Podatki dla firm i kryte lodowisko

29 Listopad 2019
Wyższe podatki od nieruchomości i kryte lodowisko przy elektrociepłowni - to dwa najbardziej elektryzujące tematy z wtorkowej sesji rady miasta. Od przyszłego roku, za swoje budynki więcej zapłacą przedsiębiorcy. Podwyżka nie dotknie zwykłego Kowalskiego, bo podatki dla mieszkańców nie wzrosną.

- Z jednej strony mówi się o podnoszeniu podatków, bo trzeba łatać dziurę w budżecie, a z drugiej o budowie lodowiska – można było usłyszeć komentarze po sesji.

- Jeśli jest szansa sięgnąć po środki z zewnątrz, trzeba próbować. Są pieniądze na nowatorskie rozwiązania. Rozmawiamy, jak je wykorzystać. I wtedy możemy zbudować lodowisko, inwestując stosunkowo niewielkie pieniądze z budżetu miasta – tłumaczy prezydent Janusz Kubicki.

Ta sprawa wynikła przy okazji zgody na zamianę ziemi pomiędzy miastem a Elektrociepłownią Zielona Góra. – Elektrociepłownia dostanie teren w parku w Nowym Kisielinie, gdzie postawi nowoczesne urządzenia do kogeneracji. W zamian miasto otrzyma teren koło EC, na którym można wybudować kryte lodowisko – wyjaśnia wiceprezydent Krzysztof Kaliszuk.

W październiku pokazywaliśmy, jak EC demontuje komin – jeden z ostatnich elementów instalacji do spalania węgla. Dziś zakład oparty jest na dostawach gazu i stara infrastruktura węglowa jest zbędna. Dlatego zlikwidowano kotły, taśmociągi, suwnicę. Został wielki plac, na którym przed laty składowano węgiel.

To może być świetne miejsce na lodowisko. – Pierwszy rozmowy na ten temat rozpoczął radny Piotr Barczak, później dołączyło miasto – dodaje prezydent Kubicki.

Okazuje się, że dzięki innowacyjnym rozwiązaniom, ciepło wytwarzane w EC do produkcji prądu (zakład ma je w nadmiarze) można wykorzystywać do produkcji... chłodu. Czyli tafli lodowiska. To rozwiązanie korzystne dla obu stron.

Całoroczne lodowisko powstałoby nieopodal torów i wiaduktu. W przyszłości można by przy nim zbudować peron kolejowy zwłaszcza, że magistrat planuje powstanie takich przystanków m.in. koło Zacisza czy os. Mazurskiego.

- Zakładam, że w przyszłym roku będziemy pracować nad pozyskaniem środków zewnętrznych, rządowych na nowoczesne technologie i ochronę środowiska. To warunek, by przystąpić do inwestycji – mówi prezydent. – Marzy mi się, żeby było w Zielonej Górze jak najwięcej obiektów sportowych działających niezależnie od pogody. Teraz, gdy pada deszcz, możemy pójść np. na basen do CRS. W przyszłości może będziemy mogli wybrać się na lodowisko.

(tc)

wybierz swoje
Barcikowice sołtys Franciszek Kosidło Franciszek Kosidło
Drzonków sołtys Renata Woźniak Renata Woźniak
Jany i Stożne sołtys Monika Turzańska Monika Turzańska
Jargoniewice sołtys Elżbieta Świercz Elżbieta Świercz
Jeleniów sołtys Wojciech Bortnowski Wojciech Bortnowski
Kiełpin sołtys Aneta Walczak Aneta Walczak
Krępa sołtys Janusz Sikora Janusz Sikora
Łężyca sołtys Jolanta Rabęda Jolanta Rabęda
Ługowo sołtys Agnieszka Głuska Agnieszka Głuska
Nowy Kisielin sołtys Andrzej Zalewski Andrzej Zalewski
Ochla sołtys Aleksander Kosowicz Aleksander Kosowicz
Przylep sołtys Mieczysław Momot Mieczysław Momot
Racula sołtys Mirosława Jabłonka Mirosława Jabłonka
Stary Kisielin sołtys Krystyna Koperska Krystyna Koperska
Sucha sołtys Ireneusz Rypson Ireneusz Rypson
Zatonie i Marzęcin sołtys Krzysztof Sadecki Krzysztof Sadecki
Zawada sołtys Jan Smoter Jan Smoter
Zielona Góra prezydent Janusz Kubicki Janusz Kubicki