Miks satysfakcji z niedosytem

16 Październik 2020
Dokładnie 121 dni trwały rozgrywki PGE Ekstraligi 2020. Wyjątkowo krótkie, zupełnie normalnie emocjonujące, ze zmiennymi – jak zawsze – nastrojami kibiców. RM Solar Falubaz zdecydowanie częściej nas cieszył niż smucił.

Zielonogórzanie ostatecznie zakończyli sezon za podium, przegrywając z Betardem Spartą Wrocław dwumecz o brąz. Rywale osłabieni brakiem Taia Woffindena na tle zielonogórzan wyglądali jednak jak zespół znacznie równiejszy. – Zastępstwo zawodnika doskonale wypełniło lukę po Brytyjczyku – stwierdził Tomasz Walczak, kierownik drużyny zielonogórzan, który uważa, że drużyna i tak zanotowała udany sezon. – Choć apetyt rósł w miarę jedzenia. I pewien niedosyt pozostaje.

Zaczęło się od planowej wygranej na terenie beniaminka w Rybniku. Potem było niewidziane od trzech dekad w Zielonej Górze tak wysokie lanie od częstochowian. I od tego meczu Falubaz rósł. Ekipa Piotra Żyty przegrała dopiero nieznacznie z wielką Fogo Unią w Lesznie, a i tak zebrała za ten mecz więcej komplementów niż… zwycięzcy. Triumfy na wyjeździe jednak były – w Częstochowie i Grudziądzu, a następnie przytrafiła się porażka z Betardem Spartą u siebie. Jak się później okazało, apogeum formy było już za zielonogórzanami, którzy potem ulegli dość wyraźnie w Gorzowie. Zaczęło się liczenie punktów, czy kapitał zgromadzony wcześniej wystarczy do tego, aby pozostać w czwórce. Udało się, bo bieg sezonu w Lublinie zanotował Patryk Dudek, który zamknął wrota do play-offów rozpędzonemu Motorowi. Wcześniej było jeszcze wyczekiwane od lat zwycięstwo z leszczynianami u siebie, ale już ci leszczynianie w półfinałach byli poza zasięgiem. Wszystkich, nie tylko Falubazu.

Bilans sezonu 2020 na pewno jest dodatni, na pewno w przypadku juniorów, którzy w nowym sezonie juniorami już jednak nie będą.– Mamy Jakuba Osyczkę, Nile Tuffta i Fabiana Ragusa, w którym z racji wieku pokładamy największe nadzieje – wyznaje T. Walczak. Zdaniem kierownika drużyny Falubazu rynek juniorów z zewnątrz jest tak ubogi, że lepiej stawiać na swoich. A co z seniorami? Ważne kontrakty mają Patryk Dudek i Antonio Lindbaeck, za którego w ostatnich meczach sezonu jako gościa oglądaliśmy Rohana Tungate’a. – Potencjał oczywiście jest. Myślimy o tym zawodniku, ale żeby się ścigać na wysokim poziomie w ekstralidze, to chyba jeszcze trochę czasu Rohan potrzebuje. I troszeczkę sprzętu też. Wiem, że jest mocno zdeterminowany, żeby do tej ekstraligi trafić – dodaje Walczak. W przyszłym roku obowiązkowo w składzie będzie się musiał znaleźć również zawodnik do lat 24. – Wybór jest spory, ale my preferujemy wychowanków – mówi Walczak. Potencjalni kandydaci na to miejsce? W przyszłym roku 22-latkowie – Norbert Krakowiak, Damian Pawliczak i Mateusz Tonder, a także czeski junior Jan Kvech.

(mk)

 
wybierz swoje
Barcikowice sołtys Franciszek Kosidło Franciszek Kosidło
Drzonków sołtys Renata Woźniak Renata Woźniak
Jany i Stożne sołtys Monika Turzańska Monika Turzańska
Jargoniewice sołtys Elżbieta Świercz Elżbieta Świercz
Jeleniów sołtys Wojciech Bortnowski Wojciech Bortnowski
Kiełpin sołtys Aneta Walczak Aneta Walczak
Krępa sołtys Janusz Sikora Janusz Sikora
Łężyca sołtys Jolanta Rabęda Jolanta Rabęda
Ługowo sołtys Agnieszka Głuska Agnieszka Głuska
Nowy Kisielin sołtys Andrzej Zalewski Andrzej Zalewski
Ochla sołtys Aleksander Kosowicz Aleksander Kosowicz
Przylep sołtys Mieczysław Momot Mieczysław Momot
Racula sołtys Mirosława Jabłonka Mirosława Jabłonka
Stary Kisielin sołtys Krystyna Koperska Krystyna Koperska
Sucha sołtys Ireneusz Rypson Ireneusz Rypson
Zatonie i Marzęcin sołtys Krzysztof Sadecki Krzysztof Sadecki
Zawada sołtys Jan Smoter Jan Smoter
Zielona Góra prezydent Janusz Kubicki Janusz Kubicki