Jak dokonać niemożliwego?

25 Wrzesień 2020
47 punktów – taka zdobycz da finał PGE Ekstraligi RM Solar Falubazowi. Zielonogórzanie w niedzielę, o 16.30 rozpoczną rewanżowy mecz półfinału play-off z Fogo Unią w Lesznie. O ile pozwoli pogoda. Prognozy na weekend mówią o deszczach.

Awans żółto-biało-zielonych byłby chyba większą sensacją niż słynny, rewanżowy finał w 2009 roku, gdy zielonogórzanie zdobyli Motoarenę i pokonali naszpikowany gwiazdami zespół torunian. Podopieczni Piotra Żyty przegrali w poprzednim tygodniu u siebie w pierwszym półfinale 44:46 i na dwupunktowym minusie udają się na rewanż. – W Lesznie nikt nie wygrał chyba od czasów Leigh Adamsa – śmieje się Michał Korościel, żużlowy komentator Eleven Sports, który relacjonował spotkanie w Zielonej Górze. Aż tak to nie, ale faktycznie, by znaleźć domową porażkę Unii u siebie, trzeba trochę pogrzebać w historii. Cofamy się do… 2017 roku. 6 sierpnia leszczynianie przegrali wtedy ze Stalą Gorzów 41:49 w rundzie zasadniczej. A i tak później zostali mistrzami Polski. Od tamtego czasu tronu nie opuścili.

Falubaz zwyciężał w Lesznie po raz ostatni sześć lat temu, 46:44. Ten wynik w niedzielę i tak nie dałby zielonogórzanom finału, bo przy równej ilości punktów w dwumeczu, premiowana jest wyżej sklasyfikowana drużyna po rundzie zasadniczej. – Nie składamy broni, jeszcze mamy 15 wyścigów. Jeszcze wszystko może się zdarzyć. Może się ktoś śmiać, że jestem takim optymistą, ale ja bardzo wierzę w swój zespół – mówił po pierwszym półfinale P. Żyto.

Trener grzmiał też po meczu w mediach społecznościowych, krytykując zachowanie Piotra Pawlickiego. Leszczynianin przewrócił się po kontakcie z Martinem Vaculikiem w siódmym biegu, w efekcie czego Słowak został wykluczony. Żyto nazwał Pawlickiego na Facebooku „Pedersenem polskiego żużla”.

W tygodniu poprzedzającym rewanż sporo pracy w Zielonej Górze mieli młodzieżowcy. W poniedziałek po brązowy medal Młodzieżowych Indywidualnych Mistrzostw Polski sięgnął Norbert Krakowiak. Żużlowiec RM Solar Falubazu wieńczy więc wiek juniora krążkiem w czempionacie. – To jest ogromny sukces, o medalu marzyłem – mówił Krakowiak, którego na podium wyprzedzili: częstochowianin Jakub Miśkowiak i leszczynianin Dominik Kubera, który sięgnął po złoto. Na podium nie zmieścił się Mateusz Tonder, który dobrze zaczął, ale słabsza końcówka kosztowała go medal i pozwoliła ostatecznie uplasować się na szóstym miejscu. Młodzieżowiec Falubazu wystąpił też we wtorkowych zawodach Ligi Juniorów przy W69. – Myślę, że to nie jest wynik, po którym powinniśmy być załamani. To tylko dwa punkty, w Lesznie wszystko może się zdarzyć – stwierdził optymistycznie przed rewanżem M. Tonder.

Pierwszy bieg na „Smoczyku” w Lesznie o 16.30. Transmisja w Eleven Sports.

(mk)

wybierz swoje
Barcikowice sołtys Franciszek Kosidło Franciszek Kosidło
Drzonków sołtys Renata Woźniak Renata Woźniak
Jany i Stożne sołtys Monika Turzańska Monika Turzańska
Jargoniewice sołtys Elżbieta Świercz Elżbieta Świercz
Jeleniów sołtys Wojciech Bortnowski Wojciech Bortnowski
Kiełpin sołtys Aneta Walczak Aneta Walczak
Krępa sołtys Janusz Sikora Janusz Sikora
Łężyca sołtys Jolanta Rabęda Jolanta Rabęda
Ługowo sołtys Agnieszka Głuska Agnieszka Głuska
Nowy Kisielin sołtys Andrzej Zalewski Andrzej Zalewski
Ochla sołtys Aleksander Kosowicz Aleksander Kosowicz
Przylep sołtys Mieczysław Momot Mieczysław Momot
Racula sołtys Mirosława Jabłonka Mirosława Jabłonka
Stary Kisielin sołtys Krystyna Koperska Krystyna Koperska
Sucha sołtys Ireneusz Rypson Ireneusz Rypson
Zatonie i Marzęcin sołtys Krzysztof Sadecki Krzysztof Sadecki
Zawada sołtys Jan Smoter Jan Smoter
Zielona Góra prezydent Janusz Kubicki Janusz Kubicki