„Budowlanka” nr 1 w kraju!

17 Styczeń 2020
Miesięcznik edukacyjny Perspektywy ogłosił wyniki najnowszego rankingu liceów i techników. Zielonogórskie szkoły mogą być z siebie zadowolone!

Uroczysta gala, podczas której ogłoszono wyniki XXII Rankingu Liceów i Techników Perspektywy 2020, odbyła się 9 stycznia w Warszawie. - W tegorocznym rankingu wzięto pod uwagę dane 2.085 liceów ogólnokształcących i 1.728 techników, które spełniły tzw. kryterium wejścia: maturę w maju 2019 r. zdawało w nich minimum 12 maturzystów, a wyniki średnie z języka polskiego i matematyki zdawanych obowiązkowo były nie niższe niż 0,75 średniej krajowej – tłumaczą organizatorzy.

Największym sukcesem wśród zielonogórskich szkół cieszy się „Budowlanka”. Zajęła pierwsze miejsce w kategorii techników w województwie lubuskim, w rankingu krajowym uplasowała się na siódmym miejscu. Jest także najlepszym technikum budowlanym w Polsce. – W rankingu Perspektyw po raz czwarty zdobyliśmy złotą odznakę, trzeci raz jesteśmy w pierwszej dziesiątce techników w Polsce. Jest to możliwe dzięki naszej pracy, poświęceniu i zaangażowaniu. To wyróżnienie podkreśla naszą całościową pracę, a satysfakcja z niej jest bezcenna – przyznaje Małgorzata Ragiel, dyrektor Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 1 „Budowlanka”. Do oceny techników były brane pod uwagę takie kryteria jak: sukcesy szkoły w olimpiadach (20 proc.), wyniki matury z przedmiotów obowiązkowych (20 proc.), wyniki matury z przedmiotów dodatkowych (30 proc.) oraz wyniki egzaminu zawodowego (30 proc.). Na trzecim miejscu w naszym województwie uplasował się zielonogórski „Ekonomik”.

Osobny ranking przygotowany został dla liceów ogólnokształcących. Kryteria były następujące: wyniki matury z przedmiotów obowiązkowych (30 proc.), wyniki matury z przedmiotów dodatkowych (45 proc.) oraz sukcesy w olimpiadach (25 proc.). Najlepszym liceum w Zielonej Górze zostało I Liceum Ogólnokształcące (trzecie miejsce w woj. lubuskim i 101. w kraju). – Jesteśmy zadowoleni z tego wyniku, ale wiemy, że stać nas na więcej. Cały czas pracujemy nad wynikami matur. Jednak szkoły nie mierzy się tylko rankingami. Ważne jest poczucie bezpieczeństwa, opieka psychologiczno-pedagogiczna, opinia absolwentów oraz wskaźniki przyrostu wiedzy. A te u nas cały czas są dodatnie – mówi Ewa Habich, dyrektor I LO. W pierwszej dziesiątce najlepszych liceów w woj. lubuskim znalazły się też trzy inne zielonogórskie licea: V LO (szóste miejsce), IV LO (siódme miejsce) oraz III LO (ósme miejsce). I LO im. E. Dembowskiego zajęło też pierwsze miejsce w woj. lubuskim w Rankingu Szkół Olimpijskich, który uwzględniał wyniki 55 ogólnopolskich i 20 międzynarodowych olimpiad przedmiotowych.

(ap)

 

 

wybierz swoje
Barcikowice sołtys Franciszek Kosidło Franciszek Kosidło
Drzonków sołtys Renata Woźniak Renata Woźniak
Jany i Stożne sołtys Monika Turzańska Monika Turzańska
Jargoniewice sołtys Elżbieta Świercz Elżbieta Świercz
Jeleniów sołtys Wojciech Bortnowski Wojciech Bortnowski
Kiełpin sołtys Aneta Walczak Aneta Walczak
Krępa sołtys Janusz Sikora Janusz Sikora
Łężyca sołtys Jolanta Rabęda Jolanta Rabęda
Ługowo sołtys Agnieszka Głuska Agnieszka Głuska
Nowy Kisielin sołtys Andrzej Zalewski Andrzej Zalewski
Ochla sołtys Aleksander Kosowicz Aleksander Kosowicz
Przylep sołtys Mieczysław Momot Mieczysław Momot
Racula sołtys Mirosława Jabłonka Mirosława Jabłonka
Stary Kisielin sołtys Krystyna Koperska Krystyna Koperska
Sucha sołtys Ireneusz Rypson Ireneusz Rypson
Zatonie i Marzęcin sołtys Krzysztof Sadecki Krzysztof Sadecki
Zawada sołtys Jan Smoter Jan Smoter
Zielona Góra prezydent Janusz Kubicki Janusz Kubicki