I po Winobraniu... jak się bawiliśmy?

1 Październik 2019
Tegoroczna edycja była bezpieczna. Na koncertach bawiły się tłumy, a zielonogórskie wino lało się strumieniami. Ile sprzedano butelek? Które występy cieszyły się największą popularnością? Oto Winobranie 2019 w liczbach.

O ocenę Winobrania poprosiliśmy Zdzisława Stracha, prezesa Centrum Biznesu. – Moja ocena jako organizatora zawsze będzie subiektywna – tłumaczy. – Z rozmów z gośćmi i mieszkańcami wynika jednak, że Winobranie się udało. Pogoda dopisała, winiarze sprzedali rekordową liczbę butelek wina, a na koncerty przychodziły tłumy.

Prezes dodaje, że nasz jarmark stał się jednym z najbardziej liczących się w kraju. Bo z każdym Winobraniem przybywa stoisk. W tym roku było ich ok. 400. Wystawiło się 31 winnic, choć chętnych producentów lokalnego trunku było więcej. – Idziemy w dobrym kierunku, choć przed drugą wojną światową w Winnym Grodzie i okolicach działało ok. 900 winnic – przyznaje Z. Strach.

A jak tegoroczne święto miasta ocenia Zielonogórski Ośrodek Kultury, organizator koncertów?

– Frekwencja podczas koncertów winobraniowych była podobna do tej z lat poprzednich – mówi Tomasz Korniluk z ZOK. – Dużym powodzeniem cieszyły się szczególnie wydarzenia weekendowe. Ostatnia sobota Winobrania była rekordowa pod względem frekwencyjnym. Najwięcej osób bawiło się na koncertach zespołów LemON, Bad Boys Blue i Cadillac.

Na obu scenach, głównej przy filharmonii i miasteczka winiarskiego przy ratuszu, wystąpiło ponad 950 wykonawców. Były to m.in. zespoły instrumentalno-wokalne, soliści, chóry, szkoły taneczne i zespoły ludowe.

Weekendowe koncerty zabezpieczało więcej niż zwykle ochroniarzy. I tak podczas występów cieszących się mniejszym zainteresowaniem, bezpieczeństwa uczestników strzegło 27 osób, a na winobraniowych hitach było ich 52. – Według naszej oceny, mieszkańców i turystów, tegoroczne święto Zielonej Góry było bardzo bezpieczne – przekonuje prezes Strach. –Zdarzało się, że osoby po spożyciu alkoholu awanturowały się, ale było ich mniej niż w poprzednich latach, bo rośnie kultura picia.

Z pomocą miejskiego Departamentu Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego postawiono zapory betonowe przy wjazdach na główne ulice. – W Europie terroryści wjeżdżali w tłum samochodami – wyjaśnia Z. Strach. – Chcieliśmy zapobiec takim tragicznym sytuacjom.

Zielonogórska policja nie odnotowała poważnych incydentów. Interwencje dotyczyły zakłócania ładu i porządku publicznego, ciszy nocnej i spożywania alkoholu poza miejscami do tego przeznaczonymi. Nad bezpieczeństwem uczestników imprez czuwało ok. 100 funkcjonariuszy.

Opiekę medyczną zapewniały dwa zespoły medyczne przy obu scenach muzycznych. Lekarze dyżurowali codziennie w ratuszu. Do dyspozycji byli ratownicy medyczni.

(rk)

 

Dni Zielonej Góry 2019 w liczbach:

* 167 – edycja wg danych historycznych

* 400 – tyle było stoisk

* 11 – tyle było stoisk z produktami regionalnymi

* 31 – tyle było winnic

* ok. 25 tys.- tyle butelek wina sprzedali lubuscy winiarze

* 72 – tyle było toalet przenośnych

* 5.676 – tyle godzin przepracowała ochrona

* 840 – tyle godzin zajęła obsługa jarmarku

 

wybierz swoje
Barcikowice sołtys Franciszek Kosidło Franciszek Kosidło
Drzonków sołtys Renata Woźniak Renata Woźniak
Jany i Stożne sołtys Monika Turzańska Monika Turzańska
Jargoniewice sołtys Elżbieta Świercz Elżbieta Świercz
Jeleniów sołtys Wojciech Bortnowski Wojciech Bortnowski
Kiełpin sołtys Aneta Walczak Aneta Walczak
Krępa sołtys Janusz Sikora Janusz Sikora
Łężyca sołtys Jolanta Rabęda Jolanta Rabęda
Ługowo sołtys Agnieszka Głuska Agnieszka Głuska
Nowy Kisielin sołtys Andrzej Zalewski Andrzej Zalewski
Ochla sołtys Aleksander Kosowicz Aleksander Kosowicz
Przylep sołtys Mieczysław Momot Mieczysław Momot
Racula sołtys Mirosława Jabłonka Mirosława Jabłonka
Stary Kisielin sołtys Krystyna Koperska Krystyna Koperska
Sucha sołtys Ireneusz Rypson Ireneusz Rypson
Zatonie i Marzęcin sołtys Krzysztof Sadecki Krzysztof Sadecki
Zawada sołtys Jan Smoter Jan Smoter
Zielona Góra prezydent Janusz Kubicki Janusz Kubicki