Nadchodzi już magiczny czas. Mikołaju przybywaj!

3 Grudzień 2018
Uliczne latarnie już pobłyskują zdobieniami, świątecznie stroją się sklepowe wystawy, a brodaty jegomość w czerwonym kubraku upycha kolejne zawiniątka w wielkim worku z prezentami. Z pewnością spotkamy go gdzieś w przyszłym tygodniu... Będzie też okazja, by samodzielnie wykonać świąteczne cudeńka i ozdoby.

ŚWIECE I LAMPIONY
sobota, niedziela, 1-2 grudnia

- Stałych uczestników naszych warsztatów nie musimy przekonywać, że warto zarezerwować czas i spotkać się w Centrum – mówią organizatorzy. Centrum Nauki Keplera – Centrum Przyrodnicze (ul. gen. Dąbrowskiego) zaprasza 1 i 2 grudnia na rodzinne warsztaty świąteczne. W sobotę, o godz. 12.00, będzie można samodzielnie wykonać świece adwentowe, natomiast w niedzielę, także o godz. 12.00, stworzyć lampiony bożonarodzeniowe. - Zapewniamy wszystkie materiały i wspaniałą atmosferę – dodają organizatorzy. Koszt udziału w warsztatach to 20 zł od osoby. Liczba miejsc jest ograniczona. Kontakt telefoniczny lub mailowy: 660 481 635, cp@centrumnaukikeplera.pl

NINTENDO SHOW
sobota, 1 grudnia

Mediateka Szklana Pułapka (w Palmiarni) zaprasza w sobotę, 1 grudnia, od 9.00 do 15.00 na „Mikołajki z Nintendo”. – Przedświąteczne prezentacje kierujemy do wszystkich zainteresowanych nowościami na rynku gier wideo oraz zabawek edukacyjnych – zachęcają organizatorzy. Na gości czekają m.in. turnieje gier, konkursy z nagrodami, stanowiska do grania w najnowsze gry z serii Pokemon czy Mario na konsolach Nintendo Switch, strefa zabawek edukacyjnych Labo i Boffin, tor wyścigowy samochodów zdalnie sterowanych Carrera, strefa retro gier. – O świetną atmosferę zadba ekipa Radia Zielona Góra. Wstęp i uczestnictwo w turniejach bezpłatne – dodają organizatorzy.

WARSZTATY ZGRANEJ RODZINY
niedziela, 2 grudnia

Na warsztaty świąteczne w Palmiarni zaprasza ZGrana Rodzina oraz partnerzy programu. Będzie można m.in. wykonać kartki świąteczne i oryginalne ozdoby na choinkę, ozdobić pierniczki oraz zrobić wiele innych rzeczy związanych z Bożym Narodzeniem. Warsztaty w godz. 12.00-14.00.

CHOINKA Z PISARKĄ
poniedziałek, 3 grudnia

Gościem Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. C. Norwida (al. Wojska Polskiego) będzie Joanna Krzyżanek, autorka książek dla dzieci. W poniedziałek, o godz. 11.00, w holu biblioteki, zaplanowano świąteczne dekorowanie choinki z pisarką. Obowiązują zapisy, tel. 68 45 32 610. Autorka spotka się z czytelnikami także 4 grudnia – o godz. 9.45, filia nr 5, ul. II Armii 30-40 oraz o godz. 11.45, w sali animacyjnej Biblioteki Pana Kleksa (gmach przy al. Wojska Polskiego).

KABARETY DLA MIKOŁAJA
środa, 5 grudnia

Stowarzyszenie Rafała Jaszczyńskiego organizuje drugą edycję imprezy „Zielonogórskie Zagłębie Kabaretowe Charytatywnie”. W środę, o godz. 20.00, w Piwnicy Artystycznej Kawon (ul. Zamkowa), wystąpią: Jurki, Rewers, Perły z Odry, Klub Komedii oraz Studio Tańca KeepOn! Dancing. Wieczór poprowadzi Jarek Marek Sobański. A wszystko po to, by pomóc choremu, pięcioletniemu Mikołajowi, który potrzebuje pieniędzy na leczenie oraz rehabilitację. Organizatorzy zapowiadają, że wśród atrakcji zaplanowano m.in. licytację koszulek naszych koszykarzy oraz żużlowych gadżetów. Bilety kosztują 40-45 zł. Szczegóły na https://www.facebook.com/events/669581713414733/

MIKOŁAJKI MIEJSKIE – ROZŚWIETLENIE CHOINEK
czwartek, 6 grudnia

To będzie wyjątkowy i magiczny dzień dla wszystkich zielonogórzan! W czwartek, 6 grudnia, odbędą się Mikołajki Miejskie. Początek o godz.16.00, na placu Bohaterów, tam zaplanowano przywitanie oraz włączenie świateł na choince i fontannie. Następnie wszyscy przespacerują się w stronę ratusza, po drodze włączane będą iluminacje. O godz. 16.30, przy ratuszu zaplanowano koncert zimowych piosenek i pastorałek, w programie także strojenie choinki przez dzieci, wystąpienie prezydenta Janusza Kubickiego oraz przedstawiciela Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych, będzie też słodki poczęstunek dla dzieci. O godz. 16.45 rozpocznie się odliczanie do włączenia światełek na wielkiej choince. Uroczystość na deptaku zakończy się ok. 17.00.
Organizatorzy: miasto, Zielonogórski Ośrodek Kultury, Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych.

