477 tys. 600 zł. Tak zagrała Zielona Góra

17 Styczeń 2020
Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy może liczyć w Zielonej Górze na doskonałych muzykantów. Tu gorące serca i radość z pomagania tworzą doskonałą kompozycję! W 28. finale zebraliśmy prawie pół miliona złotych!

- A dokładnie 477 tysięcy i 600 zł – precyzuje Filip Gryko, szef zielonogórskiego sztabu. I od razu zastrzega: - To jest kwota na ten moment (środa, 15 stycznia – dop. dsp), a pieniądze cały czas spływają. Trwają jeszcze internetowe licytacje, podliczana jest obca waluta. Kwota urośnie. I czuję, że dojdziemy do pół miliona! Będzie rekord! Szok!

Z tego szoku szef sztabowców nie może się otrząsnąć od finału. I nie może się nachwalić mieszkańców, wolontariuszy, ludzi ze sztabu... Hojności, radości, organizacji... - Frekwencja przeszła nasze najśmielsze oczekiwania. Po raz kolejny wszyscy zagraliśmy koncertowo! To buduje i nakręca na przyszłość! Plany już się w głowach kotłują – dodaje F. Gryko.

Orkiestra grała w niedzielę w różnych miejscach i na różne sposoby. Mała scena przyciągnęła, jak zwykle, rodziny z dziećmi. Tam rządziły przedszkola, szkoły, harcerze, dziecięce i młodzieżowe zespoły wokalne, taneczne i sportowe, pracownie i warsztaty, zlicytowano mnóstwo fantastycznych przedmiotów i wydarzeń. – Kłaniam się w podzięce opiekunkom Sceny Otwartych Serc: Agnieszce Opalińskiej, Emilii Kondrad i Paulinie Boguckiej. Dziewczyny są wielkie! – uśmiecha się szef sztabu. Na dużej scenie atmosferę podgrzewały gwiazdy: Roksana Węgiel, Jary Oddział Zamknięty, Future Folk i IRA. – Szczególnie zadziwiła nas popularność młodziutkiej wokalistki. Roxie przyciągnęła tłumy! – wspomina F. Gryko.

Na dużej scenie odbyły się też najatrakcyjniejsze z licytacji. Puszki pękały w szwach. Licytujący „bili się” o hardcorowy dzień z Wioletą Haręźlak (1.600 zł), nakarmienie radnych byczymi jądrami i hamburgerem ze świerszczami (1.600 zł plus 500 zł – to bonus za dodatkową szarańczę dla prowadzącego), elektryczną hulajnogę, na której prezydent Janusz Kubicki jechał w Korowodzie Winobraniowym (2.500 zł). Absolutny rekord padł podczas licytacji innej oferty prezydenta. - Impreza, na której zagra DJ Janek, „poszła” za 7.600 zł! – emocjonuje się F. Gryko. – Wygrał właściciel pałacu w Wiechlicach. Już wiemy, że tam, 21 sierpnia odbędzie się impreza Sylwester z Lejdis, z aktorkami Magdaleną Różczką, Edytą Olszówką, Anną Dereszowską, Izą Kuną. Oprawa muzyczna w rękach DJ Janka. Dodatkowo, na Allegro, można licytować zaproszenie dla dwóch osób na to wydarzenie. Szczęśliwcy zasiądą przy jednym stoliku z cudownymi aktorkami.

W niedzielę wspomagaliśmy Orkiestrę sercem i... nogami. Bo w zaszczytnym celu wystartował bieg „Policz się z cukrzycą”, zawodnicy Stelmetu Falubaz kręcili z innymi śmiałkami kilometry na Maratonie Indoor Cycling, joga i kettlebell królowały w Iron Church, gaz do dechy wciskali uczestnicy rajdu 4x4, śmigali po przeszkodach uczestnicy Ninja Challenge, swoją scenę z występami i licytacjami oraz czynne obiekty sportowe miał Wojewódzki Ośrodek Sportu i Rekreacji w Drzonkowie.

- Mimo tłumów i tego całego orkiestrowego zamieszania, było bardzo bezpiecznie, dziękujemy policji – dodaje F. Gryko.

Tuż przed Światełkiem do nieba zielonogórska orkiestra przycichła a finał zatrzymał się na chwilę zadumy. Odsłonięto pamiątkową tablicę ku czci prezydenta Gdańska – Pawła Adamowicza, zamordowanego podczas ubiegłorocznego, gdańskiego finału WOŚP. Rzeźba w kształcie rozdartego bólem, ale nadal trzymającego się w całości serca, znalazła swoje miejsce przy Filharmonii Zielonogórskiej, tam, gdzie mieszkańcy gromadzili się rok temu, by okazać solidarność z rodziną zmarłego i całym Gdańskiem.

(dsp)

Zdjęcia Piotr Jędzura, Tomasz Misiak, Monika Zapotoczna, Igor Skrzyczewski

 

wybierz swoje
Barcikowice sołtys Franciszek Kosidło Franciszek Kosidło
Drzonków sołtys Renata Woźniak Renata Woźniak
Jany i Stożne sołtys Monika Turzańska Monika Turzańska
Jargoniewice sołtys Elżbieta Świercz Elżbieta Świercz
Jeleniów sołtys Wojciech Bortnowski Wojciech Bortnowski
Kiełpin sołtys Aneta Walczak Aneta Walczak
Krępa sołtys Janusz Sikora Janusz Sikora
Łężyca sołtys Jolanta Rabęda Jolanta Rabęda
Ługowo sołtys Agnieszka Głuska Agnieszka Głuska
Nowy Kisielin sołtys Andrzej Zalewski Andrzej Zalewski
Ochla sołtys Aleksander Kosowicz Aleksander Kosowicz
Przylep sołtys Mieczysław Momot Mieczysław Momot
Racula sołtys Mirosława Jabłonka Mirosława Jabłonka
Stary Kisielin sołtys Krystyna Koperska Krystyna Koperska
Sucha sołtys Ireneusz Rypson Ireneusz Rypson
Zatonie i Marzęcin sołtys Krzysztof Sadecki Krzysztof Sadecki
Zawada sołtys Jan Smoter Jan Smoter
Zielona Góra prezydent Janusz Kubicki Janusz Kubicki