalnych paczek dla maluchów i wręczamy w charakterze nagrody w naszych zabawach na Facebooku. Myślimy też o sprzedaży, ale to na razie tylko plany.

(el)

wybierz swoje
Barcikowice sołtys Franciszek Kosidło Franciszek Kosidło
Drzonków sołtys Renata Woźniak Renata Woźniak
Jany i Stożne sołtys Monika Turzańska Monika Turzańska
Jargoniewice sołtys Elżbieta Świercz Elżbieta Świercz
Jeleniów sołtys Wojciech Bortnowski Wojciech Bortnowski
Kiełpin sołtys Aneta Walczak Aneta Walczak
Krępa sołtys Janusz Sikora Janusz Sikora
Łężyca sołtys Jolanta Rabęda Jolanta Rabęda
Ługowo sołtys Agnieszka Głuska Agnieszka Głuska
Nowy Kisielin sołtys Andrzej Zalewski Andrzej Zalewski
Ochla sołtys Aleksander Kosowicz Aleksander Kosowicz
Przylep sołtys Mieczysław Momot Mieczysław Momot
Racula sołtys Mirosława Jabłonka Mirosława Jabłonka
Stary Kisielin sołtys Krystyna Koperska Krystyna Koperska
Sucha sołtys Ireneusz Rypson Ireneusz Rypson
Zatonie i Marzęcin sołtys Krzysztof Sadecki Krzysztof Sadecki
Zawada sołtys Jan Smoter Jan Smoter
Zielona Góra prezydent Janusz Kubicki Janusz Kubicki