 

MIKOŁAJ W AUTOBUSIE MZK
czwartek, 6 grudnia

Miejski Zakład Komunikacji i loklani sponsoryz,w zorem lat ubiegłych, organizauję 6 grudnia akcję „Mikołaj w autobusie”. - W czasie przejazdów specjalnie ustrojonym autobusem, Mikołaje będą zabawiać dzieci i częstować je słodyczami – zapowiadają organizatorzy. „Autobus mikołajkowy” będzie kursował na trasie: Zawadzkiego „Zośki” - Ptasia - Wyszyńskiego - al. Wojska Polskiego – Chopina (z powrotem Boh. Westerplatte) - dworzec PKP - Staszica - Waryńskiego - Podgórna - Szosa Kisielińska - os. Pomorskie – os. Śląskie. Autobus wykona po cztery kursy z pętli przy ul. Zawadzkiego „Zośki” o godz.: 10.30, 12.10, 13.50 i 15.30; na os. Śląskim o godz.: 11.20, 13.00, 14.40 i 16.20.

BAJKOWO W SP 13
piątek, 7 grudnia

Mikołajkowo-bajkowo będzie w Szkole Podstawowej nr 13 (ul. Chopina), w piątek, 7 grudnia. W godz. 17.00-19.00, na przedszkolaków i uczniów szkół podstawowych czekają atrakcje! Będzie to loteria fantowa - w której każdy los wygrywa, fotobudka - w której chętni będą mogli zrobić sobie zdjęcia z zabawnymi gadżetami, warsztaty teatralne - gdzie każdy będzie mógł spróbować sił aktorskich, warsztaty plastyczne - na których każdy zrobi swoją kartkę świąteczną. Zaplanowano też warsztaty origami, mikołajskie zawody sportowe, quizy, puzzle, rebusy i malowanki.

KOSMICZNE MIKOŁAJKI
niedziela, 9 grudnia

Na imprezę zaprasza dzieci wraz z rodzicami, Planetarium Wenus (ul. gen. Sikorskiego). – Kosmiczne Mikołajki to nie tylko pokaz filmowy pod naszą kopułą, ale również przedstawienie teatralne i świetna zabawa dla całych rodzin – zapowiadają organizatorzy.

W niedzielę, 9 grudnia, o godz. 11.00 odbędzie się przedstawienie Teatru 4-kąty, na scenie w sali planetaryjnej. Będzie to stara, rosyjska bajka w autorskiej adaptacji.
Po przedstawieniu, w holu, czekać będzie wiele atrakcji i zabaw z nagrodami, prowadzonych przez kosmiczne elfy. - Będziemy sunąć na nartach i skakać w workach na prezenty. Przygotujemy również najdłuższy łańcuch choinkowy oraz brokatowe ozdoby przypominające rakiety i statki kosmiczne, który każdy będzie mógł zabrać do domu. Nauczymy się magicznej piosenki elfów i krótkiego układu tanecznego – wyliczają organizatorzy. Udział w przedstawieniu oraz zabawach jest bezpłatny.
O godz. 13.00 odbędzie się premierowy pokaz filmu dla dzieci „Polaris 2 – Łucja i zagadka spadających gwiazd”, ze znanymi już z pierwszej części bohaterami – pingwinem Jamesem i niedźwiedziem Wladimirem. Film będzie też wyświetlany o godz. 14.00 i 15.00. Projekcja filmu jest biletowana.
Do godz. 16.00, w holu, w Kąciku Małego Astronauty, dostępne będą zabawy i animacje pod okiem elfów.

BIEG MIKOŁAJÓW I FESTIWAL ŚWIĄTECZNY
niedziela, 9 grudnia

Choć lista chcących wystartować w 4 Charytatywnym Biegu Dobrych Mikołajów już zamknięta, można przyjść pokibicować zawodnikom i nie tylko... – Nasze wydarzenie to nie tylko bieg, to też świetna impreza, która wprowadzi was już w świąteczny nastrój! Więc jeśli biegniecie, przyjdźcie z rodzinami i znajomymi. Jeśli nie, tym bardziej wpadajcie, by miło spędzić niedzielę – zapraszają organizatorzy. W niedzielę, 9 grudnia, na trasach wokół os. Pomorskiego i Śląskiego odbędzie się sześciokilometrowy bieg (start dzieci o 11.00, dorosłych o 12.00), a w Zespole Edukacyjnym nr 3, w godz. 10.00-13.00 – Festiwal Świąteczny, w programie: spotkanie z Mikołajem, warsztaty świąteczne, kiermasz książek, ciast i prezentów świątecznych, fotobudka, pokazy robotyki.
Jak zwykle, zawodnicy (wielu z nich świątecznie przebranych) biegną w szczytnym celu – dochód z imprezy zostanie przeznaczony na zorganizowanie ferii zimowych dla dzieci i młodzieży ze Świetlicy Socjoterapeutycznej „Karuzela”.

