Jubileusz z zadęciem. Dosłownie!

30 Październik 2019
A z zadęciem, bo... świętowała orkiestra dęta! I to wyjątkowa! W sobotę, w Filharmonii Zielonogórskiej, Młodzieżowa Orkiestra Dęta „Budowlanki” obchodziła 55. urodziny, a jej dyrygent Janusz Zając 30-lecie pracy z orkiestrą.

Takiej orkiestry to ze świecą szukać. Młodzieżowa Orkiestra Dęta Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 1 „Budowlanka” im. Tadeusza Kościuszki jest obecna na wszystkich ważniejszych uroczystościach miejskich. Bez odrobiny przesady można powiedzieć, że podobnie jak Winobranie, kabarety i żużlowy Falubaz zasłużyła sobie na miano zielonogórskiej marki.

Podczas uroczystości Małgorzata Ragiel, dyrektor „Budowlanki” wcieliła się w rolę konferansjera – Z całego serca chciałabym podziękować za te 55 lat osobom, które dołożyły cegiełkę do tego, aby orkiestra trwała – mówiła. – Przez ostatnie pięć lat w orkiestrze nastąpiła wymiana pokoleniowa. Przyjęliśmy małe dzieciaczki, a to już dziesięcioletnie chłopaki. Potrafią ładnie grać!

– „Budowlanka” jest najlepszą szkołą, to i orkiestrę ma najlepszą – komplementował prezydent Janusz Kubicki.

Wioleta Haręźlak, dyrektor Departamentu Edukacji i Spraw Społecznych podkreślała, że w orkiestrze „Budowlanki” grają uczniowie ze wszystkich miejskich szkół. – Mało tego, nawet jak się kończy edukację, to wciąż można grać w orkiestrze. I zostaje się w niej do momentu, kiedy ma się jeszcze siłę dąć w trąbę – żartowała. – W Polsce jest niewiele takich orkiestr, a w Zielonej Górze tylko jedna. To nasz skarb.

Kapelmistrz orkiestry Janusz Zając, świętował 30-lecie pracy twórczej. Katarzyna Pernal-Wyderkiewicz, lubuski wicekurator oświaty wręczyła mu nagrodę za całokształt pracy artystycznej i kierowanie orkiestrą szkoły. J. Zając dostał też Złoty Medal za osiągnięcia mające znaczenie dla miasta Zielona Góra.

Radni Andrzej Brachmański i Tomasz Sroczyński (Zielona Razem) wręczyli dyrektor Ragiel symboliczny czek na kwotę 5 tys. zł, na zakup sprzętu dla orkiestry. Pieniądze pochodzą z tzw. puli radnych.

Na sali był obecny także Marian Sadło, wieloletni dyrygent i kapelmistrz orkiestry oraz Bogusława Zając, żona obecnego kapelmistrza, która od 30 lat dzielnie znosi jego nieobecność w domu podczas weekendu. Gościem specjalnym jubileuszu był Zygmunt Listowski, były prezydent Zielonej Góry. Na przełomie wieków pomógł orkiestrze, której groziła wówczas likwidacja. Z. Listowski kupił potrzebne instrumenty i dzięki temu orkiestra gra do dzisiaj.

Orkiestra uświetniła wieczór koncertem.

(rk)

wybierz swoje
Barcikowice sołtys Franciszek Kosidło Franciszek Kosidło
Drzonków sołtys Renata Woźniak Renata Woźniak
Jany i Stożne sołtys Monika Turzańska Monika Turzańska
Jargoniewice sołtys Elżbieta Świercz Elżbieta Świercz
Jeleniów sołtys Wojciech Bortnowski Wojciech Bortnowski
Kiełpin sołtys Aneta Walczak Aneta Walczak
Krępa sołtys Janusz Sikora Janusz Sikora
Łężyca sołtys Jolanta Rabęda Jolanta Rabęda
Ługowo sołtys Agnieszka Głuska Agnieszka Głuska
Nowy Kisielin sołtys Andrzej Zalewski Andrzej Zalewski
Ochla sołtys Aleksander Kosowicz Aleksander Kosowicz
Przylep sołtys Mieczysław Momot Mieczysław Momot
Racula sołtys Mirosława Jabłonka Mirosława Jabłonka
Stary Kisielin sołtys Krystyna Koperska Krystyna Koperska
Sucha sołtys Ireneusz Rypson Ireneusz Rypson
Zatonie i Marzęcin sołtys Krzysztof Sadecki Krzysztof Sadecki
Zawada sołtys Jan Smoter Jan Smoter
Zielona Góra prezydent Janusz Kubicki Janusz Kubicki