Aglomeracyjna będzie przejezdna

23 Listopad 2018
Plan jest taki: w ten weekend budowlańcy mają oddać do ruchu fragment Trasy Aglomeracyjnej pomiędzy ul. Dąbrowskiego i al. Zjednoczenia. Na pozostałej części ulicy tempo prac spowalniają wody podziemne.

- Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem, na dniach będzie można jeździć nową ulicą - Paweł Urbański, dyrektor Departamentu Inwestycji i Zarządzania Drogami jest ostrożny. Do zrobienia zostały tylko drobiazgi. W pełni działa już rondo na al. Zjednoczenia. Teraz będzie można pojechać nowo wybudowaną, czteropasmową ulicą do ul. Dąbrowskiego. Ułatwi to życie kierowcom mieszkającym w tym rejonie.

Jednak wciąż poczekamy na zakończenie reszty inwestycji, bowiem Budimex za 26 mln zł ma dociągnąć Aglomeracyjną do ronda na ul. Batorego (zostało przebudowane) oraz wyremontować ul. Dworcową aż do dworca PKS. Firma utknęła jednak na budowie kanalizacji deszczowej. Budowlańcy wciąż trafiają na jakieś niespodzianki – bunkry lub nieodpowiednie podłoże. Teraz problemem jest nadmiar wód podziemnych w okolicach ronda na ul. Batorego.

- Okazało się, że w tym miejscu jest stara kanalizacja i drenaż, którego nie naniesiono na współczesne mapy. Woda wciąż napływa, nie da rady jej wypompować i dlatego nie możemy zrobić wykopów - tłumaczy P. Urbański. - Musimy zmienić technologię na bezwykopową, tzw. mikrotuneling. Trzeba będzie wiercić tunel a później spiąć kanalizację z drenażami. To wydłuża prace.

Tymczasem budowlańcy rozpoczęli budowę kanalizacji deszczowej na ul. Dworcowej w kierunku ul. Ułańskiej. Po zakończeniu tych robót pozostanie położenie nowej nawierzchni ulicy. Kierowcy będą mieli do dyspozycji lepszą drogę, z rejonu dworca łatwiej będzie można zapobiegać zalewaniu terenów po wielkich ulewach. Dzięki budowanej kanalizacji deszczowej woda zostanie odprowadzona do Złotej Łączy. Aktualny termin zakończenia prac – koniec lutego przyszłego roku.

(tc)

 

Fot. Piotr Jędzura