Zatonie będzie miało kanalizację

7 Sierpień 2017
- W trakcie kampanii połączeniowej obiecywałem, że Zatonie dostanie kanalizację sanitarną. I słowa dotrzymałem, najpóźniej w grudniu ruszy inwestycja – cieszył się prezydent Janusz Kubicki podczas uroczystości podpisywania umowy z wykonawcą zadania.

Przetarg rozstrzygnięty, umowa podpisana. Zielonogórska firma Kanwod podjęła się bardzo trudnego zadania: do 30 września 2019 r. ma wybudować, w Zatoniu, ponad 12 kilometrów nowej sieci kanalizacji sanitarnej. W ostatnią środę, w siedzibie miejskiej spółki Zielonogórskie Wodociągi i Kanalizacja, prezes ZWiK, Zbigniew Liberek, oraz prezes zarządu wykonawcy, Zdzisław Strojny, podpisali końcową umowę o oficjalnej nazwie „Budowa zbiorczego systemu kanalizacji sanitarnej dla sołectwa Zatonie w Zielonej Górze”. Wartość umowy – ok. 11 mln 630 tys. zł.

- Kanalizację dla Zatonia wybudujemy w systemie zaprojektuj i wybuduj. Jeśli pomyślnie przejdziemy przez etap projektowy, w okolicach grudnia powinniśmy wejść na plac budowy, ale równie wiele zależy od kaprysów aury – zastrzegł Z. Strojny.

Prezydent Kubicki przypomniał, że spółka Kanwod nie jestem rynkowym debiutantem. To ona kanalizowała Krępę, Wilkanowo, Stary Kisielin czy tzw. Jędrzychów III i IV. – Mamy nadzieję, że i tym razem wszyscy będą zadowoleni – podkreślił J. Kubicki.

Budowa kanalizacji ściekowej w poważnym stopniu utrudni ruch samochodowy w Zatoniu. Nowa sieć zostanie bowiem wbudowana w już istniejące drogi.

- Najbardziej obciążona będzie ul. Zielonogórska w kierunku Kożuchowa. Zrobimy wszystko, aby maksymalnie obniżyć poziom utrudnień – przepraszającym tonem wyjaśniał prezes Liberek.

Dla porządku dodajmy, że nowa inwestycja to nie tylko 12 km rur. To także budowa czterech przepompowni, które będą tłoczyć ścieki z Zatonia do Drzonkowa, potem do Starego Kisielina, aby na końcu trafiły do miejskiej oczyszczalni w Łężycy. Zadanie w 64 proc. sfinansują pieniądze pochodzące z programów unijnych, 36 proc. dołoży budżet miasta.

(pm)

wybierz swoje
Barcikowice sołtys Franciszek Kosidło Franciszek Kosidło
Drzonków sołtys Renata Woźniak Renata Woźniak
Jany i Stożne sołtys Monika Turzańska Monika Turzańska
Jargoniewice sołtys Elżbieta Świercz Elżbieta Świercz
Jeleniów sołtys Wojciech Bortnowski Wojciech Bortnowski
Kiełpin sołtys Aneta Walczak Aneta Walczak
Krępa sołtys Janusz Sikora Janusz Sikora
Łężyca sołtys Jolanta Rabęda Jolanta Rabęda
Ługowo sołtys Agnieszka Głuska Agnieszka Głuska
Nowy Kisielin sołtys Andrzej Zalewski Andrzej Zalewski
Ochla sołtys Aleksander Kosowicz Aleksander Kosowicz
Przylep sołtys Mieczysław Momot Mieczysław Momot
Racula sołtys Mirosława Jabłonka Mirosława Jabłonka
Stary Kisielin sołtys Krystyna Koperska Krystyna Koperska
Sucha sołtys Ireneusz Rypson Ireneusz Rypson
Zatonie i Marzęcin sołtys Krzysztof Sadecki Krzysztof Sadecki
Zawada sołtys Jan Smoter Jan Smoter
Zielona Góra prezydent Janusz Kubicki Janusz Kubicki