Obecnie najlepsza jest izolacja

3 Kwiecień 2020
- Zostańmy w domu, to nie jest czas na zacieśnianie kontaktów towarzyskich - mówi Waldemar Michałowski, dyrektor Departamentu Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego w urzędzie miasta.

- Zielonogórzanie przestrzegają zasad kwarantanny społecznej? Zostaliśmy w domu, czy bez potrzeby „szwendamy się” po mieście?
- Większość zielonogórzan zdała egzamin z odpowiedzialności obywatelskiej. Wychodzi z domu jedynie po zakupy i do apteki. Dla zachowania dobrego zdrowia mieszkańcy spacerują, biegają, jeżdżą na rowerze. W pojedynkę lub dwie osoby. Zdarzają się niestety „czarne” owce. W pobliżu komendy policji przy ul. Partyzantów widziałem dwóch chłopców na rowerkach i podążających za nimi jak cień, dwóch zadowolonych z siebie tatusiów. To skrajna nieodpowiedzialność. W poprzedni weekend zakrapianą alkoholem imprezkę urządziło sobie sześciu panów w parku Sowińskiego. Musimy zrozumieć, czas pandemii koronawirusa nie służy temu, aby „szwendać” się po mieście bez potrzeby. Grozi nam śmiertelne niebezpieczeństwo. Nie chcę już epatować liczbami, ale we Włoszech, Francji i Hiszpanii zmarły tysiące osób. Zostańmy w domu. Obecnie najlepsza jest izolacja. Żadne zakazy nic jednak nie dadzą, jeśli nie będziemy ich przestrzegać. Konieczna jest duża samodyscyplina, z wielu aktywności trzeba zrezygnować. Ja sam z dziećmi i wnukami widuję się tylko na Skypie.

- Ile takich „czarnych owiec” złapano na gorącym uczynku?
- W sobotę, 28 marca, na Dzikiej Ochli nie było tłumów ludzi, ale sześć patroli strażaków ochotników i trzy patrole straży miejskiej wylegitymowały 14 osób, które zażywały kąpieli lub piły alkohol. Kolejnym 16 zwróciliśmy uwagę. Grupkę młodzieży straż przegoniła m.in. z Wagmostawu i z okolic amfiteatru. Przy ul. Batorego, przy jednym z bloków sąsiedzi zorganizowali spotkanie. Przy ul. Kordiana zerwano taśmę zakazującą wejścia na plac zabaw. Wszystkie te osoby pouczono.

- Jak to pouczono? A nie można ich było przykładnie ukarać?
- Owszem, straż miejska może ukarać mandatem w wysokości 500 zł - za niepostrzeganie ograniczeń w życiu społecznym nałożonych przez rząd. Prezydent Janusz Kubicki nie wyklucza takiej możliwości. Na razie skupiamy się na pouczaniu i edukowaniu zielonogórzan. Przypominamy im, że część osób przechodzi koronawirusa bezobjawowo i możemy się od nich zarazić. Do sklepu też nie trzeba chodzić codziennie, można na przykład co trzy dni, a chleb da się zamrozić.

- Czy do kontrolowania przestrzegania przepisów wykorzystujecie drona?
- We wspomnianą sobotę i w niedzielę przy jego pomocy i wspólnie ze strażakami z OSP Jarogniewice wspomagaliśmy zielonogórską policję. Latający „strażnik miejski” zauważył rozpalonego grilla na ogródkach działkowych przy ul. Botanicznej. Rozbawione towarzystwo rozpędziła policja. Z drona namierzono też czwórkę młodych osób spożywających piwo na Górce Tatrzańskiej.

- Komunikaty z megafonów napominają mieszkańców, żeby zostali w domu.
- Komunikaty głosowe dołączyliśmy do naszych 42 syren. Mieszkańcy bardzo dobrze je przyjęli. W zeszłym tygodniu, z przyczyn technicznych, nie wszystkie syreny były słyszalne. Zadbaliśmy już o dobrą jakość nagrania.

- We wtorek rząd wprowadził kolejne ograniczenia, co to zmieni w waszej pracy?
- Jeszcze bardziej rygorystycznie niż dotychczas, będziemy sprawdzać, czy zachowana jest dwumetrowa odległość między spacerującymi. Osoby niepełnoletnie nie mogą wychodzić z domu bez dorosłego opiekuna. Zwrócimy na to uwagę. I lepiej już nie wychodzić do lasu.

- Dziękuję.
Rafał Krzymiński

 

wybierz swoje
Barcikowice sołtys Franciszek Kosidło Franciszek Kosidło
Drzonków sołtys Renata Woźniak Renata Woźniak
Jany i Stożne sołtys Monika Turzańska Monika Turzańska
Jargoniewice sołtys Elżbieta Świercz Elżbieta Świercz
Jeleniów sołtys Wojciech Bortnowski Wojciech Bortnowski
Kiełpin sołtys Aneta Walczak Aneta Walczak
Krępa sołtys Janusz Sikora Janusz Sikora
Łężyca sołtys Jolanta Rabęda Jolanta Rabęda
Ługowo sołtys Agnieszka Głuska Agnieszka Głuska
Nowy Kisielin sołtys Andrzej Zalewski Andrzej Zalewski
Ochla sołtys Aleksander Kosowicz Aleksander Kosowicz
Przylep sołtys Mieczysław Momot Mieczysław Momot
Racula sołtys Mirosława Jabłonka Mirosława Jabłonka
Stary Kisielin sołtys Krystyna Koperska Krystyna Koperska
Sucha sołtys Ireneusz Rypson Ireneusz Rypson
Zatonie i Marzęcin sołtys Krzysztof Sadecki Krzysztof Sadecki
Zawada sołtys Jan Smoter Jan Smoter
Zielona Góra prezydent Janusz Kubicki Janusz Kubicki