Dzieje się w mieście

22 Listopad 2019
Sprawdź, jakie wydarzenia w Zielonej Górze czekają na Ciebie w nadchodzącym tygodniu!

DLA MIŁOŚNIKÓW KOLEI

W piątek, 22 listopada, o 17.00 do Centrum Przyrodniczego przy ul. Dąbrowskiego 14 powinni zajrzeć miłośnicy kolei. - Zapraszamy na wernisaż wystawy poświęconej historii renowacji konserwatorskiej wagonu towarowego z 1915 r., eksponatu skansenu kolei powiatowych – mówi Mieczysław J. Bonisławski z Muzeum Lokalnego Kolei Szprotawskiej. - Wagon wyprodukowano w Kanadzie dla francuskich kolei powiatowych Nord, potem przewożono nim konie dla armii francuskiej. W czasie wojen zagarnęli go Niemcy. Po 1945 r. oddano go Polsce. Przez wiele lat, po wycofaniu z eksploatacji był na wyposażeniu „wczasów wagonowych” w Szczawnie Zdroju. Po wpisaniu do rejestru zabytków w latach 2015-2018 był remontowany w Zielonej Górze przez nasze muzeum. Obecnie zabytek jest eksponowany przy ul. Morwowej.

 

FINAŁOWY KONCERT

Za nami VII edycja Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego im. Anny German. Wyniki zmagań poetów i autorów tekstów piosenek poznamy w sobotę, 23 listopada podczas uroczystego finałowego koncertu z udziałem uczestników konkursu i fanów Anny German. W programie imprezy także premiera pokonkursowego tomiku i „Echa miłości” - koncert Inny Kamarian i Jarosława Królikowskiego z utworami z repertuaru Anny German i Czesława Niemena. Początek wydarzenia o 18.00, sala Hydro(za)gadka, ZOK, ul. Festiwalowa 3. Wstęp wolny.

 

MILONGA W PAŁACU

Zielonogórski Ośrodek Kultury - filia w Starym Kisielinie oraz Zielone Cabeceo zapraszają na kolejną milongę w pałacu w Starym Kisielinie, w sobotę, 23 listopada, o 20.00. - Zapraszamy wszystkich amatorów tanga argentyńskiego, zarówno tych tańczących, jak i dopiero zamierzających tańczyć – zachęcają do przyjścia organizatorzy.

Przed milongą, o 19.00 odbędzie się otwarta, darmowa lekcja tanga, obowiązują zapisy pod nr tel. 720 899 721).

 

PROMOCJA TOMIKU

Biblioteka im. Cypriana Norwida zaprasza we wtorek, 26 listopada, o 18.00 do Mediateki Góra Mediów (al. Wojska Polskiego 9) na spotkanie autorskie z zielonogórską poetką Elżbietą Wancław-Chłopik, połączone z promocją jej tomiku poetyckiego „Gdzie są cienie?”. Spotkanie poprowadzi Sandra Stempniewska. Wydarzenie odbywa się w ramach 9. Festiwalu Literackiego im. Anny Tokarskiej Proza Poetów.

 

URODZINOWY RECITAL

Wyjątkowy, bo jubileuszowy recital „Ech raz, jeszcze raz”, z okazji 80. urodzin Aloszy Awdiejewa, odbędzie się w Lubuskim Teatrze, we wtorek, 26 listopada, o 19.00. - Będzie można ubawić się do łez i poczuć sporą dawkę pozytywnej energii – zapowiadają organizatorzy. - Artysta do współpracy zaprosił wybitnych muzyków: Michała Półtoraka oraz Kazimierza Adamczyka. Wyczarują niezwykłe klimaty piosenek żydowskich, rosyjskich romansów, piosenek szemranego półświatka Odessy, czy pieśni cygańskich. To wszystko jubilat okrasi znakomitym dowcipem. Bilety w kasie teatru oraz na eBilet.pl

ŚWINKI Z CHARAKTEREM

Już po raz 19. Teatr Rozrywki Trójkąt i Stowarzyszenie Aktorów Niezależnych, zapraszają w środę, 27 listopada, o 17.30 na teatralną premierę w Krzywym Kominie (ul. Fabryczna 13a). Tym razem będzie to spektakl dla dzieci - „Trzy świnki” - na podstawie autorskiego scenariusza, według oryginalnego tekstu braci Grimm. - Takich świnek jeszcze nie było. Każda ma swój charakter i nietypowe marzenia. Czy uda im się je zrealizować? Przyjdź i zobacz. Wspaniała podróż w świat baśni i teatru lalek z duża dawką humoru, także dla dorosłych – zachęca Artur Beling. Wstęp wolny. Projekt zrealizowany przy pomocy finansowej miasta.

