Nagrody dla naszych twórców

11 Wrzesień 2020
Tradycyjnie podczas Winobrania wręczono nagrody kulturalne. – Swoją twórczością każdy z was dokłada cegiełkę do tego, by nasze miasto było piękniejsze – komplementował laureatów prezydent Janusz Kubicki.

Uroczystość odbyła się podczas uroczystej sesji rady miasta. – To wyjątkowa sesja, bo państwo są wyjątkowi – mówił Piotr Barczak, przewodniczący rady. Nagrody indywidualne odebrało sześć osób. Przyznano też cztery wyróżnienia zespołowe.

* Nagrody indywidualne

Zdzisław Haczek. Redaktor „Gazety Lubuskiej”, od 30 lat blisko ważnych wydarzeń organizowanych przez instytucje kultury, stowarzyszenia zajmujące się działalnością kulturalną oraz środowiska alternatywne i niszowe. Znawca kina i juror festiwalów filmowych. Konsekwentnie buduje na łamach „GL” wizerunek Zielonej Góry jako miasta kultury, pełnego talentów, których przybliża czytelnikom. Laureat Złotego Dukata Lubuskiego w 2016 r.

Władysław Czulak. Fotografik, fotoreporter, autor wielu ważnych i rozpoznawalnych zdjęć uwieczniających istotne wydarzenia kulturalne i społeczne. Członek regionalnych i ogólnopolskich stowarzyszeń oraz grup artystyczno-fotograficznych. Odtwórca głównej roli w filmie pt. „Grun de Berg – Wyzwanie” opowiadającym o szalonym himalaiście. Współautor publikacji „Nieznane twarze Zielonej Góry”, która otrzymała nagrodę Wawrzyna Lubuskiego w kategorii popularnonaukowej.

Grzegorz Biszczanik. Historyk, regionalista, filokartysta, znawca dziejów miasta. Niestrudzony popularyzator ciekawostek związanych z historią w ramach cyklu Nieznana Zielona Góra. Jest autorem kilkuset publikacji naukowych i popularnonaukowych dotyczących dziejów Zielonej Góry oraz Ziemi Lubuskiej w świetle dawnej karty pocztowej. Posiada wręcz encyklopedyczną wiedzę na temat miasta. Współautor publikacji „Nieznane twarze Zielonej Góry”.

Adolf Witt. Od 60 lat gra na saksofonie barytonowym w Orkiestrze Dętej Zastal. Wieloletni prezes zarządu orkiestry, który z równym zaangażowaniem dba o stronę artystyczną, jak i o techniczną i logistyczną. Inicjator popularnych koncertów promenadowych w centrum Zielonej Góry. Dzięki jego szczególnemu zaangażowaniu najstarsza w mieście orkiestra dęta wciąż się rozwija i zdobywa nowych miłośników.

Robert Jurga. Zawodowy badacz historii fortyfikacji, autor i ilustrator książek oraz artykułów z dziedziny historii wojskowości i architektury obronnej. Jego książki ukazały się m. in. w Japonii, Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Francji, Rosji i w Niemczech. Współpracuje z europejskimi fundacjami, wykonując na ich zlecenie rekonstrukcje przestrzenne obiektów historycznych i architektonicznych. Jest konsultantem przy pracach konserwatorskich. Czytelnicy „Łącznika” znają drobiazgowy plan śródmieścia z zaznaczonymi Bachusikami, jak i rysunki samych Bachusików publikowane na łamach gazety.

Aleksandra Kubiak. W swoim pokoleniu jest jedną z najwybitniejszych polskich artystek sztuk wizualnych. Od 20 lat związana z Zieloną Górą. W duecie z Karoliną Wiktor, jako grupa Sędzia Główny odniosła liczne sukcesy, stając się rozpoznawalną przedstawicielką młodej polskiej sztuki. Otrzymała m. in. Główną Nagrodę TVP Kultura za program Tele Gra, Pierwszą Nagrodę w Międzynarodowym Konkursie Sztuki Performance w Treno oraz Nominację do Paszportu Polityki.

* Nagrody zbiorowe: Biuro Wystaw Artystycznych - nagrodę odebrał Wojciech Kozłowski; Zielonogórskie Zagłębie Kabaretowe- nagrodę odebrał Jarosław Sobański; Radio Zielona Góra – nagrodę odebrał Piotr Bednarek; Państwowa Szkoła Muzyczna I i II stopnia im. Mieczysława Karłowicza - nagrodę odebrała Honorata Górna.

(tc)