Cały miesiąc z literaturą

8 Listopad 2019
Rozmowy i spotkania autorskie z uznanymi prozaikami i poetami, wieczór flamandzki, czy wreszcie spotkanie z Wojciechem Mannem - to tylko niektóre wydarzenia, które przygotowali organizatorzy 9. edycji Festiwalu Literackiego im. Anny Tokarskiej Proza Poetów w Zielonej Górze.

W tym roku festiwal rozpocznie się 12 listopada i potrwa do 12 grudnia. W programie znalazło się 10 wydarzeń związanych z promocją i prezentacją literatury, które odbędą się w Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Cypriana Norwida w Zielonej Górze.

- Odwiedzą nas przedstawiciele dwóch nurtów: literatury faktu i kryminalnej. Literaturę faktu reprezentować będą czołowi reportażyści: Wojciech Tochman, Jacek Hugo-Bader, Małgorzata Rejmer, natomiast „kryminalistów” - autorzy bestsellerowych powieści: Marek Krajewski oraz Marcin Wroński – zapowiada Andrzej Buck, dyrektor książnicy.

Pierwszym festiwalowym gościem będzie J. Hugo-Bader, dziennikarz i reportażysta, jeden z najbardziej cenionych w Polsce reporterów zajmujących się krajami byłego ZSRR. Spotkanie z nim zaplanowane jest na 12 listopada. Inna polska reportażystka, Małgorzata Rejmer, zawita do Zielonej Góry 12 grudnia. W ubiegłym roku ukazała się jej najnowsza reportażowa książka „Błoto słodsze niż miód. Głosy komunistycznej Albanii”, za którą w 2019 roku pisarka otrzymała Paszport „Polityki” w kategorii Literatura oraz Nagrodę Bursztynowego Motyla. Autor serii znanych kryminałów o komisarzu Eberhardzie Mocku, zdobywca wielu nagród literackich - Marek Krajewski, będzie gościem Festiwalu 14 listopada. Z kolei Marcin Wroński, znany jako autor m.in. kryminałów retro o komisarzu Zydze Maciejewskim, których akcja toczy się w Lublinie, spotka się z zielonogórską publicznością 19 listopada. Ważnym punktem programu tegorocznego Festiwalu Literackiego im. Anny Tokarskiej będzie benefis Alfreda Siateckiego (5 grudnia).

- Alfred Siatecki to zasłużony dla lubuskiego środowiska literackiego prozaik, publicysta, reportażysta, autor wielu powieści, w tym również sensacyjnych. Obchodzi w tym roku 50-lecie pracy twórczej. Jeszcze w listopadzie ma ukazać się jego najnowsza książka „Zaproszenie na śmierć” - zapowiada Żaneta Cierach, wicedyrektor WiMBP.

Swoistą wisienką na torcie i gościem specjalnym festiwalu będzie Wojciech Mann, znany polski dziennikarz radiowy i telewizyjny, satyryk, aktor, pedagog, autor książki pt. „Artysta. Opowieść o moim ojcu”, która ukazała się w ubiegłym roku. Spotkanie z W. Mannem odbędzie się 28 listopada.

Trudno wyobrazić sobie Festiwal Literacki im. Anny Tokarskiej bez poezji jego patronki. Postać i twórczość zielonogórskiej poetki w sposób szczególny upamiętniona zostanie czytaniem jej poezji w ramach Krakowskiego Salonu Poezji w Zielonej Górze, w niedzielę 1 grudnia 2019 r. Z okazji festiwalu ukaże się wznowiony tomik wierszy poetki.

Na wszystkie wydarzenia organizowane w ramach Festiwalu Literackiego Proza Poetów jest wstęp wolny. Spotkania odbywać się będą w Sali im. Janusza Koniusza (al. Wojska Polskiego 9). Szczegółowy program festiwalu w ramce oraz na stronie www.wimbp.zgora.pl oraz fanpage biblioteki.

(au)

9. FESTIWAL LITERACKI IM. ANNY TOKARSKIEJ PROZA POETÓW

 

* 12 listopada, wtorek, 18.00

Sala im. Janusza Koniusza

Spotkanie autorskie z Jackiem Hugo-Baderem, dziennikarzem i reportażystą. Prowadzenie: dr Janusz Łastowiecki.

 

* 14 listopada, czwartek, 18.00

Sala im. Janusza Koniusza

Spotkanie autorskie z Markiem Krajewskim, pisarzem, filologiem klasycznym, autorem bestsellerowych powieści kryminalnych, laureatem prestiżowych nagród literackich i kulturalnych (m.in. Paszportu „Polityki”, Nagrody Wielkiego Kalibru, Nagrody Prezydenta Wrocławia). Prowadzenie: dr Wolfgang Brylla.

