Pierwsze łóżka już w szpitalu

20 Listopad 2020
W naszym szpitalu tymczasowym nie ma wielkich sal z dziesiątkami łóżek, jakie znamy z przekazów z warszawskiego Stadionu Narodowego. Dla chorych są sale jedno i dwuosobowe.

Centrum Zdrowia Matki i Dziecka to nowy szpital, budowany od podstaw. Kosztować będzie około 120 mln zł, pieniądze pochodzą głównie z funduszy europejskich. To inwestycja marszałka województwa. Początkowo centrum miało być gotowe jesienią tego roku. Termin przesunięto na przyszły rok. Teraz, z powodu pandemii, prace przyspieszono, by w ekspresowym tempie placówkę przerobić na tymczasowy szpital covidowy. To wynik porozumienia marszałek Elżbiety Anny Polak z wojewodą Władysławem Dajczakiem. To rząd wyłoży 6 mln zł na zakończenie prac prowadzonych przez Mostostal Zabrze. Wojewoda ma też zapewnić wyposażenie.

W poniedziałek do szpitala trafiło pierwsze 25 łóżek. - Zaraz zostały rozwiezione do pokojów – mówi Paweł Urbański, kierownik szpitalnego działu inwestycji i remontów. I zaprasza do środka. Na parterze ruch. Z sufitów zwisają kable i rury, wszędzie stoją rusztowania. To miejsce, gdzie rodzice z dziećmi będą oczekiwać na przyjęcie, będą mogli skorzystać też z dwóch patio. My idziemy na pierwsze piętro, gdzie w pierwszej kolejności ma trafić sprzęt i meble od służb wojewody. Jest czysto i cicho. Na pacjentów czekają jedno lub dwuosobowe, klimatyzowane pokoje. Każdy z łazienką wyposażoną w prysznic. Wszędzie szerokie drzwi dla wózków.

Uwagę zwracają wąskie, ale wysokie okna. Zamocowane tak nisko, że może patrzeć przez nie dziecko. W każdym pokoju jest niezbędna sieć medyczna, np. dostarczająca tlen. Za oknem widać wielki, biały zbiornik na tlen postawiony specjalnie dla CZMiD.

Na tym piętrze pozostało jeszcze wybudowanie pięciu śluz. – Stoimy teraz w strefie czystej. Przed nami będzie śluza wejściowa – pokazuje P. Urbański. – A za nami postawimy śluzę wyjściową. Mają być gotowe do końca listopada.

Ostatnie prace toczą się już na drugim piętrze, a najwięcej do zrobienia jest na trzecim. Są już gotowe m.in. bloki operacyjne.

- Zgodnie z decyzją wojewody, wszystko ma być gotowe 7 grudnia. Szpital tymczasowy ma działać do kwietnia. Sprzęt na potrzeby leczenia covidowego ma dostarczyć wojewoda – informuje Sebastian Ciemnoczołowski, główny specjalista ds. rozwoju. – Równolegle będziemy kompletować sprzęt niezbędny do normalnego funkcjonowania CZMiD. Mamy na ten cel 15 mln zł z budżetu województwa, 20 mln zł z funduszy unijnych i 1 mln zł od miasta.

(tc)

 

A CO Z KADRĄ?

Szpital tymczasowy w Zielonej Górze ma leczyć pacjentów z COVID-19, nawet tych w najcięższym stanie. – Chcemy, by od grudnia trafiali w Zielonej Górze do jednego z dwóch budynków: szpitala tymczasowego albo oddziału zakaźnego – zapowiada rzeczniczka Sylwia Malcher-Nowak. - Dodatni pacjenci nie byliby już hospitalizowani w pozostałych oddziałach szpitala uniwersyteckiego.

Kto powinien ich leczyć w szpitalu tymczasowym? Oto wyliczenia: 20 anestezjologów, około 25 lekarzy innych specjalności, 30 lekarzy rezydentów i stażystów, 20 pielęgniarek anestezjologicznych, 114 pielęgniarek innych specjalności oraz ratowników medycznych, około 15 sekretarek medycznych, 5 techników radiologii, 80-100 pracowników personelu pomocniczego, tj. sanitariuszy, pielęgniarek stażystek, studentów medycyny, opiekunów medycznych, żołnierzy…

- 30 procent tej kadry zapewni szpital, to będą nasi pracownicy – mówi rzeczniczka.

W ramach pozostałych 70 procent do pracy zgłosiło się: 3 anestezjologów, 1 stomatolog i 2 pielęgniarki. I w ramach wolontariatu: 46 studentów medycyny, ratownictwa medycznego i pielęgniarstwa, 1 psycholog i 1 student psychologii.

(el)

 

wybierz swoje
Barcikowice sołtys Franciszek Kosidło Franciszek Kosidło
Drzonków sołtys Renata Woźniak Renata Woźniak
Jany i Stożne sołtys Monika Turzańska Monika Turzańska
Jargoniewice sołtys Elżbieta Świercz Elżbieta Świercz
Jeleniów sołtys Wojciech Bortnowski Wojciech Bortnowski
Kiełpin sołtys Aneta Walczak Aneta Walczak
Krępa sołtys Janusz Sikora Janusz Sikora
Łężyca sołtys Jolanta Rabęda Jolanta Rabęda
Ługowo sołtys Agnieszka Głuska Agnieszka Głuska
Nowy Kisielin sołtys Andrzej Zalewski Andrzej Zalewski
Ochla sołtys Aleksander Kosowicz Aleksander Kosowicz
Przylep sołtys Mieczysław Momot Mieczysław Momot
Racula sołtys Mirosława Jabłonka Mirosława Jabłonka
Stary Kisielin sołtys Krystyna Koperska Krystyna Koperska
Sucha sołtys Ireneusz Rypson Ireneusz Rypson
Zatonie i Marzęcin sołtys Krzysztof Sadecki Krzysztof Sadecki
Zawada sołtys Jan Smoter Jan Smoter
Zielona Góra prezydent Janusz Kubicki Janusz Kubicki