Będą tu prawie jak na swoim

16 Październik 2019
Gdy w mieście powstaje kolejne mieszkanie, to nawet gdyby miało osiem pokoi, nikt tego nie rozgłasza, bo i po co? Mieszkanie chronione to zupełnie inna bajka... I nowość w Zielonej Górze.

- Na to mieszkanie czekaliśmy wiele, wiele lat - mówi Wioleta Haręźlak, dyrektor Departamentu Edukacji i Spraw Społecznych.

Ma salon i siedem mniejszych pokoi, jeden ładniejszy od drugiego... kuchnię jak marzenie i trzy przestronne łazienki, a nawet windę... choć cały lokal znajduje się na piętrze zaledwie dwukondygnacyjnego budynku. W mieszkaniu - prosto, ale ze smakiem i funkcjonalnie urządzonym - w osobnych pokojach lada dzień zamieszka siedmioro dorosłych zielonogórzan z niepełnosprawnością intelektualną (często sprzężoną z ruchową) w wieku 19-35 lat. Z pomocą opiekunów zadbają o dom, zakupy, posiłki, własny domowy budżet, nawiążą między sobą współpracę i być może poszukają pracy. Te ich treningowe „cztery kąty”, w których będą przebywać najwyżej dwa lata (najpierw próbne trzy miesiące), mają ich przygotować do samodzielnego życia.

O powstanie mieszkania chronionego treningowego w Zielonej Górze od dawna apelowali rodzice dorosłych dzieci z niepełnosprawnością intelektualną. Nazwa w uproszczeniu oznacza całodobowy dom, ale już bez rodziców „na pełnym etacie”. Jest on szansą dla podopiecznych, ale też nadzieją dla ich starzejących się rodziców. Natomiast dla Zielonej Góry będzie przedostatnim ogniwem łańcucha „od urodzenia aż do śmierci” w systemie opieki nad osobami z niepełnosprawnością intelektualną. Jeszcze tylko hostel...

Gdy więc w ubiegłym roku Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, w ramach programu „Za życiem” podzieliło pieniądze na utworzenie nowych mieszkań chronionych w kraju, Zielona Góra natychmiast wysłała wniosek do wojewody i na zorganizowanie mieszkania treningowego otrzymała rządowe 310 tys. zł. Na jego przystosowanie do potrzeb mieszkańców - czyli gruntowny remont starego lokalu, wymianę dachu, instalację systemu ochrony przeciwpożarowej, budowę wiatrołapu i szybu windowego oraz połączenie go z budynkiem, no i na wyposażenie - miasto dołożyło mniej więcej dwa razy tyle. Budowlany rozgardiasz rozpoczął się we wrześniu ub. r., zakończył w tym roku wiosną.

- Budynek jest stary, więc pracy było dużo, a po drodze zdarzały się niespodzianki - relacjonuje Elżbieta Sochacka, dyrektor Centrum Usług Opiekuńczych. Nowe mieszkanie powstało w budynku przy ul. Głowackiego 8B (w sąsiedztwie „Promyka”), który pozostaje w trwałym zarządzie CUO. Kiedyś funkcjonowały tu Warsztaty Terapii Zajęciowej. - Pod koniec sierpnia i jeszcze w październiku zorganizowaliśmy tu dwa dwutygodniowe turnusy opieki wytchnieniowej. Dorosłe dzieci z niepełnosprawnością miały zapewnioną opiekę, ich rodzice po raz pierwszy chwilę wytchnienia, a personel „trening” przed uruchomieniem mieszkania chronionego - dopowiada.

- Ja już nie mogę się doczekać, kiedy pojawią się mieszkańcy - mówi Daria Majer, kierownik nowego lokalu, z zawodu psycholog.

(el)

 

wybierz swoje
Barcikowice sołtys Franciszek Kosidło Franciszek Kosidło
Drzonków sołtys Renata Woźniak Renata Woźniak
Jany i Stożne sołtys Monika Turzańska Monika Turzańska
Jargoniewice sołtys Elżbieta Świercz Elżbieta Świercz
Jeleniów sołtys Wojciech Bortnowski Wojciech Bortnowski
Kiełpin sołtys Aneta Walczak Aneta Walczak
Krępa sołtys Janusz Sikora Janusz Sikora
Łężyca sołtys Jolanta Rabęda Jolanta Rabęda
Ługowo sołtys Agnieszka Głuska Agnieszka Głuska
Nowy Kisielin sołtys Andrzej Zalewski Andrzej Zalewski
Ochla sołtys Aleksander Kosowicz Aleksander Kosowicz
Przylep sołtys Mieczysław Momot Mieczysław Momot
Racula sołtys Mirosława Jabłonka Mirosława Jabłonka
Stary Kisielin sołtys Krystyna Koperska Krystyna Koperska
Sucha sołtys Ireneusz Rypson Ireneusz Rypson
Zatonie i Marzęcin sołtys Krzysztof Sadecki Krzysztof Sadecki
Zawada sołtys Jan Smoter Jan Smoter
Zielona Góra prezydent Janusz Kubicki Janusz Kubicki