Na półmetku sezonu jest radość!

29 Listopad 2019
Lechia Zielona Góra zimę spędzi w III lidze na ósmym miejscu. Beniaminek udaną rundę jesienną zakończył zwycięstwem w Lubinie z rezerwami Zagłębia 2:0. – Ważne, żeby tego zimą nie zepsuć – mówi Rafał Ostrowski, piłkarz zielonogórzan.

Na 26 punktów złożyło się osiem zwycięstw i dwa remisy. Ostatnią zdobycz zielonogórzanie przywieźli z Lubina, gdzie po golach dwójki najskuteczniejszych graczy – Szymona Kobusińskiego i Wojciecha Okińczyca – wygrali z przedostatnimi rezerwami Zagłębia. Obie bramki strzelone zostały głową, przy obu dośrodkowywał z rzutu rożnego Łukasz Garguła i wreszcie obaj strzelcy na półmetku rozgrywek mają po dziewięć goli. – Te punkty cieszą niezmiernie. Z dużym szacunkiem podeszliśmy do meczu – przyznał Andrzej Sawicki, trener Lechii. Miał tu na myśli przedsezonowy sparing w Lubinie, który z rezerwami Zagłębia zielonogórzanie przegrali wówczas 1:6. – Przed meczem nawet punkt wziąłbym w ciemno – dodał trener zielonogórzan.

Z ekipą beniaminka nie można było nudzić się jesienią. Zielonogórzanie zapowiadali atrakcyjny futbol z dużą ilością bramek i tego konsekwentnie się trzymali. Sporo strzelali, ale sporo też tracili. Zielonogórscy bramkarze wyciągali piłkę z własnej bramki 33 razy. Więcej bramek zaaplikowano tylko ostatniemu LZS-owi Starowice Dolne. – Na pewno ilość straconych goli jest do poprawy. Z drugiej strony gramy otwarty futbol i te stracone bramki są wkalkulowane – uważa Rafał Ostrowski, defensor Lechii.

Zielonogórzanie aż pięciokrotnie wracali z wyjazdów z kompletem punktów. Tyle zwycięstw na boiskach rywali odniosły tylko rezerwy Śląska Wrocław, które po jesieni są liderem oraz trzecia Polonia Bytom. Przed sezonem do Lechii dołączył Ł. Garguła, w trakcie rozgrywek zespół wspomogli jeszcze S. Kobusiński i bramkarz Wojciech Fabisiak. Wszyscy wrócili w rodzinne strony i wszyscy mogą mieć powody do radości. – W tej lidze jest parę fajnych zespołów, które starają się utrzymać przy piłce. My należymy do tego grona. Było też sporo meczów walki z szarpaną grą – ocenił Ł. Garguła, który ma za sobą ponad 200 meczów w ekstraklasie i występy w pierwszej reprezentacji kraju.

Po ostatnim meczu półmetka sezonu, uśmiech nie schodził z twarzy trenera Sawickiego. Zielonogórzanie są w górnej połówce tabeli, w najlepszym momencie sezonu plasowali się nawet na czwartej pozycji. Przed rundą niewielu widziało Lechię tak wysoko. – Przez te rokowania byliśmy mocno zmobilizowani – zaznacza A. Sawicki. – Nie chciałbym jeszcze gloryfikować, bo to jest połowa drogi. Jest jeszcze sporo do poprawy. Być może uda się jeszcze zimą uzupełnić ten skład. Będziemy chcieli też urozmaicić nasz sposób grania – dodaje trener. - Cieszymy się z tej ilości punktów. Przed sezonem wzięlibyśmy to w ciemno. Musimy zimą ciężko pracować i wiosną tak samo zagrać – kończy R. Ostrowski.

Tym bardziej, że w tabeli nadal jest tłoczno. Zielonogórzanie w Lubinie wygrali i dzięki temu do wicelidera, Ruchu Chorzów tracą cztery punkty. Gdyby jednak w ostatnim starciu jesieni nie zapunktowali, wówczas osunęliby się na 13. miejsce. – Nie za bardzo analizuję tę tabelę. Ważniejsze są punkty, jak one będą, to miejsce będzie w porządku – dodaje A. Sawicki.

12 punktów przewagi nad strefą spadkową daje jednak możliwość komfortowej pracy zimą. Runda wiosenna ma zacząć się 7 marca. Lechia zagra wówczas w Bielsku-Białej z Rekordem, z którym na inaugurację rundy jesiennej przegrała 2:3.

(mk)

wybierz swoje
Barcikowice sołtys Franciszek Kosidło Franciszek Kosidło
Drzonków sołtys Renata Woźniak Renata Woźniak
Jany i Stożne sołtys Monika Turzańska Monika Turzańska
Jargoniewice sołtys Elżbieta Świercz Elżbieta Świercz
Jeleniów sołtys Wojciech Bortnowski Wojciech Bortnowski
Kiełpin sołtys Aneta Walczak Aneta Walczak
Krępa sołtys Janusz Sikora Janusz Sikora
Łężyca sołtys Jolanta Rabęda Jolanta Rabęda
Ługowo sołtys Agnieszka Głuska Agnieszka Głuska
Nowy Kisielin sołtys Andrzej Zalewski Andrzej Zalewski
Ochla sołtys Aleksander Kosowicz Aleksander Kosowicz
Przylep sołtys Mieczysław Momot Mieczysław Momot
Racula sołtys Mirosława Jabłonka Mirosława Jabłonka
Stary Kisielin sołtys Krystyna Koperska Krystyna Koperska
Sucha sołtys Ireneusz Rypson Ireneusz Rypson
Zatonie i Marzęcin sołtys Krzysztof Sadecki Krzysztof Sadecki
Zawada sołtys Jan Smoter Jan Smoter
Zielona Góra prezydent Janusz Kubicki Janusz Kubicki