Będzie remont mostu w Ciagacicach

6 Wrzesień 2019
Blisko 12 mln zł na ten cel przekazał premier Mateusz Morawiecki. O pieniądze na remont mostu starał się od kilku miesięcy poseł PiS Jerzy Materna. – Bardzo się cieszę. To jest ogromny sukces – przyznaje z dumą.

Prawie stuletni most w Cigacicach jest w coraz gorszym stanie technicznym. Jego remont jest niezbędny, by mogły poruszać się po nim wszystkie rodzaje pojazdów. Obecnie, ze względów bezpieczeństwa, jest zamknięty dla pojazdów przekraczających masę 3,5 tony. To bardzo utrudnia pracę rolnikom, którzy nie mogą dostać się maszynami na swoje pola położone po drugiej stronie Odry. Przez „stary most” nie mogą przejeżdżać też, m.in. autobusy. Rozmowy w sprawie dofinansowania remontu mostu trwały od kilku miesięcy. Premier na bieżąco był informowany o sytuacji, m.in. o protestach mieszkańców, którzy nawet blokowali przeprawę.

- Ten most jest bardzo ważny, to punkt strategiczny. Poza tym mam do niego bardzo duży sentyment. Wychowywałem się w Babimoście i przez kilka lat codziennie dojeżdżałem do Zielonej Góry, właśnie przez ten most. Najpierw do technikum, później do pracy – wspomina poseł Jerzy Materna.

Pieniądze na remont mostu pochodzą z Funduszu Dróg Samorządowych, który jest narzędziem wsparcia samorządów w modernizacji infrastruktury drogowej.

- Wszystkie projekty w ramach „Drogi Lokalne” w województwie lubuskim zostały dofinansowane. Oferujemy wsparcie na remonty, budowę, modernizację dróg samorządowych. To zwiększa szanse biznesowe, pozwala tworzyć nowe firmy i nowe miejsca pracy – mówił podczas briefingu prasowego w Świebodzinie Mateusz Morawiecki.

J. Materna nie ukrywa zadowolenia z otrzymanego wsparcia.

– Otrzymaliśmy 80 proc. dofinansowania, czyli maksymalną wartość, jaką mogliśmy uzyskać. To ogromny sukces. W ciągu roku trudno jest zdobyć jakiekolwiek środki, bo wszystkie pieniądze są już rozdzielone. Na szczęście się udało – tłumaczy.

Całkowity koszt remontu mostu wynosi około 15 mln zł. Potrzebne są jeszcze 3 mln zł wkładu własnego, by starosta mógł ogłosić przetarg.

(ap)

 

wybierz swoje
Barcikowice sołtys Franciszek Kosidło Franciszek Kosidło
Drzonków sołtys Renata Woźniak Renata Woźniak
Jany i Stożne sołtys Monika Turzańska Monika Turzańska
Jargoniewice sołtys Elżbieta Świercz Elżbieta Świercz
Jeleniów sołtys Wojciech Bortnowski Wojciech Bortnowski
Kiełpin sołtys Aneta Walczak Aneta Walczak
Krępa sołtys Janusz Sikora Janusz Sikora
Łężyca sołtys Jolanta Rabęda Jolanta Rabęda
Ługowo sołtys Agnieszka Głuska Agnieszka Głuska
Nowy Kisielin sołtys Andrzej Zalewski Andrzej Zalewski
Ochla sołtys Aleksander Kosowicz Aleksander Kosowicz
Przylep sołtys Mieczysław Momot Mieczysław Momot
Racula sołtys Mirosława Jabłonka Mirosława Jabłonka
Stary Kisielin sołtys Krystyna Koperska Krystyna Koperska
Sucha sołtys Ireneusz Rypson Ireneusz Rypson
Zatonie i Marzęcin sołtys Krzysztof Sadecki Krzysztof Sadecki
Zawada sołtys Jan Smoter Jan Smoter
Zielona Góra prezydent Janusz Kubicki Janusz Kubicki