Kto wyremontuje wiekowy most?

13 Grudzień 2019
Ma prawie sto lat i kondycję staruszka. Dlatego od kwietnia most w Cigacicach jest zamknięty dla ciężkich pojazdów. W poniedziałek okaże się, kto podejmie się remontu przeprawy przez Odrę.

Trzy miesiące po tym, gdy rząd wsparł planowaną i niezwykle potrzebną inwestycję na Odrze 12 mln zł z Funduszu Dróg Samorządowych i dwa miesiące po tym, gdy miasto zapewniło jej wkład własny w wysokości 3 mln zł, powiat zielonogórski – właściciel mostu w Cigacicach - ogłosił pod koniec listopada przetarg na jego rewitalizację. Przedmiotem zamówienia publicznego jest remont części drogi powiatowej wraz z mostem w Cigacicach.

Na wynik przetargu nie będziemy długo czekać. Oferenci mają składać wnioski do poniedziałku, 16 grudnia.

Potencjalnego wykonawcę rewitalizacji mostu czekają m.in.: prace przygotowawcze i rozbiórkowe, wykonanie podbudowy i elementów ulic, fundamentowanie, zbrojenie, kładzenie betonu, konstrukcji stalowych i izolacji, wykonanie zabezpieczeń, prac związanych z organizacją ruchu – w tym zaprojektowanie sygnalizatorów dla ruchu kołowego i dla ruchu rowerowego - i wykończeniowych. A ponieważ odnowiony most będzie oświetlony, to zadaniem przyszłego wykonawcy jest też zbudowanie sieci zasilania.

- Remonty mostów są strasznie trudne – podsumowuje Mirosław Andrasiak, członek zarządu powiatu zielonogórskiego. Dlatego starostwo przewidziało możliwość, że most w Cigacicach może remontować kilka różnych firm, które jednak – to warunek – przed rozpoczęciem pracy zawrą ze sobą oficjalną umowę.

Planowana renowacja mostu ma się zakończyć 30 listopada 2021 r., czyli - w zaokrągleniu - za dwa lata. A start? Teren budowy zostanie przekazany wykonawcy najpóźniej 14 dni od zawarcia z nim umowy na remont, ten zaś ma od tego momentu 7 dni na rozpoczęcie pracy.

- Nie postawiliśmy wygórowanych warunków, do tego w ostatnim czasie obserwujemy pewną stabilizację na rynku budowlanym... więc, owszem, jesteśmy dobrej myśli. Liczymy na to, że sporo firm weźmie udział w przetargu i że nie będą windować cen. W każdym razie zainteresowanie jest – mówił nam tydzień temu M. Andrasiak.

Podczas planowanego remontu most zostanie całkowicie zamknięty. Decyzja w tej sprawie zapadła.

- Analizowaliśmy różne warianty. Choćby z ruchem pieszych. Ale ze względów organizacyjnych i kosztowych jest to jednak niemożliwe – przyznają w starostwie.

Dowóz dzieci z Leśnej Góry do szkoły, dla których najbliższe dwa lata byłyby szczególnie trudne, wzięła więc na siebie gmina Sulechów. Dorosłym mieszkańcom i pracownikom do dyspozycji – niestety - pozostanie droga ekspresowa S 3.

- Albo, w łagodniejszych porach roku, droga wodna. Mnie pomysł z galarami bardzo się podoba... Zobaczymy – dodaje M. Andrasiak.

(el)

Most otwarto w kwietniu 1925 r. Wyprodukowany został w zielonogórskiej fabryce Beuchelta. W latach 50. XX w. naprawiono przęsło, zniszczone przez Niemców podczas działań wojennych, potem od lat 70. ub.w. przechodził wyłącznie liftting.

wybierz swoje
Barcikowice sołtys Franciszek Kosidło Franciszek Kosidło
Drzonków sołtys Renata Woźniak Renata Woźniak
Jany i Stożne sołtys Monika Turzańska Monika Turzańska
Jargoniewice sołtys Elżbieta Świercz Elżbieta Świercz
Jeleniów sołtys Wojciech Bortnowski Wojciech Bortnowski
Kiełpin sołtys Aneta Walczak Aneta Walczak
Krępa sołtys Janusz Sikora Janusz Sikora
Łężyca sołtys Jolanta Rabęda Jolanta Rabęda
Ługowo sołtys Agnieszka Głuska Agnieszka Głuska
Nowy Kisielin sołtys Andrzej Zalewski Andrzej Zalewski
Ochla sołtys Aleksander Kosowicz Aleksander Kosowicz
Przylep sołtys Mieczysław Momot Mieczysław Momot
Racula sołtys Mirosława Jabłonka Mirosława Jabłonka
Stary Kisielin sołtys Krystyna Koperska Krystyna Koperska
Sucha sołtys Ireneusz Rypson Ireneusz Rypson
Zatonie i Marzęcin sołtys Krzysztof Sadecki Krzysztof Sadecki
Zawada sołtys Jan Smoter Jan Smoter
Zielona Góra prezydent Janusz Kubicki Janusz Kubicki