Czek dla Zielonej Góry na 15,9 mln zł

3 Lipiec 2020
- To pieniądze na inwestycje samorządowe. Rząd stawia jeden warunek, muszą być zrealizowane w tym roku – mówi poseł Jerzy Materna. Zdaniem prezydenta Janusza Kubickiego, to żaden problem. – Spełnimy ten warunek – zapewnia.

Chodzi o rządowy Fundusz Inwestycji Samorządowych, na który rząd chce przeznaczyć 6 mld zł. Z tego 1 mld zł przeznaczony jest na miasta takie jak Zielona Góra.

- Pieniądze można wydać na remonty, budowy, szkoły, żłobki. Inwestycje, które prowadzi samorząd – tłumaczy poseł Materna. Wszystko w ramach rządowej, antykoronawirusowej tarczy 05 wspierającej samorządy. Procedury są proste: od 1 sierpnia rozpoczyna się nabór wniosków, potrwa do 15 sierpnia. 1 września nastąpi wypłata pieniędzy. Trzeba spełnić podstawowy warunek – pieniądze mają być wydane do końca roku.

Spełnienie tego warunku dla Zielonej Góry nie jest problemem. Miasto prowadzi wiele inwestycji. Nie na wszystko wystarcza funduszy.

- Samorządy nie mogą teraz ograniczać inwestycji, dzięki nim wspieramy firmy budowlane i ratujemy setki miejsc pracy. Ja mogę spotykać się co miesiąc i przyjmować takie czeki – żartował J. Kubicki, odbierając od posła symboliczny czek na kwotę 15,9 mln zł. Te pieniądze bardzo się przydadzą. Prezydent wyliczał, że np. trwa remont budynku przy al. Wojska Polskiego, w którym będzie nowy miejski żłobek, trzeba też zbudować halę sportową dla nowej szkoły przy ul. Energetyków.

- Po raz pierwszy dostajemy rządowe pieniądze, które będziemy mogli z radnymi podzielić i wskazać, na co je przeznaczyć – podkreślał J. Kubicki.

Wsparcie rządowe ma trafić do wszystkich samorządów. W woj. lubuskim będzie to 140 mln zł. Kwoty są zróżnicowane w zależności od zamożności samorządu. – Na przykład Gorzów dostanie 29 mln zł. Tak wynika z wyliczeń ministerstwa finansów – stwierdził J. Materna dopytywany przez dziennikarzy. Pobliski Sulechów otrzyma 2,2 mln zł, Świdnica 1,4 mln, Zabór 1,1 mln zł.

- Bogaci dostają mniej, a Zieloną Górę uważa się za bogatą. Jako jedyni w województwie płacimy tzw. janosikowe, którym obciążone są jedynie zamożne samorządy – tłumaczył prezydent.

(tc)

wybierz swoje
Barcikowice sołtys Franciszek Kosidło Franciszek Kosidło
Drzonków sołtys Renata Woźniak Renata Woźniak
Jany i Stożne sołtys Monika Turzańska Monika Turzańska
Jargoniewice sołtys Elżbieta Świercz Elżbieta Świercz
Jeleniów sołtys Wojciech Bortnowski Wojciech Bortnowski
Kiełpin sołtys Aneta Walczak Aneta Walczak
Krępa sołtys Janusz Sikora Janusz Sikora
Łężyca sołtys Jolanta Rabęda Jolanta Rabęda
Ługowo sołtys Agnieszka Głuska Agnieszka Głuska
Nowy Kisielin sołtys Andrzej Zalewski Andrzej Zalewski
Ochla sołtys Aleksander Kosowicz Aleksander Kosowicz
Przylep sołtys Mieczysław Momot Mieczysław Momot
Racula sołtys Mirosława Jabłonka Mirosława Jabłonka
Stary Kisielin sołtys Krystyna Koperska Krystyna Koperska
Sucha sołtys Ireneusz Rypson Ireneusz Rypson
Zatonie i Marzęcin sołtys Krzysztof Sadecki Krzysztof Sadecki
Zawada sołtys Jan Smoter Jan Smoter
Zielona Góra prezydent Janusz Kubicki Janusz Kubicki