Pierwszy dzwonek w nowej szkole

3 Wrzesień 2019
W Zespole Edukacyjnym nr 10 na rogu ulic Batorego i Energetyków odbyła się miejska inauguracja roku szkolnego 2019/2020. Otwarcie szkoły miało niecodzienną oprawę.

W szkolnych ławach zasiadły dzieci i dwie niezwykłe uczennice: Ewa Rawa, lubuska kurator oświaty i Wioleta Haręźlak, która występowała w podwójnej roli - przewodniczącej sejmiku lubuskiego i dyrektor Departamentu Edukacji i Spraw Społecznych w magistracie. Panie wyciągnęły plecaki, książki i zeszyty, założyły fartuszki z odznakami wzorowych uczniów. Lekcję prowadziła nauczycielka Emilia Popławska. Z pomocą dzieci panie rozwiązały krzyżówkę, w której hasło mogło być tylko jedno – Zespół Edukacyjny numer 10. W nagrodę otrzymały legitymacje szkolne klasy 1a.

Honory gospodarza pełniła dyrektor placówki Monika Świątkowska. – Zespół Edukacyjny uważam za otwarty i zapraszam wszystkich do środka – oznajmiła. – W skład zespołu wchodzi Miejskie Przedszkole nr 19, które zostało przeniesione z ul. Batorego, liczy osiem oddziałów Szkoła Podstawowa nr 29 ma na razie białą kartę. Liczy 11 oddziałów, w tym cztery klasy pierwsze. Młode pokolenie będzie kształciło się w bardzo dobrych warunkach. Myślę, że niektórzy będą nam mocno zazdrościć.

Dyrektor Świątkowska podziękowała za wsparcie i zaufanie. – Pani Haręźlak strasznie mnie namawiała, żebym objęła to stanowisko, potem strasznie na mnie krzyczała, potem śmiałyśmy się – opowiadała z rozbrajającą szczerością. – Znam ją 14 lat, zawsze mnie wspierała.

– Rozpoczęcie nowego roku szkolnego to zawsze okres pełen nadziei, nowych wyzwań i oczekiwań – mówiła W. Haręźlak. – Jesteśmy w nowej placówce. Zapytano mnie dzisiaj, czy dyrektorzy będą zazdrościć doskonałych warunków, jakie będą tu mieli uczniowie i nauczyciele. Pewnie tak, ale to normalne. Każda kolejna placówka powinna być piękniejsza i bardziej funkcjonalna. Życzę nauczycielom, aby mieli satysfakcję z pracy i tworzyli prawdziwą wspólnotę.

O integrację będzie o tyle łatwiej, że W. Haręźlak podarowała nauczycielom z nowej szkoły ekspres do kawy. – Dzięki temu prezentowi będziecie mogli sobie pogadać o życiu, domu i mieście – wyjaśniła.

Kurator Rawa podarowała szkole zestaw książek do biblioteki, chwaliła też Zieloną Górę. – Cieszę się, że nasze szkoły są piękne, nowoczesne i dobrze wyposażone – mówiła. – Radość jest większa, gdy powstaje nowa szkoła. Lubuska oświata się rozwija. Dziękuję miastu za to co robi dla szkolnictwa.

Przypomnijmy. Budowa nowej szkoły to była konieczność, osiedla w sąsiedztwie, zwłaszcza Zastalowskie, bardzo się rozrosły. Funkcjonująca w tym rejonie Szkoła Podstawowa nr 11 była mocno obciążona. Miasto kupiło teren na rogu ulic Batorego i Energetyków oraz stojące na nim budynki biurowo-produkcyjne. Od lata zeszłego roku firma Agrobex przebudowywała i remontowała obiekt. Inwestorem było KTBS. To pierwszy etap prac, który kosztował 27 mln zł. W drugim etapie powstanie nowoczesna hala sportowa. Zespół Edukacyjny nr 10 pomieści 600 uczniów i 150 przedszkolaków.

Rafał Krzymiński

wybierz swoje
Barcikowice sołtys Franciszek Kosidło Franciszek Kosidło
Drzonków sołtys Renata Woźniak Renata Woźniak
Jany i Stożne sołtys Monika Turzańska Monika Turzańska
Jargoniewice sołtys Elżbieta Świercz Elżbieta Świercz
Jeleniów sołtys Wojciech Bortnowski Wojciech Bortnowski
Kiełpin sołtys Aneta Walczak Aneta Walczak
Krępa sołtys Janusz Sikora Janusz Sikora
Łężyca sołtys Jolanta Rabęda Jolanta Rabęda
Ługowo sołtys Agnieszka Głuska Agnieszka Głuska
Nowy Kisielin sołtys Andrzej Zalewski Andrzej Zalewski
Ochla sołtys Aleksander Kosowicz Aleksander Kosowicz
Przylep sołtys Mieczysław Momot Mieczysław Momot
Racula sołtys Mirosława Jabłonka Mirosława Jabłonka
Stary Kisielin sołtys Krystyna Koperska Krystyna Koperska
Sucha sołtys Ireneusz Rypson Ireneusz Rypson
Zatonie i Marzęcin sołtys Krzysztof Sadecki Krzysztof Sadecki
Zawada sołtys Jan Smoter Jan Smoter
Zielona Góra prezydent Janusz Kubicki Janusz Kubicki