Kto zaśpiewa „Tańczące Eurydyki”?

10 Lipiec 2019
... Piotr Cugowski, Marek Piekarczyk, inny wokalista? Przed nami Międzynarodowy Festiwal Talentów im. Anny German w Zielonej Górze.

Choć Agata Miedzińska, dyrektor Zielonogórskiego Ośrodka Kultury, niechętna jest takim numeracjom, miłośnicy głosu i repertuaru Anny German zapewne już zacierają ręce z uciechy, bo Międzynarodowy Festiwal Talentów imienia tej artystki zorganizowany zostanie w naszym amfiteatrze po raz drugi. Mogą mieć nadzieję, że ubiegłoroczne, udane wydarzenie, które oglądała widownia w wypełnionym po brzegi amfiteatrze oraz przed telewizorami - w szczytowym momencie nawet 1,9 mln widzów - doczeka kolejnych i kolejnych edycji.

- W każdym razie, to nie był jednorazowy strzał, choć być może festiwal będzie ewoluował – kwituje A. Miedzińska.

Tegoroczna edycja festiwalu, który kultywuje pamięć o patronce zielonogórskiego amfiteatru, odbędzie się już za trzy tygodnie, dokładnie w dniu imienin Anny, czyli 26 lipca. I wzorem poprzedniej pierwsza część muzycznego spotkania, która rozpocznie się o 20.30, poświęcona będzie właśnie Annie German. Jej utwory we własnych interpretacjach śpiewać będą znani wokaliści.

- Jest to trudny repertuar. W ubiegłym roku mierzyła się z nimi przede wszystkim silna ekipa kobieca. W tym roku... sama jestem ciekawa jak to będzie – mówi dyrektorka ZOK. Bo choć repertuar legendarnej wokalistki wydaje się na wskroś kobiecy, mentalnie i głosowo, tym razem zmierzą się z nim niemal wyłącznie wokaliści: Piotr Cugowski, Marek Piekarczyk, Sławek Uniatowski, zespół Pectus braci Szczepaników, Rafał Brzozowski, Marcin Sójka oraz Piotr Tłustochowicz, który w ubiegłym roku wyjechał stąd ze statuetką „Tańcząca Eurydyka” za wykonanie utworu Seweryna Krajewskiego w ramach koncertu młodych talentów. Kto w tym roku zaśpiewa w amfiteatrze „Tańczące Eurydyki”, skoro na pewno nie Justyna Steczkowska? W każdym razie artyści płci męskiej już ćwiczą swoje utwory...

Druga część koncertu (obie części będą trwały po 50 minut) wprowadzi nas w zupełnie inne klimaty muzyczne. Będzie poświęcona Oldze „Korze” Jackowskiej i zespołowi Maanam. Ich wybrane utwory, których przez ponad trzy dekady z zachwytem słuchała cała Polska zaśpiewają: Justyna Steczkowska, Anna Wyszkoni, Natalia Sikora i Roksana Węgiel oraz młodzi wykonawcy, którzy w konkursie będą walczyć o statuetkę „Tańcząca Eurydyka” i 10 tys. zł. na pomoc w rozwoju kariery.

- Formuła festiwalu została wypracowana w Zielonej Górze. Przede wszystkim chcemy wciąż utrwalać pamięć o Annie German, i to w całej Polsce, dzięki emisji na żywo na antenie TVP2. To nas wyróżnia spośród innych ośrodków w kraju, które też przypominają piosenki Anny German. Robimy również ukłon w stronę innych artystów, w tym roku Kory i Maanam, i do udziału w koncercie z ich repertuarem zapraszamy również utalentowanych młodych ludzi z Polski i zagranicy. W tym roku mogli to robić elektronicznie. Jesteśmy ciekawi, kto się zgłosi – mówi A. Miedzińska.

W ZOK-u dowiedzą się tego już dziś, 5 lipca. Rada Programowa Festiwalu wybór 10-12 piosenek i ich wykonawców ogłosi w przyszłym tygodniu. Podczas konkursu zaśpiewają je w aranżacjach Piotra Dziubka. Koncert według reżyserii Konrada Smugi ponownie poprowadzą: Joanna Moro, Maria Szabłowska i Rafał Brzozowski.

Bilety w cenie 50 zł (sektor A numerowany) i 30 zł (pozostałe sektory) są dostępne na abilet.pl, a jeśli nie zostaną wyprzedane również na godzinę przed koncertem.

(el)