Niebieskie siatki nad Gęśnikiem

24 Lipiec 2020
Ten pomysł zauroczył zielonogórzan podczas konsultacji o zagospodarowaniu Doliny Gęśnika. Cztery lata temu zagłosowali na siatki rozpięte nad strumykiem. Teraz wielkie „hamaki” rozpięte pomiędzy pomostami są gotowe.

I w dodatku w pięknym, niebieskim kolorze. Postanowiłem spróbować, jak to działa, zaraz po założeniu siatek. Właśnie rozpoczął się odbiór inwestycji. Zaskoczenie – siatka ugięła się pode mną bardzo głęboko. Czy nie jestem za duży? Za ciężki? Czy nie spadnę do wody?

- Spokojnie. Też na nią wchodziłem. Może się pan na niej położyć, jest bezpiecznie – śmieje się Mariusz Małecki z firmy Arman, która wykonywała inwestycję. Niebieską siatkę zamontowano w dwóch miejscach: nieopodal parku linowego i kilkaset metrów dalej, nieopodal nowego oczka wodnego i plaży. Muszę przyznać bez bicia – jak się człowiek na niej ułoży… to nie chce wychodzić. Siatka ma kilkadziesiąt metrów długości. Według regulaminu jednorazowo może na niej przebywać 15 osób. 

- To sprawdzamy jej wytrzymałość – zarządza Monika Krajewska, zastępca dyrektora Departamentu Inwestycji Miejskich. Jako pierwsza weszła na siatkę. Po chwili dołączyły do niej kolejne osoby, zamieniając urządzenie w wielką leżankę. 

- Użytkownicy powinni pamiętać, że to miejsce do leżenia nad wodą, a nie do skakania. Siatka nie jest przeznaczona do pokazów akrobatycznych – mówi pani dyrektor i zaleca, by na pomostach znalazły się odpowiednie informacje.

- Jest super. Bardzo mi się podoba – Maja Szymczak przyszła tutaj z babcią i nie ma czasu na rozmowy. Szybko wchodzi na siatkę i ze śmiechem zapada się w niebieskiej „pajęczynie”. 

To tylko jeden z elementów odnowionej Doliny Gęśnika. Kończą się prace odbiorcze i trwają ostatnie prace. Procedura powinna zakończyć się do 1 sierpnia. Największą nowością jest niewielki zbiornik wodny, zbudowany obok strumienia. Wokół niego umiejscowiono trzy piaszczyste plaże. Są też pomosty, ławki, miejsca na ogniska, altany i hamaki do wypoczynku. 

- Wygląda pięknie, tylko żeby tego nie poniszczyli – słyszę od kilku osób. Niestety, kilka godzin po mojej „wizytacji” doliny, ktoś pociął nożem jedną z siatek. 

- Na szczęście przeciął tylko jedno oczko. Naprawimy to – Izabela Bernaczek-Borek, która z ramienia magistratu nadzoruje inwestycję, nie kryje jednak oburzenia.

(tc)

wybierz swoje
Barcikowice sołtys Franciszek Kosidło Franciszek Kosidło
Drzonków sołtys Renata Woźniak Renata Woźniak
Jany i Stożne sołtys Monika Turzańska Monika Turzańska
Jargoniewice sołtys Elżbieta Świercz Elżbieta Świercz
Jeleniów sołtys Wojciech Bortnowski Wojciech Bortnowski
Kiełpin sołtys Aneta Walczak Aneta Walczak
Krępa sołtys Janusz Sikora Janusz Sikora
Łężyca sołtys Jolanta Rabęda Jolanta Rabęda
Ługowo sołtys Agnieszka Głuska Agnieszka Głuska
Nowy Kisielin sołtys Andrzej Zalewski Andrzej Zalewski
Ochla sołtys Aleksander Kosowicz Aleksander Kosowicz
Przylep sołtys Mieczysław Momot Mieczysław Momot
Racula sołtys Mirosława Jabłonka Mirosława Jabłonka
Stary Kisielin sołtys Krystyna Koperska Krystyna Koperska
Sucha sołtys Ireneusz Rypson Ireneusz Rypson
Zatonie i Marzęcin sołtys Krzysztof Sadecki Krzysztof Sadecki
Zawada sołtys Jan Smoter Jan Smoter
Zielona Góra prezydent Janusz Kubicki Janusz Kubicki