 

„WODECKI JAZZ” PIOTRA BARONA

Muzeum Ziemi Lubuskiej zaprasza w czwartek, 28 listopada, o 19.00 na kolejny koncert z cyklu Jazzujące Muzeum. Wystąpi kwintet Piotra Barona, który promuje swoją najnowszą płytę „Wodecki jazz”, wydaną przez Polskie Radio. Program wieczoru: wprowadzenie Leszek Kania i Jerzy Nowak;  prezentacja obrazu Józefa Łukomskiego (1920-1996), „Epitafium nieokreślone”, 1973, z kolekcji Działu Sztuki Współczesnej MZL;  koncert „Wodecki Jazz”.

Bilety w kasie muzeum oraz przez sklepik internetowy: normalny – 30 zł, ulgowy – 15 zł. Rezerwacja tel. 68 327 23 45, 509 053 444. Ilość miejsc ograniczona. Organizatorzy: Towarzystwo Przyjaciół Muzeum Ziemi Lubuskiej, Muzeum Ziemi Lubuskiej oraz Stowarzyszenie Przyjaciół Piekarni Cichej Kobiety.

 

KONKURS BACHOWSKI

Od 29 listopada do 1 grudnia w Zielonej Górze odbędzie się 42. Ogólnopolski Konkurs Bachowski im. Stanisława Hajzera. W konkursie udział weźmie 106 skrzypków, altowiolistów, wiolonczelistów i kontrabasistów ze szkół muzycznych z kraju. Wszyscy uczestnicy wykonają po dwa utwory, będą podzieleni na grupy wiekowe. Ogłoszenie wyników i koncert laureatów zaplanowano w sali kolumnowej urzędu marszałkowskiego przy ul. Podgórnej 7 o 17.00, w niedzielę, 1 grudnia. Szczegółowy program przesłuchań na stronie www.psm.zgora.pl.

 

NAGRODA IM. WAŚKIEWICZA

Zielonogórski oddział Związku Literatów Polskich zaprasza w piątek, 29 listopada, o 17.00 na dziesiąte wręczenie Nagrody Literackiej ZLP im. Andrzeja K. Waśkiewicza. Wydarzenie odbędzie się w sali witrażowej Muzeum Ziemi Lubuskiej. W programie wieczoru m.in. prezentacja nominowanych autorów i ich utworów, wręczenie nagrody. Zaplanowano także prapremierę filmu o A. K. Waśkiewiczu pt. „To, co zostaje”.

 

BLUESOWY JAM W HAUŚCIE

W piątek, 29 listopada o 20.00 w minibrowarze Haust przy pl. Pocztowym – wielki powrót imprezy Bluesowy Jam Session! - Mamy dla was kilka niespodzianek i nowości. Jedno się jednak nie zmienia - wspólne jamowanie! – zapowiadają organizatorzy. Kierownikiem jamu w tym miesiącu będzie Walery, a gościem specjalnym zespół ProjectA. Wstęp wolny, statuetka dla najbardziej oklaskiwanego muzyka przyznawana co miesiąc, wyróżniony muzyk znajdzie się na kolejnym plakacie jamu oraz udzieli wywiadów w lokalnych mediach.

(dsp)

wybierz swoje
Barcikowice sołtys Franciszek Kosidło Franciszek Kosidło
Drzonków sołtys Renata Woźniak Renata Woźniak
Jany i Stożne sołtys Monika Turzańska Monika Turzańska
Jargoniewice sołtys Elżbieta Świercz Elżbieta Świercz
Jeleniów sołtys Wojciech Bortnowski Wojciech Bortnowski
Kiełpin sołtys Aneta Walczak Aneta Walczak
Krępa sołtys Janusz Sikora Janusz Sikora
Łężyca sołtys Jolanta Rabęda Jolanta Rabęda
Ługowo sołtys Agnieszka Głuska Agnieszka Głuska
Nowy Kisielin sołtys Andrzej Zalewski Andrzej Zalewski
Ochla sołtys Aleksander Kosowicz Aleksander Kosowicz
Przylep sołtys Mieczysław Momot Mieczysław Momot
Racula sołtys Mirosława Jabłonka Mirosława Jabłonka
Stary Kisielin sołtys Krystyna Koperska Krystyna Koperska
Sucha sołtys Ireneusz Rypson Ireneusz Rypson
Zatonie i Marzęcin sołtys Krzysztof Sadecki Krzysztof Sadecki
Zawada sołtys Jan Smoter Jan Smoter
Zielona Góra prezydent Janusz Kubicki Janusz Kubicki