Nie idzie nam współpraca? Nauczymy się tego!

21 Styczeń 2016
Czy wiesz, jak mieszkańcy i miejscy urzędnicy powinni ze sobą rozmawiać, by mogli współpracować bez konfliktów i nieporozumień? Odpowiedź poznasz podczas warsztatów poprowadzonych przez warszawską Fundację Inicjatyw Społeczno-Ekonomicznych.

Zielonogórski urząd miasta oraz Ruch Miejski Obywatele Zielonej Góry zapraszają społeczników i aktywistów miejskich do udziału w bezpłatnych warsztatach „Konsultacje z zasadami dla Zielonej Góry”, które odbędą się 26 i 27 stycznia, w godz. 17.00-20.00, w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej, przy ul. Długiej 13, w budynku byłego CKUiP.

„Konsultacje z zasadami” to projekt jakiego jeszcze w naszym mieście nie było. Ma doprowadzić do powstania jasnych zasad i procedur oraz regulaminu miejskich konsultacji społecznych.

Pomysł projektu narodził się we wrześniu 2015 r., tuż po IV Kongresie Ruchów Miejskich w Gorzowie Wielkopolskim, gdzie działacze Ruchu Miejskiego Obywatele Zielonej Góry zetknęli się z prelekcją na temat konsultacji społecznych oraz z warsztatami poświęconymi partycypacji obywatelskiej. Takie warsztaty organizuje warszawska Fundacja Inicjatyw Społeczno-Ekonomicznych powołana do życia 26 lat temu m.in. przez Jacka Kuronia.

- Naszym podstawowym zadaniem będzie pomóc zielonogórskim władzom oraz mieszkańcom miasta przy wykreowaniu skutecznego narzędzia komunikacji, które pozwoli mieszkańcom współdecydować o najważniejszych sprawach dla rozwoju miasta – zapowiada Ewa Rościszewska z fundacji FISE.

Techniczna strona projektu opiera się na dwudniowych warsztatach, z udziałem miejskich władz oraz tzw. strony społecznej, czyli zielonogórskich organizacji obywatelskich oraz zainteresowanych mieszkańców, którzy pod bacznym okiem trenerów dialogu społecznego z fundacji FISE będą się uczyć skutecznej komunikacji oraz wspólnie wypracowywać dobry regulamin konsultacji społecznych.

Pierwszy dzień warsztatów (wtorek, 26 stycznia) polegać będzie na osobnych zajęciach dla reprezentantów urzędu miasta i osobnych zajęciach dla tzw. strony społecznej. Drugi dzień (środa, 27 stycznia) przeznaczony będzie na wspólne warsztaty miejskiej władzy, urzędników, aktywistów i zainteresowanych mieszkańców. Otwarte zajęcia odbywać się będą od 17.00 do 20.00. Miejsce: budynek MOPS, ul. Długa 13.

Mieszkańców zainteresowanych udziałem w warsztatach prosimy o internetowy kontakt z Barbarą Marcinów, przedstawicielką Ruchu Miejskiego Obywatele Zielonej Góry - mail: ruch.zielona@wp.pl.

(pm)