Jesteśmy na celowniku Liberty Global

30 Listopad 2018
Nowoczesne oprogramowanie dla Liberty Global, międzynarodowego lidera cyfrowych usług kablowych, będzie tworzone w Zielonej Górze.

Jeszcze tydzień temu domeną zielonogórskiego biura UPC była sprzedaż produktów. Zajmowało się dostawą usług telewizji kablowej, telefonicznych i dostępem do Internetu światłowodowego.

- To się zmieni - zapowiada Wojciech Łazarski, dyrektor działu rozwoju wideo Liberty Global.

UPC Polska należy do amerykańskiej firmy Liberty Global, największego międzynarodowego operatora telewizji kablowej. Jedna z jego głównych siedzib europejskich mieści się w Amsterdamie. I to właśnie w niej podjęto decyzję o powstaniu oddziału, w którym tęgie głowy inżynierskie tworzyć będą projekty technologiczne nie tylko na potrzeby UPC w Polsce, ale dedykowane wszystkim klientom Liberty, obecnym w 14 krajach. W poniedziałek, 26 listopada, nowy oddział powstał... nie w Amsterdamie, nie w Berlinie, nawet nie w Warszawie... lecz w Zielonej Górze.

Dlaczego właśnie tutaj?

- Jednym z powodów jest położenie geograficzne miasta. Stosunkowo blisko stąd do Holandii, Niemiec i Warszawy, w której swoją główną siedzibę ma UPC Polska. Drugą przyczyną są sprzyjające w Zielonej Górze warunki do pozyskiwania talentów i partnerskiej współpracy przy projektach. Atutem, z punktu widzenia pozyskiwania kadry i możliwego partnerstwa, jest istnienie Parku Naukowo-Technologicznego Uniwersytetu Zielonogórskiego. Firma nie będzie musiała sięgać po fachowców z zewnątrz - wyjaśnia W. Łazarski.

- Choć w zielonogórskim biurze pracowali również inżynierowie, dotąd miało ono charakter głównie handlowy - podkreśla dyrektor, który Zieloną Górę zna jak własną kieszeń, bo z niej kiedyś wyjechał do Amsterdamu, do pracy w Liberty Global.

Nowe biuro, w którym pracować będą pracownicy przeniesieni z innych placówek oraz nowi, pozyskani w Zielonej Górze, powstało przy ul. Wyszyńskiego 29, w tym samym budynku, w którym dawno temu swą siedzibę miała firma Aster. Grupa inżynierów już niebawem zajmie się tu budowaniem nowego oprogramowania, systemów tworzenia oprogramowania, sterowników do grafiki, systemów zabezpieczeń, podsystemów audio i wideo... Czyli tymi tajemniczymi elementami, które mają sprawić, że korzystanie z telewizji i rozrywki cyfrowej stanie się dla ich użytkowników jeszcze prostsze, przyjemniejsze i bogatsze o kolejne doświadczenia.

(el)