 

* 19 listopada, wtorek, 18.00

Sala im. Janusza Koniusza

Spotkanie autorskie z Marcinem Wrońskim, pisarzem i dramaturgiem, autorem popularnego cyklu kryminałów retro o komisarzu Maciejewskim. Prowadzenie: Agnieszka Sobiak.

 

* 20 listopada, środa, 18.00

Sala im. Janusza Koniusza

Wieczór flamandzki – spotkanie przedstawicieli redakcji „G.” (dawniej „Gierik & Nieuw Vlaams Tijdschrif”) oraz belgijskich poetów: Richarda Foqué, Els Moors, Michaëla Vandebrila z redakcją pisma „Pro Libris”. Spotkanie połączone z promocją najnowszego numeru 68-69/2019 kwartalnika literacko-kulturalnego „Pro Libris”. prowadzenie: Czesław Sobkowiak i Agnieszka Ginko-Humphries z udziałem członków redakcji „Pro Libris” oraz autorów regionalnych.

 

* 21 listopada, czwartek, 18.00

Sala im. Janusza Koniusza

Wydawnictwo Anagram prezentuje – spotkanie z wydawcą Magdaleną Koperską i poetką Małgorzatą Chomont. Promocja debiutanckiego tomiku wierszy „Dopóki ptaki śpiewają” połączona z otwarciem wystawy fotograficznej autorstwa M. Chomont.

 

* 26 listopada, wtorek, 18.00

Mediateka Góra Mediów

Spotkanie autorskie z zielonogórską poetką Elżbietą Wancław-Chłopik oraz promocja jej tomiku poetyckiego „Gdzie są cienie.” Prowadzenie: Sandra Stempniewska.

 

* 28 listopada, czwartek, 18.00

Sala kolumnowa urzędu marszałkowsiego - SPOTKANIE ODWOŁANE

Spotkanie z Wojciechem Mannem, dziennikarzem muzycznym, satyrykiem, aktorem, pedagogiem, autorem tekstów piosenek i książki „Artysta. Opowieść o moim ojcu.” Prowadzenie: Krystian Nehrebecki.

 

* 1 grudnia, niedziela, 17.00

Sala im. Janusza Koniusza

Wieczór poezji Anny Tokarskiej w ramach Krakowskiego Salonu Poezji w Zielonej Górze. Wiersze poetki czyta Romana Filipowska, aktorka. Gospodarz Salonu: Andrzej Buck. Podczas wieczoru odbędzie się prezentacja wznowionego tomu wierszy Anny Tokarskiej.

 

* 5 grudnia, czwartek, 18.00

Sala im. Janusza Koniusza

Benefis Alfreda Siateckiego – jubileusz 50-lecia pracy twórczej prozaika, publicysty, reportażysty, autora słuchowisk, dziennikarza, redaktora.

 

* 12 grudnia, wtorek, 18.00

Sala im. Janusza Koniusza

Spotkanie autorskie z Małgorzatą Rejmer, pisarką, reportażystką. W 2019 r. jej powieść „Błoto słodsze niż miód” została wyróżniona Paszportem „Polityki” w kategorii Literatura oraz była nominowana do Nagrody Literackiej Nike. Prowadzenie: Andrzej Buck.

wybierz swoje
Barcikowice sołtys Franciszek Kosidło Franciszek Kosidło
Drzonków sołtys Renata Woźniak Renata Woźniak
Jany i Stożne sołtys Monika Turzańska Monika Turzańska
Jargoniewice sołtys Elżbieta Świercz Elżbieta Świercz
Jeleniów sołtys Wojciech Bortnowski Wojciech Bortnowski
Kiełpin sołtys Aneta Walczak Aneta Walczak
Krępa sołtys Janusz Sikora Janusz Sikora
Łężyca sołtys Jolanta Rabęda Jolanta Rabęda
Ługowo sołtys Agnieszka Głuska Agnieszka Głuska
Nowy Kisielin sołtys Andrzej Zalewski Andrzej Zalewski
Ochla sołtys Aleksander Kosowicz Aleksander Kosowicz
Przylep sołtys Mieczysław Momot Mieczysław Momot
Racula sołtys Mirosława Jabłonka Mirosława Jabłonka
Stary Kisielin sołtys Krystyna Koperska Krystyna Koperska
Sucha sołtys Ireneusz Rypson Ireneusz Rypson
Zatonie i Marzęcin sołtys Krzysztof Sadecki Krzysztof Sadecki
Zawada sołtys Jan Smoter Jan Smoter
Zielona Góra prezydent Janusz Kubicki Janusz Kubicki