JARMARK NA DEPTAKU
od 15 do 22 grudnia

Tradycyjny Jarmark Bożonarodzeniowy na deptaku rozpocznie się w sobotę, 15 grudnia i potrwa do kolejnej soboty, 22 grudnia. Organizatorami imprezy są Stowarzyszenie „Moje Miasto” i Zielonogórski Ośrodek Kultury.
Kramiki będą czynne codziennie od godz. 12.00 do 19.00. Co w nich znajdziemy? Wykonane przez rękodzielników stroiki, aniołki, haftowane obrusy, ozdoby choinkowe... Będą też świąteczne smakołyki i artykuły, które przydadzą się przygotowania wigilijnych potraw.
Dodatkowo, przy ratuszu, działać będzie Gwiazdkowa Warsztatownia z ciekawymi zajęciami dla dzieci, od 15 do 16 grudnia w godz. 12.00-16.00 oraz od 17 do 18 grudnia w godz. 16.00-18.00.
Nie lada atrakcja szykuje się w środę, 19 grudnia – w godz. 15.00-18.00 zaplanowano pokaz i warsztaty rzeźbienia w lodzie!

WIGILIA MIEJSKA
niedziela, 16 grudnia

Tradycyjnie, przy ratuszu, w niedzielę, 16 grudnia odbędzie się miejska wigilia, na którą zapraszają ks. biskup Tadeusz Lityński oraz prezydent Janusz Kubicki. Nastrojowo będzie na deptaku już od godz. 12.00 – w programie „Elfy w tarapatach”, bajka i zabawy z teatrem Avatar. O godz. 14.00 zaplanowano Mikołajkowe czytanki-pogadanki. O godz. 15.00 biskup i prezydent złożą mieszkańcom świąteczne życzenia.
Podczas uroczystości, w koncercie kolęd i pastorałek zaprezentuje się góralska kapela Ciupaga.

CIĘŻARÓWKI COCA-COLI
czwartek, 20 grudnia

Świąteczne, gigantyczne ciężarówki Coca-Coli przyjadą do Zielonej Góry w czwartek, 20 grudnia. Staną na pl. Powstańców Wielkopolskich oraz pl. Bohaterów. Atrakcje zaplanowano od godz. 16.00 do 20.00. Wśród nich m.in. gry, konkursy i zabawy z nagrodami dla uczestników. W otwartej naczepie 19-tonowego giganta na kołach znajdziemy Santa Room – gdzie będzie można sobie zrobić zdjęcie z Mikołajem (wydruk na miejscu). Spersonalizowana puszka napoju będzie wydana w zamian za zdjęcie umieszczone w social mediach z hashtagiem akcji. - Wirtualna przejażdżka to z kolei aplikacja VR rozbudowana o moduł współpracy z  pneumatycznym fotelem. Zakładając gogle, przeniesiemy się na sanie św. Mikołaja i wyruszymy z nim w podróż. Wrażenia jak podczas jazdy roller coasterem  - wysokie wzniesienia, strome spadki, gwałtowne zakręty – opisują organizatorzy.

(dsp)

wybierz swoje
Barcikowice sołtys Franciszek Kosidło Franciszek Kosidło
Drzonków sołtys Renata Woźniak Renata Woźniak
Jany i Stożne sołtys Monika Turzańska Monika Turzańska
Jargoniewice sołtys Elżbieta Świercz Elżbieta Świercz
Jeleniów sołtys Wojciech Bortnowski Wojciech Bortnowski
Kiełpin sołtys Aneta Walczak Aneta Walczak
Krępa sołtys Janusz Sikora Janusz Sikora
Łężyca sołtys Jolanta Rabęda Jolanta Rabęda
Ługowo sołtys Agnieszka Głuska Agnieszka Głuska
Nowy Kisielin sołtys Andrzej Zalewski Andrzej Zalewski
Ochla sołtys Aleksander Kosowicz Aleksander Kosowicz
Przylep sołtys Mieczysław Momot Mieczysław Momot
Racula sołtys Mirosława Jabłonka Mirosława Jabłonka
Stary Kisielin sołtys Krystyna Koperska Krystyna Koperska
Sucha sołtys Ireneusz Rypson Ireneusz Rypson
Zatonie i Marzęcin sołtys Krzysztof Sadecki Krzysztof Sadecki
Zawada sołtys Jan Smoter Jan Smoter
Zielona Góra prezydent Janusz Kubicki Janusz Kubicki