Nowe twarze Falubazu Zielona Góra

12 Listopad 2020
Max Fricke i Matej Žagar, zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami, pojadą w żółto-biało-zielonych barwach w sezonie 2021. Australijczyk i Słoweniec mają wypełnić lukę m.in. po Martinie Vaculiku.

37-letni Słoweniec otwiera tym samym siódmy rozdział w swojej karierze na polskich torach. Jeździł już w ekipach z Częstochowy, Torunia, Gorzowa (najdłużej – dop. mk), a ostatnio Lublina. W barwach Motoru Žagar zanotował rewelacyjny sezon. Można być pewnym, że gdyby nie przepis o obowiązkowej obecności w składzie zawodnika do lat 24, kontynuowałby swoją karierę nad Bystrzycą. Słoweński żużlowiec ze średnią 2,069 na bieg uplasował się na 9. miejscu w indywidualnych statystykach PGE Ekstraligi. - Chcę być jednym z liderów tej drużyny. Ważna dla mnie jest współpraca, atmosfera w ekipie i skuteczna jazda w barwach Zielonej Góry. Ten klub ma charyzmę i zawsze jak przegrywaliśmy z Falubazem, wszyscy mówili, że tak jest, że Falubaz to magia. Teraz zostałem w tę magię wkręcony i nie mogę się doczekać jazdy – powiedział po podpisaniu umowy Słoweniec.

Przeszło półtora punktu na bieg to z kolei średnia Maksa Fricke. Choć ma już 24 lata, nadal uchodzi za nadzieję australijskiego żużla. Na zdobycie medali mistrzostw świata włącznie. W tym roku debiutował w cyklu Grand Prix jako pełnoprawny uczestnik. Zajął dziesiąte miejsce w klasyfikacji generalnej, w przedostatniej rundzie na toruńskiej Motoarenie sprawił niemałą niespodziankę, kradnąc show Polakom i stając na najwyższym stopniu podium. Toruń to zresztą jego klubowa pierwsza przystań w Polsce. Później na trzy sezony osiadł w Rybniku. W trakcie jazdy na Śląsku sięgnął też indywidualnie po mistrzostwo świata juniorów (2016 r.).

- Cieszę się, że będę mógł startować w żółto-biało-zielonych barwach. Wiele dobrego słyszałem o klubie z Zielonej Góry. Mam nadzieję, że będę mógł tutaj rozwijać swój talent, żużlową pasję i zrobić z drużyną sporo pozytywnego zamieszania w PGE Ekstralidze – mówi Australijczyk.

Obaj panowie w minionym sezonie dobrze radzili sobie przy W69. Žagar był najskuteczniejszym zawodnikiem Motoru w Zielonej Górze. Zdobył 11 punktów w sześciu występach. Fricke jechał u nas dwa razy. W rundzie zasadniczej zanotował 7 punktów z bonusem w czterech występach, zaś w meczu o brąz przywiózł 10 „oczek”. Nowe twarze Falubazu to także uczestnicy przyszłorocznego cyklu Grand Prix.

Kibice zielonogórzan nie wyobrażają sobie drużyny bez Piotra Protasiewicza. PePe zostaje i pojedzie w Zielonej Górze już swój 19. sezon. - Kapitan był pierwszym zawodnikiem, z którym podpisaliśmy nowy kontrakt. Nie wyobrażam sobie zielonogórskiej drużyny bez Piotra – przyznaje Wojciech Domagała, prezes klubu. Nowe umowy z Falubazem parafowali także Mateusz Tonder, który w przyszłym roku po raz pierwszy pojedzie jako senior oraz trener Piotr Żyto. Umowa szkoleniowca obowiązuje do 2022 roku.

Z Falubazem pożegnali się, o czym już informowaliśmy w „Łączniku”, Martin Vaculik i Norbert Krakowiak, a także Duńczycy Michael Jepsen Jensen i Jonas Jeppesen oraz Szwed Antonio Lindbaeck.

(mk)

wybierz swoje
Barcikowice sołtys Franciszek Kosidło Franciszek Kosidło
Drzonków sołtys Renata Woźniak Renata Woźniak
Jany i Stożne sołtys Monika Turzańska Monika Turzańska
Jargoniewice sołtys Elżbieta Świercz Elżbieta Świercz
Jeleniów sołtys Wojciech Bortnowski Wojciech Bortnowski
Kiełpin sołtys Aneta Walczak Aneta Walczak
Krępa sołtys Janusz Sikora Janusz Sikora
Łężyca sołtys Jolanta Rabęda Jolanta Rabęda
Ługowo sołtys Agnieszka Głuska Agnieszka Głuska
Nowy Kisielin sołtys Andrzej Zalewski Andrzej Zalewski
Ochla sołtys Aleksander Kosowicz Aleksander Kosowicz
Przylep sołtys Mieczysław Momot Mieczysław Momot
Racula sołtys Mirosława Jabłonka Mirosława Jabłonka
Stary Kisielin sołtys Krystyna Koperska Krystyna Koperska
Sucha sołtys Ireneusz Rypson Ireneusz Rypson
Zatonie i Marzęcin sołtys Krzysztof Sadecki Krzysztof Sadecki
Zawada sołtys Jan Smoter Jan Smoter
Zielona Góra prezydent Janusz Kubicki Janusz Kubicki