AKROBATYKA. Na urodziny złoto i srebro

25 Październik 2019
Nic tak nie podnosi rangi jubileuszu w sporcie, jak rywalizacja sportowa. Świętowanie 65-lecia akrobatyki w naszym regionie połączono z mistrzostwami Polski seniorów w skokach na trampolinie i na ścieżce.

Gospodarze zdobyli dwa medale. Po złoto w skokach na trampolinie sięgnęła męska drużyna UKS „As” Zielona Góra, która wystąpiła w składzie: Nagel Chmurzyński, Jakub Rogoziński i Łukasz Popławski. Ich klubowe koleżanki: Claudia Prautzsch i Krystyna Kleszcz stanęły na drugim stopniu podium w rywalizacji kobiecych dwójek, w skokach synchronicznych.

Walka o seniorskie medale mistrzostw kraju odbyła się przy okazji jubileuszu obecności akrobatyki sportowej na Ziemi Lubuskiej. W tym roku upływa 65 lat, odkąd ten sport zagościł w regionie. – Zastanawiam się, jak ująć te 65 lat w pigułce – dzieliła się wątpliwościami przed oficjalnym wystąpieniem Bronisława Grupa, prezes Stowarzyszenia Akrobatyki Sportowej, która w ubiegłym roku wydała księgę pamiątkową, „Akrobatyka sportowa na Ziemi Lubuskiej w latach 1954 – 2018”, w której z kronikarską precyzją opisała początki i największe sukcesy tej dyscypliny sportu w regionie.

- Zbyszek Brodecki rozpoczynał wraz z kolegami akrobatykę w 1954 roku. Pierwszy klub nazywał się Zryw Zielona Góra – wspomina B. Grupa. Później akrobatykę przygarnął Klub Sportowy Gwardia. – Władze miasta zawsze przychylnie spoglądały na nasz sport – dodaje autorka książki. Hala akrobatyczna, na której dziś odbywają się zawody rangi mistrzowskiej powstała w 2001 roku. – A to zaraz wiązało się z powstaniem Szkoły Mistrzostwa Sportowego – dopowiada B. Grupa, która najbardziej cieszy się z tego, że akrobatykę nadal trenuje sporo młodzieży. – Oby tak dalej. Ta dyscyplina kształtuje młodych ludzi, ich sylwetki, a potem można uprawiać również inne sporty.

Podczas obchodów jubileuszu, oficjalnie karierę zakończył Bartłomiej Hes. Rozmowa z byłym już akrobatą w kolejnym numerze „ŁZ”.

(mk)

 

wybierz swoje
Barcikowice sołtys Franciszek Kosidło Franciszek Kosidło
Drzonków sołtys Renata Woźniak Renata Woźniak
Jany i Stożne sołtys Monika Turzańska Monika Turzańska
Jargoniewice sołtys Elżbieta Świercz Elżbieta Świercz
Jeleniów sołtys Wojciech Bortnowski Wojciech Bortnowski
Kiełpin sołtys Aneta Walczak Aneta Walczak
Krępa sołtys Janusz Sikora Janusz Sikora
Łężyca sołtys Jolanta Rabęda Jolanta Rabęda
Ługowo sołtys Agnieszka Głuska Agnieszka Głuska
Nowy Kisielin sołtys Andrzej Zalewski Andrzej Zalewski
Ochla sołtys Aleksander Kosowicz Aleksander Kosowicz
Przylep sołtys Mieczysław Momot Mieczysław Momot
Racula sołtys Mirosława Jabłonka Mirosława Jabłonka
Stary Kisielin sołtys Krystyna Koperska Krystyna Koperska
Sucha sołtys Ireneusz Rypson Ireneusz Rypson
Zatonie i Marzęcin sołtys Krzysztof Sadecki Krzysztof Sadecki
Zawada sołtys Jan Smoter Jan Smoter
Zielona Góra prezydent Janusz Kubicki Janusz Kubicki