Kto zaśpiewa „Tańczące Eurydyki”?

10 Lipiec 2019
... Piotr Cugowski, Marek Piekarczyk, inny wokalista? Przed nami Międzynarodowy Festiwal Talentów im. Anny German w Zielonej Górze.

Choć Agata Miedzińska, dyrektor Zielonogórskiego Ośrodka Kultury, niechętna jest takim numeracjom, miłośnicy głosu i repertuaru Anny German zapewne już zacierają ręce z uciechy, bo Międzynarodowy Festiwal Talentów imienia tej artystki zorganizowany zostanie w naszym amfiteatrze po raz drugi. Mogą mieć nadzieję, że ubiegłoroczne, udane wydarzenie, które oglądała widownia w wypełnionym po brzegi amfiteatrze oraz przed telewizorami - w szczytowym momencie nawet 1,9 mln widzów - doczeka kolejnych i kolejnych edycji.

- W każdym razie, to nie był jednorazowy strzał, choć być może festiwal będzie ewoluował – kwituje A. Miedzińska.

Tegoroczna edycja festiwalu, który kultywuje pamięć o patronce zielonogórskiego amfiteatru, odbędzie się już za trzy tygodnie, dokładnie w dniu imienin Anny, czyli 26 lipca. I wzorem poprzedniej pierwsza część muzycznego spotkania, która rozpocznie się o 20.30, poświęcona będzie właśnie Annie German. Jej utwory we własnych interpretacjach śpiewać będą znani wokaliści.

- Jest to trudny repertuar. W ubiegłym roku mierzyła się z nimi przede wszystkim silna ekipa kobieca. W tym roku... sama jestem ciekawa jak to będzie – mówi dyrektorka ZOK. Bo choć repertuar legendarnej wokalistki wydaje się na wskroś kobiecy, mentalnie i głosowo, tym razem zmierzą się z nim niemal wyłącznie wokaliści: Piotr Cugowski, Marek Piekarczyk, Sławek Uniatowski, zespół Pectus braci Szczepaników, Rafał Brzozowski, Marcin Sójka oraz Piotr Tłustochowicz, który w ubiegłym roku wyjechał stąd ze statuetką „Tańcząca Eurydyka” za wykonanie utworu Seweryna Krajewskiego w ramach koncertu młodych talentów. Kto w tym roku zaśpiewa w amfiteatrze „Tańczące Eurydyki”, skoro na pewno nie Justyna Steczkowska? W każdym razie artyści płci męskiej już ćwiczą swoje utwory...

Druga część koncertu (obie części będą trwały po 50 minut) wprowadzi nas w zupełnie inne klimaty muzyczne. Będzie poświęcona Oldze „Korze” Jackowskiej i zespołowi Maanam. Ich wybrane utwory, których przez ponad trzy dekady z zachwytem słuchała cała Polska zaśpiewają: Justyna Steczkowska, Anna Wyszkoni, Natalia Sikora i Roksana Węgiel oraz młodzi wykonawcy, którzy w konkursie będą walczyć o statuetkę „Tańcząca Eurydyka” i 10 tys. zł. na pomoc w rozwoju kariery.

- Formuła festiwalu została wypracowana w Zielonej Górze. Przede wszystkim chcemy wciąż utrwalać pamięć o Annie German, i to w całej Polsce, dzięki emisji na żywo na antenie TVP2. To nas wyróżnia spośród innych ośrodków w kraju, które też przypominają piosenki Anny German. Robimy również ukłon w stronę innych artystów, w tym roku Kory i Maanam, i do udziału w koncercie z ich repertuarem zapraszamy również utalentowanych młodych ludzi z Polski i zagranicy. W tym roku mogli to robić elektronicznie. Jesteśmy ciekawi, kto się zgłosi – mówi A. Miedzińska.

W ZOK-u dowiedzą się tego już dziś, 5 lipca. Rada Programowa Festiwalu wybór 10-12 piosenek i ich wykonawców ogłosi w przyszłym tygodniu. Podczas konkursu zaśpiewają je w aranżacjach Piotra Dziubka. Koncert według reżyserii Konrada Smugi ponownie poprowadzą: Joanna Moro, Maria Szabłowska i Rafał Brzozowski.

Bilety w cenie 50 zł (sektor A numerowany) i 30 zł (pozostałe sektory) są dostępne na abilet.pl, a jeśli nie zostaną wyprzedane również na godzinę przed koncertem.

(el)

wybierz swoje
Barcikowice sołtys Franciszek Kosidło Franciszek Kosidło
Drzonków sołtys Renata Woźniak Renata Woźniak
Jany i Stożne sołtys Monika Turzańska Monika Turzańska
Jargoniewice sołtys Elżbieta Świercz Elżbieta Świercz
Jeleniów sołtys Wojciech Bortnowski Wojciech Bortnowski
Kiełpin sołtys Aneta Walczak Aneta Walczak
Krępa sołtys Janusz Sikora Janusz Sikora
Łężyca sołtys Jolanta Rabęda Jolanta Rabęda
Ługowo sołtys Agnieszka Głuska Agnieszka Głuska
Nowy Kisielin sołtys Andrzej Zalewski Andrzej Zalewski
Ochla sołtys Aleksander Kosowicz Aleksander Kosowicz
Przylep sołtys Mieczysław Momot Mieczysław Momot
Racula sołtys Mirosława Jabłonka Mirosława Jabłonka
Stary Kisielin sołtys Krystyna Koperska Krystyna Koperska
Sucha sołtys Ireneusz Rypson Ireneusz Rypson
Zatonie i Marzęcin sołtys Krzysztof Sadecki Krzysztof Sadecki
Zawada sołtys Jan Smoter Jan Smoter
Zielona Góra prezydent Janusz Kubicki Janusz Kubicki