Dozwolone od 18 lat... do setki

25 Październik 2019
Wielkim bankietem i koncertem Czerwonych Gitar zakończył się Lubuski Tydzień Seniora, który w Zielonej Górze trwał... dwa tygodnie. Od 7 do 19 października.

- To dlatego, że aż tyle było imprez adresowanych do najstarszych zielonogórzan – wyjaśnia Elżbieta Sochacka, dyrektor Centrum Usług Opiekuńczych w Zielonej Górze.

Przez kilkanaście dni warsztaty rehabilitacyjne w stylu fitness czy wizyty u kosmetyczki przeplatały się z zabawami retro, koncertami zielonogórskiej „Prababy” i nowosolskiego „De Mo”, spektaklami, wspólnym biesiadowaniem, tańcami i uroczystymi spotkaniami. A na koniec, w sobotnie popołudnie, impreza ekstra, czyli tradycyjny wielki bankiet połączony z sentymentalnym koncertem Czerwonych Gitar, którego szczyt popularności przypadał na lata 60. i 70. ub. w. Parafrazując słowa piosenki, którą zespół śpiewa od dziesięcioleci, sobotni bankiet był „dozwolony od lat siedemdziesięciu”.

- Mimo to, bezpłatne zaproszenia wśród seniorów rozeszły się z prędkością światłowodu, czyli jak zawsze – śmieje się E. Sochacka, która przed i podczas bankietu pełniła rolę mistrza ceremonii. Fundatorem i organizatorem wydarzenia adresowanego do najstarszych zielonogórzan było bowiem CUO, jednostka budżetowa miasta. - Imprezę wieńczącą Tydzień Seniora zorganizowaliśmy 21. raz, ale wcześniej były to bale na około 200 osób, które od 2015 r., gdy miasto połączyło się z gminą, zmieniły się w bankiety organizowane w Centrum Rekreacyjno-Sportowym przy ul. Sulechowskiej. Na tym ostatnim, w sobotę, było aż 740 seniorów!

- Jak tak dalej pójdzie, będziemy musieli wybudować większą salę, bo ta was nie pomieści - żartował prezydent Janusz Kubicki.

Na sali skąpanej ledowym światłem, zielonogórzanie z najdłuższym życiowym doświadczeniem siedzieli przy 60 okrągłych, po królewsku zastawionych stołach przez firmę cateringową Jefferson’s.

- Zobaczyłem te światła, te stoły pięknie ubrane i zastawione, sztućce na lustrzanych paterach, szampany... i przez moment myślałem, że trafiłem na uroczystą, powyborczą konwencję zwycięskiej partii w Stanach Zjednoczonych! Pięknie to przygotowano. A jaka obsługa! –zachwycał się jeden z panów, który na bankiecie w CRS był pierwszy raz.

Seniorzy przy dźwiękach piosenek zespołu Czerwone Gitary, który do Zielonej Góry przyjechał specjalnie dla nich i śpiewał na żywo swoje największe przeboje, bawili się tak, jakby wciąż mieli po 18 lat. Bo duchem na pewno byli blisko. I choć uroczystość nie miała charakteru balu, to i tak każdy wolny metr kwadratowy podłogi szybko stał się tanecznym parkietem. Kto nie tańczył, bo nie mógł – podśpiewywał z zespołem, komu zdrowie dopisywało, wywijał pod sceną albo między stołami. Tańczyli w popularnym „wężyku”, solo, w parach, a nawet... „odbijanego”. W tym ostatnim przypadku, to seniorki odbijały partnerkom pana prezydenta.

Najstarsza z pań obecnych na bankiecie, które stanowiły tutaj większość - miała 90 lat, najstarszy senior miał ich aż 91. Miasto uhonorowało ich kwiatami, doceniając doświadczenie wszystkich seniorów i dziękując za wysiłek, który włożyli w jego rozwój. Członkom zespołu, który tak skutecznie poderwał najstarszych zielonogórzan do zabawy, podziękowano pamiątkowymi butelkami lubuskiego wina. Jak co roku podarowała je na ten cel Małgorzata Krojcig z winnicy „Stara Winna Góra” w Górzykowie.

(el)

 

 

wybierz swoje
Barcikowice sołtys Franciszek Kosidło Franciszek Kosidło
Drzonków sołtys Renata Woźniak Renata Woźniak
Jany i Stożne sołtys Monika Turzańska Monika Turzańska
Jargoniewice sołtys Elżbieta Świercz Elżbieta Świercz
Jeleniów sołtys Wojciech Bortnowski Wojciech Bortnowski
Kiełpin sołtys Aneta Walczak Aneta Walczak
Krępa sołtys Janusz Sikora Janusz Sikora
Łężyca sołtys Jolanta Rabęda Jolanta Rabęda
Ługowo sołtys Agnieszka Głuska Agnieszka Głuska
Nowy Kisielin sołtys Andrzej Zalewski Andrzej Zalewski
Ochla sołtys Aleksander Kosowicz Aleksander Kosowicz
Przylep sołtys Mieczysław Momot Mieczysław Momot
Racula sołtys Mirosława Jabłonka Mirosława Jabłonka
Stary Kisielin sołtys Krystyna Koperska Krystyna Koperska
Sucha sołtys Ireneusz Rypson Ireneusz Rypson
Zatonie i Marzęcin sołtys Krzysztof Sadecki Krzysztof Sadecki
Zawada sołtys Jan Smoter Jan Smoter
Zielona Góra prezydent Janusz Kubicki Janusz Kubicki