Dzieciaki na medal(e)!

7 luty 2020
Kiedy zacząć treningi karate? – Najlepiej od dziecka – zachęca Dariusz Hejduk, trener karate, który uczy wschodnich sztuk walki najmłodszych adeptów w Zielonej Górze. Z sukcesami.

- Ale super japońska nazwa! – powiedział do Dariusza Hejduka kolega, z uznaniem wypowiadając się o ABiRO, czyli Akademii BUDO i Rozwoju Osobowości. Skrót to tylko japońskie pozory, ale treningi w karate tradycyjnym już pozorami nie są. Dowód to sukcesy, które podopieczni D. Hejduka osiągali w minionym roku.

W mistrzostwach świata dzieci w karate tradycyjnym, które odbyły się w Brnie, Kryspin Sozański zajął drugie miejsce w kata, zaś w kumite po brązowe medale sięgnęli Cyprian Stachowiak i Adam Sobotka. Do tego trzeba dołożyć jeszcze medale w mistrzostwach kraju. Złoto i srebro wywalczył C. Stachowiak, na najwyższym stopniu podium stał też K. Sozański, a na najniższym A. Sobotka. – Ja prowadzę program „mały karateka” w przedszkolach. Dzieci chętnie ćwiczą, ale pojawiają się też „perełki”. Im oraz ich rodzicom proponuję popołudniowe, już trudniejsze zajęcia. Te „perełeczki” często odnajdują się w formule zawodniczej i zaczynają przywozić trofea – cieszy się D. Hejduk.

Plany na ten rok ABiRO także ma ambitne. Mistrzostwa świata dzieci mają się odbyć jesienią, w Lublinie. – Po drodze mamy kilka ważnych zawodów rangi międzynarodowej. Będzie też puchar Polski dzieci. Czasami coś jeszcze się rodzi... – dodaje trener, który sztuki walki poleca z uwagi na dyscyplinę. – Tu się szanuje drugiego człowieka. Procentuje to w wieku młodzieńczym i w dorosłości – kończy D. Hejduk.

(mk)

wybierz swoje
Barcikowice sołtys Franciszek Kosidło Franciszek Kosidło
Drzonków sołtys Renata Woźniak Renata Woźniak
Jany i Stożne sołtys Monika Turzańska Monika Turzańska
Jargoniewice sołtys Elżbieta Świercz Elżbieta Świercz
Jeleniów sołtys Wojciech Bortnowski Wojciech Bortnowski
Kiełpin sołtys Aneta Walczak Aneta Walczak
Krępa sołtys Janusz Sikora Janusz Sikora
Łężyca sołtys Jolanta Rabęda Jolanta Rabęda
Ługowo sołtys Agnieszka Głuska Agnieszka Głuska
Nowy Kisielin sołtys Andrzej Zalewski Andrzej Zalewski
Ochla sołtys Aleksander Kosowicz Aleksander Kosowicz
Przylep sołtys Mieczysław Momot Mieczysław Momot
Racula sołtys Mirosława Jabłonka Mirosława Jabłonka
Stary Kisielin sołtys Krystyna Koperska Krystyna Koperska
Sucha sołtys Ireneusz Rypson Ireneusz Rypson
Zatonie i Marzęcin sołtys Krzysztof Sadecki Krzysztof Sadecki
Zawada sołtys Jan Smoter Jan Smoter
Zielona Góra prezydent Janusz Kubicki Janusz Kubicki