Nowy wózek dla Klaudii jak ferrari

6 Listopad 2019
Pod koniec zeszłego roku nauczyciele i uczniowie Zespołu Szkół Ekologicznych rozpoczęli zbiórkę pieniędzy na wózek elektryczny dla uczennicy, Klaudii Najbor. Ostatnio ogłosili dobrą wiadomość – udało się, wózek kupiony! Klaudia znowu jest samodzielna.

Klaudia Najbor to aktywna dwudziestolatka. Angażowała się w życie szkoły, uprawia sport, w wolnych chwilach spotyka się ze znajomymi, którzy zawsze mogą liczyć na jej pomoc. To wszystko pomimo tego, że od szóstego roku życia porusza się na wózku inwalidzkim. Cierpi na artrogrypozę, czyli wrodzoną sztywność stawów. - Nie jestem w stanie samodzielnie korzystać ze „zwykłego” wózka, ponieważ nie mam takiej siły w rękach – tłumaczyła nam w grudniu Klaudia. Od czasu, kiedy jej stary wózek elektryczny się zepsuł, była uzależniona od pomocy rodziny i znajomych. Nauczyciele i uczniowie postanowili pomóc dziewczynie w zebraniu pieniędzy na nowy środek lokomocji. Potrzeba było 16 tysięcy złotych. Członkowie szkolnych kół wolontariatu piekli i sprzedawali ciasta, zbierali pieniądze do puszek podczas zebrań z rodzicami, zorganizowali też charytatywny koncert. – Klaudia swoją empatią i życzliwością zjednywała sobie przyjaciół. Przy pomocy szkoły udało się zebrać ponad 10 tysięcy złotych. Do akcji dołączali też anonimowi darczyńcy i tak udało się uzbierać całą kwotę – przyznała Anna Traczyk, opiekunka akcji.

Teraz Klaudia jeździ już na nowym wózku elektrycznym. Dzięki niemu znowu jest samodzielna. – Serdecznie wszystkim dziękuję za wsparcie. Najlepsi ludzie zawsze byli ze mną i wspierali mnie. Teraz mogę funkcjonować tak jak wy. Mogę wstać rano i pojechać tam, gdzie chcę – mówiła Klaudia do swoich koleżanek i kolegów podczas spotkania podsumowującego szkolną zbiórkę. Łatwiej jej teraz brać udział w treningach ukochanego sportu, jakim jest boccia. – Wózek pomaga mi w dojazdach na treningi, do znajomych. Wreszcie mogę pójść na spacer z rodziną. Wcześniej było to bardzo trudne. Mam trzyletniego brata, którego ciągle trzeba pilnować. Mama nie dawała rady pchać mojego wózka i jednocześnie opiekować się młodszym rodzeństwem – przyznała Klaudia.

Dziewczyna jest już absolwentką Zespołu Szkół Ekologicznych, jednak nadal może liczyć na wsparcie kolegów i pedagogów. – Nie wstydźmy się prosić o pomoc. Jestem szczęśliwy, że nasza szkoła mogła włączyć się do tej akcji. Zawsze, gdy będzie taka potrzeba, pomożemy – przekonywał Mariusz Szpakowicz, dyrektor „Ekologa”.

(ap)

 

wybierz swoje
Barcikowice sołtys Franciszek Kosidło Franciszek Kosidło
Drzonków sołtys Renata Woźniak Renata Woźniak
Jany i Stożne sołtys Monika Turzańska Monika Turzańska
Jargoniewice sołtys Elżbieta Świercz Elżbieta Świercz
Jeleniów sołtys Wojciech Bortnowski Wojciech Bortnowski
Kiełpin sołtys Aneta Walczak Aneta Walczak
Krępa sołtys Janusz Sikora Janusz Sikora
Łężyca sołtys Jolanta Rabęda Jolanta Rabęda
Ługowo sołtys Agnieszka Głuska Agnieszka Głuska
Nowy Kisielin sołtys Andrzej Zalewski Andrzej Zalewski
Ochla sołtys Aleksander Kosowicz Aleksander Kosowicz
Przylep sołtys Mieczysław Momot Mieczysław Momot
Racula sołtys Mirosława Jabłonka Mirosława Jabłonka
Stary Kisielin sołtys Krystyna Koperska Krystyna Koperska
Sucha sołtys Ireneusz Rypson Ireneusz Rypson
Zatonie i Marzęcin sołtys Krzysztof Sadecki Krzysztof Sadecki
Zawada sołtys Jan Smoter Jan Smoter
Zielona Góra prezydent Janusz Kubicki Janusz Kubicki