Nie boimy się już koronawirusa?

15 Maj 2020
Dwa miesiące rozmów na antenie Radia Index, na falach 96 fm i setki zadanych przez mieszkańców pytań. „Miejski alert” ma już swoich stałych słuchaczy, a prezydent wciąż opowiada o życiu w Zielonej Górze w czasie pandemii.

W minionym tygodniu, w raportach rozpoczynających audycję mogliśmy usłyszeć, że sytuacja w naszym mieście jest dobra. Codziennie podawaną cyfrą było zero – brak nowych zakażeń. - U nas sytuacja jest stabilna, ale na Górnym Śląsku widać poważny problem. Są głosy, że to może być taka polska Lombardia. Myślę, że powinniśmy pójść we włoskim kierunku, w tym sensie, żeby zacząć kierować działaniami zwalczającymi epidemię regionami. Jeśli wprowadzimy dodatkowe obostrzenia w województwie lubuskim ze względu na to, co się dzieje na Śląsku, to nie jest to rozsądne rozwiązanie – mówił Janusz Kubicki.

Prezydent zauważył też, że ludzie zaczynają się buntować przeciwko obostrzeniom. - Wynika to z tego, że nie wiemy, w którą stronę idziemy, na jakim etapie epidemii jesteśmy, mamy dezinformację – tłumaczył.

Słoneczna majowa pogoda nie zachęca do pozostawania w domach i przestrzegania zasad izolacji. Szczególnie widać to w weekendy, o czym informowali słuchacze. - Przestaliśmy się bać wirusa, uważamy, że nas nie dotyczy. W przestrzeni publicznej widać tłumy ludzi. Bez maseczek, nie przestrzegających wymaganego dystansu. Zachowujemy się jak w środku sezonu letniego. W Zatoniu w weekend nie było gdzie zaparkować, tworzyły się korki w Łagowie, Sławie. Spróbujmy wybrać miejsca mniej uczęszczane, bardziej oddalone od głównych szlaków turystycznych – proponował J. Kubicki.

Wiele czasu poświęcono też na pytania o sytuację finansową miasta. - Wpływy z PIT-ów są o 40 proc. mniejsze, z CIT-ów o 60 proc. Nie chcę nikogo straszyć, ale miasto będzie miało takie same problemy jak przedsiębiorcy. Nie będzie wpływów, więc będzie trudno. Jeszcze jesteśmy na tym etapie, że pomagamy firmom, ale w drugim półroczu, to my staniemy się takim przedsiębiorcą, który będzie szukał oszczędności. Nie będzie nas stać na wszystko – powiedział prezydent.

Dodał też kilka przemyśleń dotyczących gospodarki. - Mam nadzieję, że zaczniemy się zastanawiać nad swoimi własnymi gospodarkami i będziemy chcieli się uniezależnić od innych. Chciałbym wspierać lokalnych przedsiębiorców poprzez przyznawanie dodatkowych punktów w przetargach. Nie chcę oszczędzać na inwestycjach, bo one pomagają wyciągać firmy z kryzysu – dodał prezydent Kubicki.

Słuchacze audycji byli też ciekawi, czego pandemia nauczyła prezydenta miasta. - Z pewnością tego, że zmieniają się priorytety w życiu każdego z nas. Decyzje muszą być podejmowane błyskawicznie i trzeba szukać różnych rozwiązań. Przekonałem się też, że ludzie myślą, że prezydent miasta może wszystko, ale tak nie jest. Moje działania są ograniczone. Z pozytywnych elementów: na pewno mogliśmy liczyć na pomoc zielonogórzan, którzy włączali się w akcje szycia maseczek, produkowania przyłbic. Prywatne firmy również wsparły miasto. Sprawnie działa sztab zarządzania kryzysowego, pomagali nam strażacy-ochotnicy – wymieniał J. Kubicki.

Często wspominał, że świat i Zielona Góra po pandemii będzie wyglądać zupełnie inaczej. - Zmieniło się postrzeganie świata. Wcześniej rozmawialiśmy o wakacjach, coraz więcej zarabialiśmy, żyliśmy w dobrobycie, a teraz przed nami całkiem inne czasy – dodał J. Kubicki.

(ap)

 

Archiwalnych nagrań rozmów z prezydentem Kubickim można wysłuchać na fanpage’u Radia Index na Facebooku, w zakładce: Na żywo. Udostępniane są również na oficjalnym fanpage’u miasta: Miasto Zielona Góra. Na żywo „Miejski alert” jest transmitowany codziennie o godz. 10.30 w internecie na: Facebooku Radia Index , Facebooku miasta, Facebooku Wiadomości Zielona Góra oraz oczywiście w radiu na falach 96 fm. Pytania można zadawać na Facebooku pod transmisją audycji lub wysłać na adres mailowy: alert@wZielonej.pl.

 

wybierz swoje
Barcikowice sołtys Franciszek Kosidło Franciszek Kosidło
Drzonków sołtys Renata Woźniak Renata Woźniak
Jany i Stożne sołtys Monika Turzańska Monika Turzańska
Jargoniewice sołtys Elżbieta Świercz Elżbieta Świercz
Jeleniów sołtys Wojciech Bortnowski Wojciech Bortnowski
Kiełpin sołtys Aneta Walczak Aneta Walczak
Krępa sołtys Janusz Sikora Janusz Sikora
Łężyca sołtys Jolanta Rabęda Jolanta Rabęda
Ługowo sołtys Agnieszka Głuska Agnieszka Głuska
Nowy Kisielin sołtys Andrzej Zalewski Andrzej Zalewski
Ochla sołtys Aleksander Kosowicz Aleksander Kosowicz
Przylep sołtys Mieczysław Momot Mieczysław Momot
Racula sołtys Mirosława Jabłonka Mirosława Jabłonka
Stary Kisielin sołtys Krystyna Koperska Krystyna Koperska
Sucha sołtys Ireneusz Rypson Ireneusz Rypson
Zatonie i Marzęcin sołtys Krzysztof Sadecki Krzysztof Sadecki
Zawada sołtys Jan Smoter Jan Smoter
Zielona Góra prezydent Janusz Kubicki Janusz Kubicki