Bachusik Piloticus wylądował na Mickiewicza

14 Wrzesień 2018
Mamy kolejnego Bachusika. „Zawisł” kilka metrów nad ziemią, na ścianie budynku przy ul. Mickiewicza. W jednej ręce trzyma kielich, w drugiej dzban z winem.

Do końca nie wiadomo, czy wznosi toast, czy też gdzieś pędzi, bo mu wina w dzbanie zabrakło. Bachusika ufundowała firma LUG Light Factory, autorką rzeźby jest Bożena Bukowicz. Ona również wykonała wcześniej dwa inne Bachusiki ufundowane przez LUG – Beczkusa (stoi nieopodal Nigru) i Obserwatikusa Młodzieńczego (siedzi na murku przy fontannie na pl. Bohaterów).

- Teraz dołączył do nich kolejny bohater winnego szlaku - Bachusik Piloticus. Wita mieszkańców i turystów na elewacji kamienicy przy ulicy Mickiewicza, wskazuje drogę na stare miasto – śmieje się Iwona Wtorkowska, prokurent LUG Light Factory. - Jego nazwa nawiązuje do pozy, którą przyjął, siadając na elewacji. Piloticus jest wielkim miłośnikiem latania i bujania w obłokach.

Dokładając kolejnego Bachusika, LUG Light Factory okazuje się być największym, poza miastem, fundatorem pociesznych i tak kochanych przez zielonogórzan figurek.

- LUG to firma rodzinna z Zielonej Góry. Jako jeden z technologicznych liderów regionu i jeden z największych pracodawców, chcieliśmy zaakcentować naszą obecność w gronie fundatorów Bachusików. Tu są nasze korzenie, stąd pochodzą ludzie tworzący LUG, dlatego kultura Zielonej Góry, nawet w tak bezpośredniej i radosnej formie, jaką są Bachusiki, jest nam bardzo bliska – tłumaczy Ryszard Wtorkowski, prezes firmy. - Ufundowanie trzech Bachusików to wyraz naszego zaangażowania w życie lokalnej społeczności i chęć pokazania wszystkim odwiedzającym nasze miasto, jak niebanalna, piękna i z poczuciem humoru jest Zielona Góra.

Dwa tygodnie temu opublikowaliśmy plan miasta z wszystkimi Bachusikami. Piloticusa jeszcze na nim nie było. Jest to 42. Bachusik, który zagościł w naszym mieście (Bachusikom towarzyszą cztery figurki myśliwskie).

(tc)

 

wybierz swoje
Barcikowice sołtys Franciszek Kosidło Franciszek Kosidło
Drzonków sołtys Renata Woźniak Renata Woźniak
Jany i Stożne sołtys Monika Turzańska Monika Turzańska
Jargoniewice sołtys Elżbieta Świercz Elżbieta Świercz
Jeleniów sołtys Wojciech Bortnowski Wojciech Bortnowski
Kiełpin sołtys Aneta Walczak Aneta Walczak
Krępa sołtys Janusz Sikora Janusz Sikora
Łężyca sołtys Jolanta Rabęda Jolanta Rabęda
Ługowo sołtys Agnieszka Głuska Agnieszka Głuska
Nowy Kisielin sołtys Andrzej Zalewski Andrzej Zalewski
Ochla sołtys Aleksander Kosowicz Aleksander Kosowicz
Przylep sołtys Mieczysław Momot Mieczysław Momot
Racula sołtys Mirosława Jabłonka Mirosława Jabłonka
Stary Kisielin sołtys Krystyna Koperska Krystyna Koperska
Sucha sołtys Ireneusz Rypson Ireneusz Rypson
Zatonie i Marzęcin sołtys Krzysztof Sadecki Krzysztof Sadecki
Zawada sołtys Jan Smoter Jan Smoter
Zielona Góra prezydent Janusz Kubicki Janusz Kubicki